Futbolopedia

R

Romário

Romário (właściwie Romário da Souza Faria) - brazylijski piłkarz, napastnik. Urodził się 29 stycznia 1966 w Rio de Janeiro. Piłkarz ten posiada niewiarygodny talent do strzelania bramek. W sezonie 2004-05, w wieku 39 lat, został królem strzelców ligi brazylijskiej.

11 marca 2007, 41-letni już Romario strzelił hat-trick w wygranym przez jego zespół meczu z zespołem Madureira. Romario dokonał nie lada wyczynu, gdyż 3 bramki zdobył zaledwie w ciągu trzynastu minut. 1000 bramkę Romario zdobył 20 maja 2007 roku. Wpisał się na listę strzelców w wygranym 3:1 meczu jego Vasco da Gama ze Sport Recife. 41-letni Romario zdobył gola w 48. minucie (trafił na 3:0). W tym momencie na stadionie zapanowała euforia, a spotkanie zostało przerwane na 16 minut. Na murawę wbiegli m.in. jego żona, dzieci, matka, przyjaciele, znajomi oraz rzesza dziennikarzy i fotoreporterów. Brazylijczyk zbierał zewsząd zasłużone gratulacje, a od prezydenta klubu Eurico Mirandy otrzymał specjalną koszulkę z numerem 1000. Wykonał w niej rundę honorową wokół boiska, po czym mecz został wznowiony.

"Dedykuję tysięczną bramkę mojej rodzinie i dzieciom. To wspaniały moment w moim życiu. Przede mną tylko jeden piłkarz osiągnął podobną granicę" - powiedział Romario. W dorobek Romario wliczył trafienia nie tylko z oficjalnych meczów seniorów, ale także młodzieżowych, towarzyskich i pokazowych. Dlatego FIFA nie uznaje rekordu Romario, bowiem według światowej federacji liczą się tylko gole strzelone w oficjalnych meczach.

Historycy piłki nożnej przypominają z kolei, że w pierwszej połowie poprzedniego wieku 1000 bramek uzyskali dwaj zawodnicy - Brazylijczyk Artur Friedenreich (1329) i Austriak Franz Binder (1005). Romario zagrał (w latach 1987-2005) w reprezentacji Brazylii w 70 meczach, w których strzelił 55 goli. W 1994 roku sięgnął on po mistrzostwo świata, dwukrotnie - w latach 1989 i 1997 - wygrywał Copa America.

Romario występował również w reprezentacji Brazylii w plażowej piłce nożnej.