Wpadka Chorwacji, szczęśliwa wygrana Rosji, efektowne zwycięstwa Belgii, Holandii i Cypru! Niemcy ograli lidera, a Słowacy kluczowy mecz | Futbol - Piłka nożna

Data dodania: 09-09-2019 23:20

Tylko Rosja i Słowenia spośród 10 gospodarzy poniedziałkowych meczów eliminacji Euro 2020 potrafiła wygrać u siebie. W 6 spotkaniach triumfowali goście. Po 3 punkty na wyjazdach dopisali do dorobku Niemcy, Holendrzy, Cypr, Belgia, Słowacja i Macedonia Północna. Remisem oprócz starcia Polska - Austria zakończył się bój Azerbejdżanu z Chorwacją.

Wicemistrzowie świata w Baku prowadzili 1:0 po bramce Luki Modricia z karnego z 11. minuty, ale w 72. minucie Azerowie wyrównali i sensacyjnie urwali punkt Chorwacji. Srebrni medaliści mundialu w Rosji pozostali liderem grupy E, bo Węgrzy przegrali u siebie ze Słowacją. Prowadzenie gościom dał Robert Mak, ale potem Szoboszlai wyrównał. Kilka chwil później drugi cios zadał jednak gospodarzom Bozenik i Słowacy wygrali. W tabeli są o punkt za Chorwacją, podobnie jak Węgrzy. W grze awans może być też Walia, która ma 6 punktów w 4 meczach i może dołączyć do czołówki. Azerbejdżan w 5. meczu zdobył premierowy punkt, więc Chorwaci mają tym bardziej czego żałować.

Z wielkim trudem wygrali Rosjanie. Ekipa Stanisława Czerczesowa pokonała 1:0 Kazachstan, a gola strzeliła w 89. minucie po rzucie rożnym i uderzeniu Mario Fernandesa. Sborna wygrała 5. spotkanie w eliminacjach i ma na koncie tylko porażkę z Belgią, która nie zgubiła jeszcze punktów. W poniedziałek Czerwone Diabły pobiły Szkocję na wyjeździe. Do przerwy trzy asysty zanotował Kevin De Bruyne, a po zmianie stron dołożył do tego bramkę i skończyło się 4:0. Z dokładnych podań rudowłosego pomocnika w I połowie skorzystali Lukaku, Vermaelen i Alderweireld. 4:0 na wyjeździe wygrał też Cypr, który ograł San Marino. W tabeli przewodzą Belgia i Rosja, rywale nie mają raczej szans na dwa pierwsze miejsca. Kazachstan i Cypr mają po 7 punktów - 8 mniej niż Rosja - a Szkocja 6 oczek.

Liderem grupy C są Niemcy, którzy pozbierali się po porażce z Holandią i pokonali dotychczasowego lidera, niepokonaną w 4 meczach Irlandię Północną. Ekipa Joachima Loewa zadała cios w 48. minucie po strzale obrońcy Marcel Halstenberg, który uderzył kapitalnie wolejem i dał gościom prowadzenie. Zwycięstwo Niemców podwyższył w 93. minucie Serge Gnabry, który sprytnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy.

Niemcy i Irlandia Płn. mają po 12 punktów, czyli po jednej porażce w 5 meczach. Porażkę, ale w 4 meczach i 3 wygrane ma Holandia, więc może dołączyć do liderów. W poniedziałek ograła 4:0 Estonię na wyjeździe. Po 4:2 z Niemcami na wyjeździe kilka dni temu, teraz było trochę łatwiej i mniej nerwowo. W 17. i 47. minucie trafił Ryan Babel, w 76. minucie na 3:0 podwyższył Memphis Depay, a wynik w 87. minucie ustalił Georgino Wijnaldum.