Po 12 kolejkach wciąż nic nie wiadomo. Kto pojedzie na Mundial?

Dodał: Adrian Łysoń
Data dodania: 16-11-2016 5:25

W nocy z wtorku na środę rozegrano 12. Kolejkę strefy CONMEBOL (Ameryka Południowa). Do zakończenia eliminacji w Ameryce Południowej pozostało już tylko sześć kolejek.

Najciekawiej w 12. Kolejce zapowiadała się rywalizacja Chile z Urugwajem. Gospodarze aby mieć spore szansę na awans do Mistrzostw Świata musieli wygrać. Natomiast Urugwaj jeżeli chciałby myśleć o fotelu lidera również musiał zainkasować trzy punkty.

Mecz rozpoczął się po myśli Urugwajczyków ale z trzech punktów cieszyli się Chilijczycy. Podopieczni Pizziego pokonali podopiecznych Tabareza aż 3:1.

Dzięki zwycięstwu Chile awansowało na czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 20 punktów. Tyle samo ”oczek” po 12 kolejkach uzbierał Urugwaj, który po fatalnej porażce powiększył stratę do liderującej Brazylii.

Boliwia, która na awans ma jedynie matematyczne szanse, podejmowała na własnym stadionie Paragwaj. Podopieczni Arce mają jeszcze szansę na awans do najważniejszej piłkarskiej imprezy.

Aby goście mogli poważnie myśleć o piątym miejscu, które dawałoby im prawo gry w barażach powinni i musieli wygrać z najsłabszą drużyną tych eliminacji. Jednakże Boliwia jak żadna inna reprezentacja nie rozumie tak doskonale atutu własnego boiska. Wysokie położenie Boliwii sprawia, że nawet takie tuzy futbolu jak Neymar czy messi nie wytrzymują trudów spotkania. Tak samo było w przypadku Paragwaju, który uległ gospodarzom 1:0.

Zwycięstwo Boliwii sprawiło, że po 12 spotkaniach uzbierali na swoim koncie 7 punktów, co sprawia, że zajmują dziewiątą lokatę. Paragwaj po porażce nie powiększył swojego dorobku punktowego i wciąż na koncie mają zaledwie 15 ”oczek”.

Wciąż trzeci w tabeli eliminacyjnej Ekwador, podejmował u siebie Wenezuelę. Gospodarze nie mogli sobie pozwolić na porażkę aby nie stracić kontaktu z czołówką.

Wedle oczekiwań Ekwador zwyciężył z jedną z najsłabszych drużyn w tych eliminacjach. Goście nie byli wstanie postawić się gospodarzom, którzy zdobyli komplet punktów strzelając w meczu trzy bramki. Ekwador pokonał Wenezuelę 3:0.

Zwycięstwo nad Wenezuelom daje Ekwadorowi trzy punkty, które sprawiają, że po 12 kolejkach podopieczni  Quinteros’a mają już 20 ”oczek” i zajmują nadal trzecie miejsce, które premiuje awansem do imprezy rozgrywanej w 2018r. na terenie Rosji. Wenezuela do tej pory zainkasowała jedynie pięć punktów i zamyka tabelę jako najsłabsza reprezentacja eliminacji.

W kolejnym spotkaniu Argentyna podejmowała u siebie Kolumbie. Argentyńczycy, którzy kilka dni temu ulegli Brazylii na ich terenie aż 0:3 chcieli zmazać plamę i uszczęśliwić swoich kibiców.

Selekcjoner Argentyny zaskoczył wszystkich składem, który desygnował na boisko w środową noc. Na ławce rezerwowych zasiadł Aguero oraz Higuain, a w pierwszym składzie znalazł się Pratto.

Mimo tak wielkiej niespodzianki gospodarze zwyciężyli aż 3:0. Argentyńczycy byli zabójczo skuteczni, a Messi rozegrał jeden z najlepszych spotkań w swojej piłkarskiej karierze. Kolumbijczycy po raz kolejny mieli ogromne problemy z rozegraniem akcji.

Po dwóch porażkach z rzędu i skomplikowaniu sobie sytuacji w tabeli eliminacyjnej Argentyna zainkasowała trzy punkty i zajmuje piąte, barażowe miejsce z dorobkiem 19 punktów. Kolumbijczycy po porażce spadli na szóstą lokatę, a po 12 kolejkach mają 18 ”oczek” na swoim koncie.

W ostatnim meczu tej kolejki Peru próbowało utrzeć nosa rozpędzonej Brazylii. Mimo chęci Peruwiańczycy nie byli wstanie sprawić niespodzianki. Gospodarze ulegli Brazylii 0:2.

Wynik ten sprawia, że do marca to Brazylia z przewagą sześciu punktów zajmuje fotel lidera eliminacji do Mistrzostw Świata. Na swoim koncie Brazylia zgromadziła aż 26 ”oczek”. Peru, które po porażce Paragwaju miało ogromną szansę na przeskoczenie rywala i uplasowanie się na siódmej pozycji, nie powiększyli swojego dorobku punktowego i po 12 kolejkach uzbierali zaledwie 14 punktów, które plasuje ich na ósmej lokacie.

12. kolejka Eliminacji do mistrzostw Świata (Ameryka południowa)
Boliwia – Paragwaj 1:0
Ekwador – Wenezuela 3:0
Chile – Urugwaj 3:1
Argentyna – Kolumbia 3:0
Peru – Brazylia 0:2

Inne artykuły