5 goli Manchesteru United, 2 porażki i wygrana Niemców, tylko jeden gospodarz zwyciężył

Data dodania: 12-03-2020 22:35

Wysoka wygrana Manchesteru United w Austrii i niespodziewane zwycięstwo, także wysokie, FC Basel we Frankfurcie z Eintrachtem. Spośród gospodarzy pierwszych meczów 1/8 finału Ligi Europy wygrał tylko jeden - Istanbul Basaksehir.

Warto zacząć od tego, że z powodu epidemii koronawirusa nie rozegrano spotkań Sevilla - AS Roma i Inter - Getafe. Jeszcze w czwartek władze UEFA namawiały oba włoskie kluby do wycofania się z rozgrywek, ale nie doczekały się takiej deklaracji. Skończy się pewnie wielkim niesmakiem i walkowerami...

Sevilla i Getafe mogą wejść do 1/8 finału, o ile rozgrywki będą kontynuowane, bez gry, a awans na boisku już praktycznie wywalczyły Manchester United i FC Basel. Czerwone Diabły nie dały szans LASK Linz. Gospodarze pozbawieni wsparcia kibiców polegli aż 0:5! Prowadzenie Anglikom dał w 28. minucie Odion Ighalo, który żonglerką ośmieszył stopera i huknął pod poprzeczkę. Kapitalna bramka.

I jedyna do przerwy. W II połowie worek z bramkami się rozwiązywał powoli. Co prawda w 58. minucie Daniel James podwyższył na 2:0, ale kolejne gole padły w końcówce. W 82. minucie z 12 metrów w sytuacji sam na sam trafił Juan Mata, w 92. minucie Mason Greenwood z boku bramki uderzył w "krótki róg", a piłka po odbiciu się od słupka wpadła do siatki. Wynik ustalił w 93. minucie Andreas Perreira, który zaskakująco uderzył z dystansu i pokonał fatalnie interweniującego bramkarza.

Fatalny mecz zagrał Eintracht Frankfurt. Niemiecki zespół umiał wyeliminować Red Bull Salzburg i wydawało się, że z FC Basel też powinno się udać. Gospodarze co prawda mieli częściej piłkę, ale Szwajcarzy ich wypunktowali. 1:0 zrobiło się po uderzeniu Samuela Campo z rzutu wolnego w 27. minucie. Na 2:0 podwyższył w 73. minucie po kontrze Kevin Bua - asysta Campo, a wynik ustalił na 3:0 Fabian Frei - tym razem podawał Bua.

Zawiódł Eintracht, ale niemieckich kibiców nie rozczarował Bayer Leverkusen. Aptekarze wygrali 3:1 w Glasgow z Rangersami. Szymon Marciniak w 37. minucie podyktował rzut karny i okazję wykorzystał Havertz, trafiając na 1:0. W 67. minucie podwyższył Aranguiz, a w 88. minucie wynik ustalił Bailey. Jedynego gola dla gospodarzy strzelił w 75. minucie Edmundson.

Karnych nie trafiali piłkarz VfL Wolfsburg i Szachtara Donieck. Ukraińcy mieli okazję podwyższyć na 2:0 prowadzenie na Volkswagen Arenie, ale po golu Moraesa w 17. minucie karnego w 22. minucie nie wykorzystał Kovalenko. Wyrównać więc miał okazję z 11 metrów Weghorst, lecz też nie trafił do siatki, bo poślizgnął się i posłał piłkę wysoko nad bramką. Tuż po przerwie, w 48. minucie, gola na 1:1 po rzucie rożnym strzelił jednak Brooks. Ostatni cios należał jednak do Szachtara, bo w 73. minucie Antonio wbił z bliska piłkę głową do siatki po tym, jak w poprzeczkę z rzutu wolnego przymierzył jeden z jego kolegów. Szachtar wygrał 2:1!

Wykorzystana jedenastka przesądziła o wygranej Basaksehir. W 88. minucie spotkania z FC Kobenhavn szansę wykorzystał Visca i Turcy mają skromną przewagę przed rewanżem. Warto dodać, że ekipa ze Stambułu to jedyna ekipa, która w pierwszych meczach 1/8 finału LE wygrała u siebie.

Prowadził też u siebie Olympiakos z Wolverhampton Wanderers. Gola strzelił w osłabieniu El Arabi w 54. minucie, ale grający w 10 od 29. minuty i czerwonej kartki Semedo gospodarze, pozwolili w 67. minucie wyrównać Neto.