ŁKS strzelił 5 goli i... wygraną 3:2 przerwał czarną serię. Samu Corral show w Łodzi. Świetna passa Turgemana, ale i spory pech. Gole 18-latków w Płocku. Górnik wygrał po latach

Data dodania: 14-07-2020 22:29

W meczach 36. kolejki grupy spadkowej PKO Ekstraklasy było sporo emocji, chociaż walka toczy się już tylko o poszczególne pozycje, bo zdegradowanych do I ligi już znamy. Z trójki żegnającej się z ligą wygrał ŁKS, który u siebie strzelił 5 goli i wygrał... 3:2 z Rakowem Częstochowa. Arka nie umiała się ładnie pożegnać z kibicami i uległa Górnikowi Zabrze, który w Gdyni wygrał po 38 latach. Z kolei Korona Kielce, trzeci I-ligowiec od nowego sezonu, poległ w Płocku z Wisłą. Inna Wisła, krakowska, przegrała w Lubinie z Zagłębiem, chociaż 6. gola w sezonie zdążył strzelić Alon Turgeman.

ŁKS przerwał serię porażek
Pierwszy raz pod wodzą Wojciecha Stawowego udało się wygrać ŁKS Łódź. Na pożegnanie ze swoimi kibicami Rycerze Wiosny odnieśli pierwsze od 10 spotkań zwycięstwo w lidze. 4 marca pokonali 3:2 Zagłębie Lubin u siebie, a potem było 9 porażek i remis! Jeden jedyny punkcik ŁKS ugrał z Rakowem Częstochowa na wyjeździe. Tym razem Raków przyjechał do Łodzi i przegrał 2:3!

Dwa samobóje, ale autor jednego z nich odkupił winy
W Łodzi Raków prowadził po samobójczym trafieniu Samu Corrala. Hiszpan winy odkupił w drugiej połowie, gdy po podaniach Pirulo dwa razy pokonał Michała Gliwę i odwrócił niekorzystny wynik do przerwy - 1:2 - na 3:2 dla gospodarzy!

ŁKS przegrywał do przerwy, bo chociaż po samobóju Corrala wyrównał szybko, z podania zresztą tegoż Corrala, Trąbka, to w 39. minucie do własnej bramki trafił też Maciej Wolski.

***

Górnik zdobył Gdynię i w Zabrzu oszaleli
W ten sposób Górnik obwieścił twitterowemu światu, że po 38 latach przerwy wygrał z Arką w Gdyni!

Górnik wygrał w Gdyni i nie pozwolił Arce z honorem pożegnać się z kibicami, którzy już jakiś czas temu musieli pogodzić się ze spadkiem zespołu.

W drugim występie wyleciał z boiska
Górnik wygrał w Gdyni, ale końcówka była nerwowa. Zabrzanie prowadzili 4 minuty po golu Manneha, gdy Aleksander Paluszek, rozgrywający 2. mecz w Ekstraklasie, wyleciał z boiska za 2. żółtą kartkę. Goście kończyli mecz w osłabieniu, ale nie dali sobie odebrać wygranej.

***

Bieszczad fatalnie, Turgeman czujnie i imponująco, ale i pechowo
W 9. minucie spotkania Zagłębia z Wisłą fatalni zachował się Gerard Bieszczad, który leżąc na murawie złapał piłkę, ale... nie złapał. Wypuścił ją pod nogi Alona Turgemana, a 29-letni napastnik z Izraela posłał futbolówkę do siatki. To jego 5. gol w ostatnich czterech meczach! Już mówi się o tym, że napastnik, którego wykupienie z Austrii Wiedeń jest możliwe za 400 tysięcy euro, może zostać w Polsce, ale w innym niż Wisła klubie.

Problem w tym, że nie wiadomo, co ze zdrowiem napastnika. W 61. minucie Turgeman upadł bez kontaktu z rywalem i musiał opuścić boisko. To może zwiastować poważny uraz.

Zivec lepszy niż Białek
Tak chwalony Bartosz Białek z Rakowem i Wisłą Płock nie zagrał w ogóle, a teraz pojawił się na boisku przez 9 minut. Młody polski napastnik był do tej pory wspólnie z Sasą Zivecem najskuteczniejszym strzelcem Miedziowych, ale we wtorek Słoweniec trafił do siatki po raz 9. w sezonie i samodzielnie jest teraz najlepszym snajperem Zagłębia.

***

18-latek znowu trafił do siatki
Daniel Szęlągowski po tym, jak spadek Korony stał się faktem, dostał szansę i może być wielkim wygranym końcówki sezonu w kieleckim zespole. 17-letni pomocnik najpierw trafił do siatki w meczu z Wisłą Kraków (1:1), a we wtorek już w 1. minucie pokonał bramkarza Wisły Płock (1:3). Młodzian strzelił mocno i Krzysztof Kamiński skapitulował. Na nic to się jednak zdało, bo...

Wisła miała jeszcze skuteczniejszego 18-latka
Dawid Kocyła dostaje mniej lub więcej czasu od początku pobytu w Wiśle, czyli od lutego. W kilku meczach nie zagrał, trochę był kontuzjowany, ale w sumie ma już 10. meczów w Ekstraklasie na koncie. W tym 10. strzelił swojego 2. i 3. gola w lidze.

W 41. minucie Kobyła wbił piłkę do siatki z najbliższej odległości, bo świetnie dograł mu Gjertsen. Z kolei w 44. minucie Kocyła wygrał walkę siłową z grającym z urazem głowy Szymusikiem i trafił na 3:1.

Mecze 36. kolejki sezonu 2019-2020 - grupa spadkowa

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:2
Marcus Vinícius 48 - Michał Koj 13, Alasana Manneh 82
Arka: 1. Pāvels Šteinbors - 33. Damian Zbozień, 26. Adam Danch, 6. Frederik Helstrup (64. 23. Luka Marić), 17. Adam Marciniak - 8. Marcus Vinícius, 15. Michał Kopczyński, 14. Michał Nalepa, 31. Dawid Markiewicz (46. 11. Rafał Siemaszko), 46. Jakub Wawszczyk (46. 18. Kamil Antonik) - 7. Maciej Jankowski
Górnik: 84. Martin Chudý - 28. Stávros Vassilantonópoulos, 6. Aleksander Paluszek, 5. Paweł Bochniewicz, 14. Michał Koj - 33. Erik Jirka, 8. Alasana Manneh, 20. Daniel Ściślak (79. 64. Erik Janža), 45. Adam Ryczkowski (51. 9. Jesús Jiménez) - 11. Giórgos Giakoumákis, 21. Piotr Krawczyk (65. 15. Roman Procházka)
Żółte kartki: Paluszek - Zbozień.
Czerwona kartka: Aleksander Paluszek (86. minuta, Górnik, za drugą żółtą)
Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń)
Widzów: 1872

Wisła Płock - Korona Kielce 3:1
Ángel García 30, Dawid Kocyła 42, 44 - Daniel Szelągowski 1
Wisła: 1. Krzysztof Kamiński - 20. Cezary Stefańczyk (73. 89. Aleksander Pawlak), 3. Michał Marcjanik, 18. Alan Uryga, 24. Ángel García - 46. Dawid Kocyła, 8. Dominik Furman (73. 28. Maciej Ambrosiewicz), 17. Hubert Adamczyk, 9. Mateusz Szwoch, 27. Torgil Gjertsen (86. 10. Giorgi Merebaszwili) - 26. Cillian Sheridan
Korona: 88. Marek Kozioł (71. 97. Jakub Osobiński) - 22. Mateusz Spychała, 4. Themistoklís Tzimópoulos, 15. Piotr Pierzchała, 25. Grzegorz Szymusik - 35. Daniel Szelągowski, 6. Ognjen Gnjatić, 8. Milan Radin (74. 28. Mateusz Sowiński), 37. Iwo Kaczmarski, 29. Dawid Lisowski (60. 78. Jakub Górski) - 72. Michal Papadopulos
Żółte kartki: Gjertsen, Furman, Szwoch, Merebaszwili - Pierzchała, Papadopulos, Tzimópoulos, Szymusik
Sędziował: Sebastian Jarzębak (Bytom)
Widzów: 727

Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 3:1
Filip Starzyński 31, Saša Živec 38, Łukasz Poręba 57 - Alon Turgeman 9
Zagłębie: 22. Kacper Bieszczad - 44. Alan Czerwiński, 2. Bartosz Kopacz, 33. Ľubomír Guldan, 3. Saša Balić - 7. Saša Živec (82. 21. Bartosz Białek), 8. Łukasz Poręba (85. 24. Jakub Tosik), 4. Jewgienij Baszkirow (89. 74. Kamil Kruk), 18. Filip Starzyński, 39. Damjan Bohar - 17. Patryk Szysz
Wisła: 1. Mateusz Lis - 19. David Niepsuj, 27. Marcin Wasilewski, 5. Lukas Klemenz, 4. Maciej Sadlok - 29. Ľubomír Tupta (82. 43. Dawid Szot), 10. Vullnet Basha (46. 99. Damian Pawłowski), 21. Nikola Kuveljić, 9. Rafał Boguski, 26. Kamil Wojtkowski - 17. Alon Turgeman (62. 44. Aleksander Buksa)
Żółte kartki: Živec, Guldan - Kuveljić, Wojtkowski
Sędziował: Paweł Gil (Lublin)

ŁKS Łódź - Raków Częstochowa 3:2
Michał Trąbka 16, Samu Corral 51, 71 - Samu Corral 13 am., Maciej Wolski 39 sam.
ŁKS: 1. Arkadiusz Malarz - 6. Maciej Wolski, 17. Carlos Moros Gracia, 5. Maciej Dąbrowski, 3. Adrian Klimczak - 20. Pirulo, 29. Maksymilian Rozwandowicz, 19. Michał Trąbka, 42. Dragoljub Srnić (90. 10. Antonio Domínguez), 16. Adam Ratajczyk - 9. Samu Corral
Raków: 1. Michał Gliwa - 27. Daniel Bartl, 14. Kamil Kościelny, 6. Andrzej Niewulis, 89. Daniel Mikołajewski, 23. Patryk Kun (87. 33. Jarosław Jach) - 43. David Tijanić, 10. Igor Sapała, 17. Petr Schwarz (75. 16. Ben Lederman) - 91. Felicio Brown Forbes (63. 9. Sebastian Musiolik), 11. Przemysław Oziębała
Żółte kartki: Corral, Dąbrowski, Srnić - Schwarz, Bartl, Oziębała, Tijanić
Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

W ostatniej kolejce walka toczyła się będzie o miejsca 9-12. Będący aktualnie na najwyżej lokacie w grupie spadkowej Górnik ma 3 oczka przewagi nad 11. Zagłębiem i 12. Rakowem. Zabrzanie w ostatniej kolejce powalczą u siebie z Zagłębiem, Wisła Płock, która ma dwa punkty mniej niż Górnik i o jeden wyprzedza Zagłębie oraz Raków, zmierzy się z rywalem z Częstochowy na wyjeździe, czyli dojdzie do bezpośrednich pojedynków.

W drugiej połówce bezpieczna Wisła Kraków podejmie Arkę. a 15. Korona Kielce postara się z honorem pożegnać z ligą w meczu u siebie z 16. ŁKS.