3-4-3 Nawałki bez liderów nie wypaliło. Reprezentacja Polski kończy rok porażką z Meksykiem (VIDEO)

Data dodania: 13-11-2017 22:17

Porażką zakończyła rok 2017 reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni bez liderów ulegli w Gdańsku Meksykowi, który kilka dni wcześniej zremisował 3:3 z Belgią. Adam Nawałka podobnie jak z Urugwajem przetestował ustawienie 3-4-3.

Mecz towarzyski, Gdańsk, 13.11.2017
POLSKA - MEKSYK 0:1
Jimenez 13
Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 21. Tomasz Kędziora, 3. Artur Jędrzejczyk (46. 18. Paweł Wszołek), 4. Thiago Cionek, 25. Jarosław Jach, 13. Maciej Rybus (83. 27. Rafał Kurzawa) - 19. Piotr Zieliński, 5. Krzysztof Mączyński, 8. Karol Linetty (62. 20. Rafał Wolski), 17. Maciej Makuszewski (76. 16. Jakub Błaszczykowski) - 28. Jakub Świerczok (71. 7. Mariusz Stępiński)
Meksyk: 1. José de Jesús Corona - 7. Miguel Layún, 3. Carlos Salcedo (46. 2. Néstor Araujo), 4. Hugo Ayala (46. 23. César Montes), 15. Héctor Moreno (63. 11. Carlos Vela), 16. Jesús Gallardo - 6. Jonathan dos Santos (74. 22. Omar Govea), 5. Diego Reyes, 18. Andrés Guardado, 20. Javier Aquino (46. 8. Hirving Lozano) - 9. Raúl Jiménez (46. 19. Oribe Peralta)
Sędziował: Oliver Drachta (Austria)
Widzów: 32 736

Po meczu z Urugwajem Adam Nawałka postanowił dać już wolne od reprezentacyjnych obowiązków Robertowi Lewandowskiemu (i tak nie zagrał w Warszawie), Kamilowi Glikowi, Kamilowi Grosickiemu i Grzegorzowi Krychowiakowi. Kontuzja wyeliminowała zaś ze starcia z Meksykiem Michała Pazdana.

Selekcjoner wybierał skład z tych, którzy zostali, a na swoją szansę czekali m.in. będący pierwszy raz na zgrupowaniu Rafał Kurzawa i Przemysław Frankowski. Obaj mecz z Meksykiem zaczęli na ławce rezerwowych, obok m.in. Jakuba Błaszczykowskiego i Kamila Wilczka, którzy z Urugwajem zaczął spotkanie w pierwszym składzie. Nawałka po raz drugi wykonawców dobierał do systemu 3-4-3. Jako wahadłowi zagrali Tomasz Kędziora i Maciej Rybus, a środek defensywy stworzyli Thiago Cionek, Artur Jędrzejczyk i Jarosław Jach, który zadebiutował z Urugwajem. W środku pola Nawałka postawił na Zielińskiego, który miał być liderem ofensywy i kreować sytuacje ustawionemu w ataku Jakubowi Świerczokowi. Kapitanem zespołu, 8. w erze Nawałki, został Wojciech Szczęsny.

Swoich następców na żywo mieli okazję obejrzeć w poniedziałek medaliści MŚ 1982, członkowie reprezentacji, która zajęła na mundialu w Hiszpanii III miejsce. Był to element świętowania 35-lecia sukcesu.

Już w 5. minucie mogły zadrżeć im serca, bowiem po zagraniu Dos Santosa do piłki doszedł Jimenez i uderzył głową. Na posterunku był jednak Szczęsny. 8 minut później kapitan naszej kadry Meksykanina już nie zatrzymał i przegrywaliśmy. Nieszczęście zaczęło się od fatalnej decyzji Thiago Cionka, który postanowił nerwowo wybić piłkę, trafił w Linettego, a futbolówkę przejął Jimenez i trafił na 1:0.

Polacy próbowali się odgryźć w 20. minucie, ale uderzenie Linettego zostało zablokowane, a Kędziora posłał piłkę w trybuny. Dużo bliżej szczęścia byli Polacy w 33. minucie. Makuszewski świetnie zagrał do Rybusa, a ten wyłożył na 11. metr do Zielińskiego. Ten chyba myślał już o ,,cieszynce", bo uderzył fatalnie i zamiast gola na 1:1 posłał piłkę nad poprzeczką.

Po przerwie Polacy też mieli szanse. W 50. minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego sprzed pola karnego uderzył Linetty, ale pomylił się o centymetry. Z kolei w 57. minucie Rybus wpadł w pole karne i dostał podanie od Makuszewskiego. Gol? Rybus próbował uderzyć w tzw. krótki róg, a Corona była na to niestety przygotowany.

W 76. minucie na boisko wszedł Jakub Błaszczykowski. To był jego 97. występ w kadrze. Więcej mają tylko Grzegorz Lato (100) i Michał Żewłakow (102). Szybki skrzydłowy nie był w stanie odmienić wyniku. Co więcej po strzałach Veli i szczególnie Peralty bliżej szczęścia byli Meksykanie. Błaszczykowski wykręcił w kadrze już prawie setkę występów, a Rafał Kurzawa dopiero przekręcił licznik z zera. W meczu z Meksykiem zadebiutował w kadrze i będzie w najbliższych miesiącach walczył o miejsce wśród powołanych na mundial w Rosji.

Jędrzejczyk postanowił zabawić się przed meczem z Meksykiem. Nie wszystko mu wyszło i trochę się zmieszał (VIDEO)