Stasiek uśmiechnął się pod wąsem aż 5 razy. Rosja gromi w meczu otwarcia MŚ 2018 (VIDEO)

Data dodania: 14-06-2018 17:45

Kapitalnie zaczął się mundial dla reprezentacji Rosji. Stanisław Czerczesow w swoim stylu nie eksplodował po golach Sbornej, ale pod wąsem uśmiechnął się delikatnie aż 5 razy! A na koniec nawet podniósł ręce w geście triumfu! Rosjanie wygrali z Arabią Saudyjską aż 5:0 i zrobili niezbędny krok w walce o awans z grupy. Przed nimi teraz dwa trudniejsze, ale jeśli Aleksandr Gołowin nadal będzie grał tak jak na inaugurację, to gospodarze MŚ 2018 będą mieli wielki szanse na ogranie Egiptu i Urugwaju.

Czwartek, 14.06.2018, godz. 17:00, Łużniki (Moskwa)
Mecz 1. kolejki grupy A MŚ 2018
ROSJA - ARABIA SAUDYJSKA 5:0
Gazinskij 12, Czeryszew 43, 90+2, Dziuba 71, Gołowin 90+4
Rosja: Akinfiejew - Fernandes, Kucepow, Ignaszewicz, Żyrkow - Gazinskij, Zobnin - Samiedow (64. Kuzjajew), Dżagojew (23. Czeryszew), Gołowin - Smołow (70. Dziuba)
Arabia Saudyjska: Al Muaiouf - Al Shahrani, Hawsawi, Omar Hawsawi, Osama Hawsawi, Al Burayk - Al Shehri (72. Bahbir), Al Jassim, Al Faraj, Otayf (64. Al Muwallad), Al Dawsari - Al Sahlawi (84. Asiri)
Żółte kartki: Gołowin - Al Jassim
Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna)
Widzów: 78011

Jak padły bramki:

1:0 Jurij Gazinskij 12 min. (asysta: Gołowin)
Rosjanie rozegrali rzut rożny. Piłka wróciła do dośrodkowującego Jurija Żyrkowa, który oddał do Gołowina, a ten wrzucił w pole karne do niepilnowanego Gazinskijego. 28-letni pomocnik głową strzelił pierwszego gola MŚ 2018!

2:0 Denis Czeryszew 43 min. (asysta: Zobnin)
Gołowin zaczął akcję Rosjan po stracie rywali i przed polem karnym zagrał do Zobnina. Ten mógł próbować strzelać, lecz wypatrzył będącego w jeszcze lepszej sytuacji Czeryszewa. Rezerwowego Rosjan próbowali zatrzymać dwaj obrońcy, lecz pomocnik Sbornej podciął lekko piłkę, defensorzy pojechali na tyłkach dalej wślizgiem, a Czeryszew mocnym strzałem trafił na 2:0.

3:0 Artiom Dziuba 72 min. (asysta: Gołowin)
Rosjanie ładnie zagrali piłką na małej przestrzeni i w końcu Gołowin świetnie dośrodkował w pole karne. Dziuba wygrał walkę o pozycję z obrońcą i mocnym strzałem głową pokonała bramkarza Arabii Saudyjskiej.

4:0 Denis Czeryszew 90+2 min. (asysta: Dziuba)
W 2. minucie doliczonego czasu gry Denis Czeryszew huknął sprzed pola karnego zewnętrzną częścią stopy, a piłka zatrzymała się dopiero w bramce!

5:0 Aleksandr Gołowin 90+4
Bohater meczu kapitalnie przymierzył z rzutu wolnego. Uderzył nad murem idealnie i ustalił wynik spotkania!

Jak to nie wpadło?
Rosjanie byli lepsi i dominowali na boisku, ale jeszcze przy stanie 1:0 dla Sbornej dogodną okazję mieli piłkarze Arabii Saudyjskiej. Po ładnej kontrze piłkę do siatki próbował z 10 metrów wepchnąć Al Sahlawi, który zgubił kryjącego go obrońcę. Piłka otarła się jednak jeszcze o defensora i minęła słupek z zewnętrznej strony.

Rosjanie w swoich akcjach byli konkretni, bo co groźniej uderzyli, to piłka lądowała w bramce. Z kolei reprezentacji Arabii Saudyjskiej brakowało szczęścia. W 56. minucie po groźnym dośrodkowaniu do piłki nie dopadli Al Sahlawi i Al Jassim.

Na 3:0 Rosjanie mogli strzelić gola wcześniej niż ostatecznie to zrobili. W 68. minucie Al Muaiouf źle odbił piłkę po strzale Zobnina i miał sporo szczęścia, że zdążył złapać futbolówkę przed Smołowem.

Ważne wydarzenie:
W 23. minucie Rosjanie ruszyli do szybkiej akcji. Gdy we trójkę atakowali bramkę Arabii Saudyjskiej, bez kontaktu z przeciwnikiem upadł Ałan Dżagojew. Rozgrywający Sbornej chwilę wcześniej złapał się za mięsień dwugłowy uda i nie był w stanie kontynuować gry. Jeszcze nie wiadomo, jak poważny to uraz, ale brak Dżagojewa w meczach z Urugwajem i Egipt mocno ograniczy szanse Rosji na awans z grupy.

***

89 sekund - tyle czasu przebywał na boisku Artiom Dziuba zanim strzelił gola na 3:0!

***

Dopiero w 87. minucie argentyński sędzia Nestor Pitana sięgnął do kieszonki po kartkę. Żółtym kartonikiem ukarał Aleksandra Gołowina, któremu uzbierało się przewinień na upomnienie.

Kogo zapamiętamy:
Bez dwóch zdań kibice Rosji najgłośniej mogli skandować nazwisko Aleksandra Gołowina. 22-letni pomocnik już przed MŚ był typowany jako jeden z potencjalnych liderów Sbornej i w pierwszym meczu pokazał, że ma wszystkie, by tak było. Teraz musi to tylko potwierdzić na tle trudniejszych rywali - Egiptu i Urugwaju. Z Arabią Saudyjską zagrał bardzo mądrze, umiejętnie dyrygował poczynaniami zespołu i zaliczył dwie asysty, a przy trzecim golu miał wielki udział. Talent z Syberii zmroził Zielone Jastrzębie z Półwyspu Arabskiego.

Drugim bohaterem okazał się Denis Czeryszew. Wszedł na boisko w I połowie za kontuzjowanego Dżagojewa i strzelił dwa gole! Wydaje się, że tym samym przekonał Czerczesowa, że warto dać mu szansę z Egiptem od 1. minuty.

Sytuacja w tabeli:
Rosjanie odnieśli bardzo ważne zwycięstwo, dobrze inaugurując mundial. Już przed MŚ było jednak jasne, że wygrana z Arabią Saudyjską to pierwszy krok do wykonania, by awansować do 1/8 finału. Teraz trzeba jednak zapunktować z Egiptem w drugim meczu, który zostanie rozegrany 19 czerwca. Z kolei dla ekipy z Azji porażka na początek turnieju oznacza, że najprawdopodobniej już 25 czerwca zakończą udział w MŚ, chyba że 19 czerwca sprawi sensację w spotkaniu z Urugwajem.

Szymon Marciniak już wie, który mecz posędziuje. Dostał ciekawe spotkanie!