Strona korzysta z plików Cookies, aby zapewnić Ci maksymalny komfort korzystania z serwisu oraz jego usług oraz dostosować treści do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce.

Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ

Nie tylko Liga Mistrzów. Concordia Elbląg: " Kiedy będziemy gotowi, powalczymy o drugą ligę"

Dodał: Grzegorz Sawicki
Data dodania: 02-03-2019 18:00
Nie tylko Liga Mistrzów. Concordia Elbląg:

Kolejne kroki w wędrówce po ligach niższych skierowałem do Elbląga. Wśród szerszego grona sympatyków z pewnością elbląska Olimpia jest klubem bardziej rozpoznawalnym, ja jednak postanowiłem opisać lidera warmińsko- mazurskiej 4 ligi, Concordię.

Concordia Elbląg, to drugi pod względem liczby trenujących zawodników, klub piłkarski w Elblągu. Jego początki sięgają 1987 roku. Wówczas to pasjonaci piłki nożnej: Mirosław Pelc, Janusz Załucki, Andrzej Pelc i Wojciech Szymański założyli klub sportowy Concordia, który zgłosili do rozgrywek ligowych prowadzonych przez Elbląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. W pierwszym sezonie piłkarskim zespół występował w rozgrywkach klasy „D". W następnych latach, co roku, awansował do wyższej klasy rozgrywek. W sezonie 1987/1988 uzyskał awans do klasy „C", w latach 1988/1989 do klasy "B", a w sezonie ligowym 1989/1990 zdobył awans do klasy "A". Na tym szczeblu rozgrywkowym występował do 2003 roku. 

Kolejne lata to sukcesy w postaci awansów na wyższe szczeble rozgrywkowe. W sezonie 2008/2009 Concordia rozpoczęła rozgrywki na poziomie III ligi. Debiut Concordii był historycznym wydarzeniem, ponieważ pierwszy raz w Elblągu dwa miejskie zespoły prowadziły grę o punkty na tym samym szczeblu rozgrywkowym. Sezon 2012/2013 ponownie stał się historycznym dla elbląskiego zespołu. Concordia tym razem zadebiutowała w rozgrywkach centralnych na szczeblu II ligi, gdzie spędziła dwa sezony. Następne trzy lata to rywalizacja w III lidze, aż do sezonu 2016/2017,  w którym zespół   nie zdołał wywalczyć utrzymania i spadł do IV ligi. Na tym szczeblu rozgrywkowym występuje obecnie.

Do tego zarysu historycznego kilka zdań dodał Marek Burkhardt, dyrektor MMKS Concordia Burkhardt.
- Największym dotychczasowym sukcesem w 32-letniej działalności klubu jest udział w rozgrywkach II ligi przez dwa sezony, a w szkoleniu młodzieży zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.

Jedną z ciekawostek może być fakt, że w latach, gdy klub występował na poziomie II i III ligi, w kadrze zespołu znajdowali się liczni obcokrajowcy. Szczególnie w okresie dwóch lat gry na poziomie II ligi przez pierwszą drużynę seniorów przewinęło się wielu graczy pochodzących spoza Polski. W zespole grali między innymi: Hiszpanie, Japończycy, Brazylijczycy, Australijczycy, Nigeryjczyk, Kameruńczyk i Koreańczyk. Obecnie w kadrze zespołu grającego w IV lidze (od sezonu 2016/2017) znajduje się brazylijski obrońca Edil de Souza Barros, który tylko w minionej rundzie jesiennej zdobył 9 goli.

W klubie występowało wielu zawodników z pierwszoligową, a nawet ekstraklasową przeszłością. Obecnie w kadrze Concordii znajduje się m.in. Adam Duda (grał w Ekstraklasie w Lechii Gdańsk) oraz Jarosław Talik – trener bramkarzy Concordii, który występował w Ekstraklasie w barwach Stomilu Olsztyn i GKS Bełchatów.

******

Największymi sponsorami klubu są dwie elbląskie fabryki mebli: Concordia Meble i Dany Meble. Ponadto klub otrzymuje również znaczące wsparcie ze strony Miasta Elbląg.

Mirosław Pelc, prezes MMKS Concordia:
- Klub jest utrzymywany przede wszystkim ze środków sponsorskich. Nigdy nie mieliśmy żadnych problemów finansowych, ani zaległości lub zobowiązań. To co nas wyróżnia, to pełna stabilizacja finansowa. Sądzę, że obecnie mamy jeden z większych budżetów w IV lidze.

Marek Burkhardt, dyrektor MMKS Concordia:
- Klub otrzymuje również wsparcie z miasta w formie dotacji na szkolenie seniorów w kwocie ok. 100 000 złotych rocznie. Dodatkowo obiekty, z których korzystamy są miejskie i użyczone na działalność szkoleniową nieodpłatnie.

Pod względem marketingowym, od początku 2018 roku w klubie istnieje dział, który zajmuje się  promocją MMKS Concordia. W tym czasie powstała zupełnie nowa strona internetowa, która jest niemal codziennie aktualizowana bieżącymi informacjami z działalności klubu. Strona internetowa www.concordia.elblag.pl, obok konta na Facebooku (https://www.facebook.com/MMKS-Concordia-Elbląg-1650956751793423/), Twitterze (www.twitter.com/concordiaelblag) i Instagramie (www.instagram.com/concordia1987elblag), jest głównym i oficjalnym źródłem informacji o klubie. Klub  jest obecny na wszystkich kluczowych mediach społecznościowych, co jest rzadkością w IV lidze.

Bardzo ciekawie prezentuje się strona internetowa, która podzielona została na dwie części – zespół seniorów oraz szkółkę piłkarską. Znaleźć można na niej kadry i zdjęcia zawodników każdego zespołu Concordii – od grupy naborowej i skrzata pod juniorów młodszych i seniorów. Każdy mecz ligowy seniorów jest nagrywany za pomocą 3 kamer, a następnie powstaje z niego meczowy skrót z najciekawszymi akcjami i bramkami. Nagrywane są również wybrane mecze grup młodzieżowych oraz relacjonowane występy na turniejach. Marketing Concordii został wyróżniony w 2018 roku nominacją do nagrody „Klubowy marketing roku” podczas I Gali Piłkarskiej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

******

Klub ma bardzo dobre warunki treningowe. Korzysta z boisk trzech obiektów miejskich: przy ulicach Krakusa, Mazurskiej i Skrzydlatej (ten ostatni obiekt posiada trawiastą i sztuczną nawierzchnię z oświetleniem). Niestety na chwilę obecną obiekt przy Krakusa, który jest miejscem rozgrywania wszystkich meczów w IV lidze i jednocześnie siedzibą klubu, nie spełnia wymogów licencyjnych na III ligę i w przypadku awansu zaistnieje konieczność rozgrywania meczów na stadionie miejskim przy ul. Agrykola.

Marek Burkhardt, dyrektor MMKS Concordia:
- Na podstawie corocznej umowy użyczenia, klub prowadzi swoją działalność na obiektach będących własnością Gminy Miasta Elbląg, na modernizację i utrzymanie których przeznacza własne środki sponsorskie. W ten sposób wykonane zostało m.in. oświetlenie treningowe, instalacja nawadniająca główną płytę boiska, remont szatni, siedziska na trybunach, modernizacja murawy na obiektach przy ul. Mazurskiej i Krakusa.

******

W szkółce piłkarskiej Concordii trenuje obecnie ponad 250 dzieci i cały czas ich przybywa. Ostatnim, największym osiągnięciem w szkółce był dwukrotny awans i gra zespołu młodzika z rocznika 2007 w finałowym Turnieju o Puchar Prezesa PZPN U-11 i U-12 w 2018 i 2019 roku. Warto dodać, że są to nieoficjalne, halowe mistrzostwa kraju w tych kategoriach wiekowych.Krzysztof Machiński, koordynator szkółki piłkarskiej MMKS Concordia Elbląg:
- W Elblągu klub posiada dobrą opinię dotyczącą szkolenia dzieci i młodzieży. Szkolenie w naszym klubie odbywa się we wszystkich grupach wiekowych począwszy od pracy w przedszkolach. Ponadto klub objęty jest ogólnopolskim Programem "Piłkarska przyszłość z LOTOSEM". W klubie pracują kilkunastu wyspecjalizowanych trenerów do pracy z młodzieżą oraz dziećmi. Wszystkie działania związane ze szkoleniem młodzieży mają na celu ukształtowanie piłkarzy, którzy zasilą w przyszłości drużynę seniorską naszego klubu i jeżeli będzie to możliwe, znajdą zatrudnienie w wyższych klasach rozgrywkowych.

******

Jeżeli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie Concordia jest czołowym klubem piłkarskim, który wyróżnia się przede wszystkim dobrą organizacją i stabilnością finansową.

Marek Burkhardt :
- W Elblągu największym klubem piłkarskim jest Olimpia i ona jest postrzegana jako klub wiodący, występujący w wyższej klasie rozgrywkowej i otrzymujący dużo większe wsparcie finansowe i organizacyjne. Nasz klub jest klubem rodzinnym i młodzieżowym, z którym związani są przede wszystkim rodzice, wychowankowie, zawodnicy i działacze. Nasi kibice wywodzą się głównie z tej grupy osób. Jednak coraz lepsza gra zespołu seniorów w IV lidze sprawia, że na nasze mecze przychodzą również pozostali kibice elbląskiego futbolu. Było to szczególnie zauważalne w jesiennych meczach. Na derbowym meczu z rezerwami Olimpii na nasz stadion przyszło ponad pół tysiąca osób.

******

Pierwszym trenerem zespołu seniorów Concordii jest 35-letni Łukasz Nadolny, który z Concordią związany jest od wielu lat. Jako pierwszy szkoleniowiec zespołu w Concordii pracuje, odliczając kilkumiesięczną przerwę, przez 3 lata (trenował zespół także w okresie, gdy ten występował jeszcze w III lidze). Wcześniej był m.in. piłkarzem Concordii, ale także Olimpii Elbląg, Bałtyku Gdynia, Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie czy Olimpii Sztum. Ciekawostką jest fakt, że Łukasz Nadolny w obu ostatnich sezonach łączył funkcję trenera z grą w piłkę. W minionej rundzie rozegrał 4 ligowe mecze i przez 35 minut zdobył 2 gole.

Trenerem bramkarzy Concordii jest natomiast Jarosław Talik, były bramkarz m.in. Olimpii Elbląg, Stomilu Olsztyn, GKS Bełchatów, niemieckiego Bonner SC 01/04, Jezioraka Iława czy Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Warto dodać, że Jarosław Talik w 1990 roku znajdował się w kadrze reprezentacji Polski, która na mistrzostwach Europy U-16 zajęła 3 miejsce. I tu kolejna ciekawostka. W tym sezonie, w meczu II rundy WPP, Talik zaliczył swój debiut między słupkami Concordii w wygranym 2:0 meczu przeciwko GLKS Jonkowo. Spotkanie to rozegrał w dniu swoich ...45 urodzin.

Obecna kadra zespołu to mieszanka doświadczenia z młodością. W zespole występują głównie zawodnicy z Elbląga, okolic i regionu, w większości ograni już w wyższych ligach (co najmniej 15 piłkarzy występowało minimum w III lidze). Concordia jesienią zdobyła 68 bramek przy zaledwie 7 straconych. Jest to jeden z najlepszych wyników po rundzie jesiennej we wszystkich IV ligach w kraju. Sytuacja w tabeli i różnice punktowe pozwalają realnie myśleć i mówić wprost, że to elbląski zespół jest głównym faworytem do awansu. Dorobek 49 punktów i przewaga aż 13 punktów nad zajmującym drugie miejsce GKS-em Wikielec, robią wrażenie. Zespół w rundzie jesiennej był niepokonany i z pewnością w Elblągu marzą, aby taki stan pozostał do końca sezonu.

Najskuteczniejszym zawodnikiem jest Patryk Malanowski (22 bramki w 17 meczach), który był już królem strzelców warmińsko-mazurskiej IV ligi w ubiegłym sezonie w barwach Błękitnych Pasym. Szansę gry w zespole otrzymuje również najzdolniejsza młodzież Concordii. Jesienią 12 występów zaliczył 15-letni Kacper Fedyna, a jego rówieśnik Szymon Ratajczyk 9 spotkań, w których raz wpisał się na listę strzelców. Concordia daje również szansę wypromowania się. Podstawowy bramkarz „Słoników” w minionej rundzie - Adrian Kostrzewski, pokazał się na tyle z dobrej strony, że w zimowym okienku przeszedł do drugoligowego Górnika Łęczna.

******

O ocenę rundy jesiennej jak i również o kilka zdań na temat zimowych przygotowań, poprosiłem szkoleniowca, Łukasza Nadolnego.

- Jeżeli chodzi o rundę jesienną, uważam że była bardzo udana. Nie przegraliśmy żadnego meczu, zremisowaliśmy tylko jedno spotkanie, a 16 wygraliśmy i jesteśmy dalej w grze w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim, wygrywając 3 mecze. Pozytywem jest też postawa zespołu w defensywie oraz ofensywie. Straciliśmy zaledwie 8 goli w 20 meczach a strzeliliśmy ich 75 (licząc ligę i puchar).

- Co do zimowych przygotowań wszystko idzie zgodnie z planem. Trenujemy na własnych obiektach 6 razy w tygodniu: na hali, siłowni, w terenie oraz na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Zaplanowanych mieliśmy 13 gier kontrolnych z czego 10 już rozegraliśmy. Cieszę się, że omijają nas kontuzje (poza drobnym urazem Radka Lenarta). Mam praktycznie całą kadrę do dyspozycji, która często jest wspierana zdolnymi juniorami. Chcemy dobrze przygotować się do rundy rewanżowej, bo z praktyki wiemy, że runda wiosenna bywa zdecydowanie trudniejsza.

 Trener zespołu wypowiedział się również na temat planów Concordii Elbląg w kontekście kilku, kolejnych sezonów.

- Założenia na nadchodzącą rundę to: wygrać jak największą ilość meczów, ogrywać naszą zdolną młodzież na szczeblu seniorskim, awansować do III ligi i wygrać finał Wojewódzkiego Pucharu Polski. Jeżeli zaś chodzi o plany długofalowe chcielibyśmy na dłużej zakotwiczyć w III lidze, aby z czasem, kiedy będziemy gotowi, powalczyć o II ligę. W tym celu chcemy zbudować silny zespół, opierając go na naszych wychowankach. Długoletnim planem jest też wybudowanie własnej, profesjonalnej bazy treningowej.

******

Myślę, że elbląska Concordia potwierdza moją tezę, że właśnie takie kluby warte są przedstawiania i promowania na szerszym forum. Profesjonalizm z jakim jest prowadzona działalność nie tylko ta typowo sportowa, plasuje MMKS Concordię dużo wyżej w hierarchii niż 4 liga. Mam cichą nadzieję, że wielu czytelników zapisze sobie "w ulubionych" tę sympatyczną drużynę i będzie jej kibicować  w nadchodzącej rundzie. Ja ze swojej strony z pewnością to uczynię.

                                          Grzegorz Sawicki

zdjęcia:  Rafał Kadłubowski / MMKS Concordia Elbląg

******

P.S. Bardzo dziękuję Panu Rafałowi Kadłubowskiemu odpowiedzialnemu za dział marketingu w klubie, za ogromną pomoc i udzielenie wyczerpujących informacji na temat Concordii Elbląg.

TAGI

Inne artykuły