Futbolopedia

B

Boliwia

Boliwia - reprezentacja Boliwii należy do zdecydowanych outsiderów w gronie narodowych reprezentacji Ameryki Południowej. Mimo, iż trzy razy grała w mistrzostwach świata (1930, 1950 i 1994) nigdy nie wyszła z grupy, a jej bilans występów na światowym czempionacie przedstawia się następująco – zero zwycięstw, jeden remis i pięć porażek, bramki 1:20. Dość powiedzieć, że jedynego gola Boliwia na mundialu zdobyła w swoim ostatnim - jak dotąd - meczu na tej imprezie. W przegranym 1:3 spotkaniu z Hiszpanią - historycznym strzelcem gola był Erwin Sanchez.

W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych w barwach Boliwii grało kilku zawodników, którzy trafili nawet do europejskich i amerykańskich klubów. W Anglii przez kilka sezonów występował napastnik Jaime Moreno, a w Hiszpanii Erwin Sanchez. Obaj przenieśli się później do MLS i dołączyli do swojego kolegi, najbardziej znanego piłkarza boliwijskiego, charyzmatycznego (na mistrzostwach świata w 1994 roku w już pierwszym meczu, po trzech minutach gry, otrzymał czerwoną kartkę, która wykluczyła go z pozostałych spotkań) Marka Etcheverry, znanego jako El Diablo.

Przez całą dekadę w boliwijskiej bramce występował Carlos Trucco. Kiedy w 1997 roku kończył grę w reprezentacji, miał czterdzieści jeden lat. Największym sukcesem drużyny narodowej Boliwii jest nieoczekiwany triumf w rozgrywkach o Copa America w 1963 roku. W finale Boliwia (była gospodarzem turnieju) pokonała Paragwaj.