Lech Poznań MISTRZEM POLSKI! Wygrał derby, a potem Raków się potknął i walka o tytuł jest zakończona

Data dodania: 14-05-2022 19:10

Lech Poznań na swoje stulecie został mistrzem Polski. Kolejorz zdobył tytuł na kolejkę przed końcem sezonu. W sobotę ekipa Macieja Skorży sama ograła 2:1 Wartę Poznań w Grodzisku Wielkopolski, a potem mogła otwierać szampany, bo wicelider Raków Częstochowa przegrał w Lubinie z Zagłębiem!

W pierwszym sobotnim meczu Piast Gliwice ograł na wyjeździe Bruk-Bet Termalicę. Zespół Waldemara Fornalika właściwie stracił już wcześniej szanse na 4. lokatę i europejskie puchary. Zagrał jednak bez odpuszczania, a gospodarze walczący o utrzymanie zawalili w takim momencie. W I połowie w samej końcówce jeszcze przy stanie 0:0 karnego zmarnował Piotr Wlazło, a po zmianie stron z tego samego punktu nie pomylił się Tomas Huk i to Piast wygrał 1:0. Bruk-Bet Termalica musi liczyć, że w niedzielę Śląsk nie zdobędzie ani punktu w Mielcu, bo inaczej degradacja ekipy Radoslava Latala stanie się faktem.

Potem odbyły się derby Poznania. W Grodzisku Wielkopolskim. Lech miał zrobić wielki krok w stronę mistrzostwa, ale nie było ani przyjemnie, ani łatwo. Tylko przez moment było sympatycznie, bo Łukasz Trałka wyszedł na murawę w pierwszym składzie Zielonych, ale od razu został zmieniony i zszedł z boiska przy owacji, kończący tym samym całkiem fajną karierę.

Na tym uprzejmości się skończyły. W 10. minucie Michał Kopczyński, który Trałkę zmienił, wykorzystał rzut karny podyktowany za idiotyczny faul Mickey'a Van der Harta. Lech przegrywał, ale zareagował prawidłowo. Podkręcił grę, podostrzył i przejął inicjatywę. Już w 22. minucie do remisu doprowadził Joao Amaral, jeden z liderów Lecha w tym sezonie.

Lech jeszcze przed przerwą wyszedł na prowadzenie i odzyskał kontrolę nad sytuacją na drodze do mistrzostwa. Bramkę w 4. minucie doliczonego czasu gry do I połowy zdobył Mikael Ishak. Po przerwie gole nie padły, chociaż szczególnie Lech miał sporo okazji, ale spektakularnie pudłował Ishak.

Lech wygrał i powiększył przewagę nad Rakowem do 5 punktów. Częstochowianie mieli okazję przedłużyć walkę o mistrzostwo do ostatniej kolejki, ale warunkiem było zwycięstwo nad Zagłębiem w Lubinie. Co prawda Miedziowi ostatnio złapali lekki wiatr w żagle, ale niespodziewanie to oni nadawali ton rywalizacji w I połowie. Raków wyglądał tak, jakby był już pogodzony z tym, że Lecha w tabeli nie dopadnie.

Po zmanie stron Raków lekko się przebudził, jakby Marek Papszun tchnął trochę wiary w zespół. Zagłębie miało okazje i marnowało, Raków też. I tak było do doliczonego czasu gry. Ostatnia nadzieja zaczęła uciekać gościom, a na dodatek Zoran Arsenić popełnił faul w polu karnym i wyleciał z boiska, a Kacper Chodyna golem z 11 metrów zapewnił Lechowi mistrzostwo, a Zagłębiu utrzymanie!

Lech Poznań po raz piąty został mistrzem Polski. Poprzednio świętował w 2015 roku. Ma też na koncie 5 Pucharów Polski (w tym roku w finale przegrał z Rakowem) i 6 Superpucharów.

W ostatnim sobotnim meczu gole nie padły. Lechia zremisowała z Pogonią i zapewniła sobie udział w Lidze Konferencji Europy. Skończy sezon na 4. lokacie, a Pogoń ma jeszcze szanse na wicemistrzostwo, bo do Rakowa traci 2 oczka. Raków zagra z Lechią, a Pogoń podejmie Bruk-Bet Termalikę. Lech zmierzy się z Zagłębiem, a Warta jedzie do Krakowa na mecz z Wisłą.

Sobotnie mecze 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA - PIAST GLIWICE 0:1
Tomáš Huk 57 k.
W 45. minucie Piotr Wlazło (Bruk-Bet Termalica) nie wykorzystał rzutu karnego (strzelił obok bramki).
Bruk-Bet Termalica: 99. Tomasz Loska - 13. Mateusz Grzybek, 6. Nemanja Tekijaški, 97. Wiktor Biedrzycki, 28. Maciej Ambrosiewicz (76. 7. Roman Gergel), 3. Marcin Grabowski (76. 9. Kacper Śpiewak) - 8. Samuel Štefánik, 89. Andrij Dombrowśkyj (84. 22. Michal Hubínek), 18. Piotr Wlazło (61. 95. Sebastian Bonecki), 10. Adam Radwański (61. 11. Muris Mešanović) - 88. Tomáš Poznar
Piast: 26. František Plach - 5. Tomáš Huk, 4. Jakub Czerwiński, 2. Ariel Mosór - 20. Martin Konczkowski, 24. Tom Hateley, 6. Michał Chrapek, 10. Kristopher Vida (65. 28. Michał Kaput), 92. Damian Kądzior (76. 19. Michael Ameyaw), 98. Aléxandros Katránis - 9. Alberto Toril (76. 77. Arkadiusz Pyrka)
Żółte kartki: Biedrzycki, Poznar
Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
Widzów: 2368

WARTA POZNAŃ - LECH POZNAŃ 1:2
Michał Kopczyński 10 k. - João Amaral 22, Mikael Ishak 45
Warta: 33. Jędrzej Grobelny - 2. Jan Grzesik, 21. Mateusz Kupczak, 44. Dawid Szymonowicz (46. 28. Aleksandr Pawłowiec), 4. Robert Ivanov, 3. Jakub Kiełb (90. 11. Michał Jakóbowski) - 30. Miłosz Szczepański (61. 77. Jayson Papeau), 6. Łukasz Trałka (1. 15. Michał Kopczyński), 16. Miguel Luís, 7. Frank Castañeda - 10. Milan Corryn (61. 8. Niilo Mäenpää)
Lech: 1. Mickey van der Hart - 2. Joel Pereira, 37. Ľubomír Šatka, 16. Antonio Milić, 5. Pedro Rebocho - 97. Dawid Kownacki (78. 50. Adriel Ba Loua), 22. Radosław Murawski, 6. Jesper Karlström (84. 30. Nika Kwekweskiri), 24. João Amaral (84. 10. Dani Ramírez), 7. Jakub Kamiński - 9. Mikael Ishak
Żółte kartki: Ivanov, Mäenpää - Karlström, Kownacki
Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 4820

ZAGŁĘBIE LUBIN - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 1:0
Kacper Chodyna 90 k.
Zagłębie: 89. Kacper Bieszczad - 2. Bartosz Kopacz, 5. Aleks Ławniczak, 3. Saša Balić, 77. Mateusz Bartolewski - 26. Kacper Chodyna, 8. Łukasz Poręba (83. 21. Tomasz Pieńko), 99. Łukasz Łakomy, 18. Filip Starzyński (72. 6. Aleksandar Šćekić), 9. Erik Daniel (54. 29. Cheikhou Dieng) - 17. Patryk Szysz (54. 15. Martin Doležal)
Raków: 1. Vladan Kovačević - 16. Oskar Krzyżak (46. 71. Wiktor Długosz), 2. Tomáš Petrášek, 24. Zoran Arsenić - 7. Fran Tudor, 10. Igor Sapała (55. 55. Szymon Czyż), 88. Walerian Gwilia (90. 30. Władysław Koczerhin), 17. Mateusz Wdowiak (76. 18. Jakub Arak), 11. Ivi López, 23. Patryk Kun - 21. Vladislavs Gutkovskis (76. 9. Sebastian Musiolik)
Żółte kartki: Łakomy, Daniel, Kopacz, Šćekić, Chodyna, Bieszczad - Petrášek, Arsenić.
Czerwona kartka: Zoran Arsenić (90. minuta, Raków, za drugą żółtą)
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)
Widzów: 6072

LECHIA GDAŃSK - POGOŃ SZCZECIN 0:0
Lechia:
12. Dušan Kuciak - 22. Joseph Ceesay, 25. Michał Nalepa (84. 4. Kristers Tobers), 23. Mario Maloča, 2. Rafał Pietrzak - 7. Maciej Gajos, 88. Jakub Kałuziński, 99. İlkay Durmuş - 9. Łukasz Zwoliński, 28. Flávio Paixão (85. 79. Kacper Sezonienko), 76. Christian Clemens (58. 20. Conrado)
Pogoń: 1. Dante Stipica - 2. Jakub Bartkowski, 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 33. Mariusz Malec, 97. Luís Mata - 18. Michał Kucharczyk (82. 14. Kamil Drygas), 8. Damian Dąbrowski, 54. Maciej Żurawski (46. 99. Mateusz Łęgowski), 27. Sebastian Kowalczyk (46. 22. Wahan Biczachczjan), 11. Kamil Grosicki (90. 9. Piotr Parzyszek) - 10. Luka Zahovič (71. 21. Jean Carlos Silva)
Żółte kartki: Flávio Paixão, Durmuş - Malec, Kowalczyk
Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław)
Widzów: 13 870
W 75. minucie czerwoną kartką za dwie żółte kartki został także ukarany rezerwowy zawodnik gości - Jakub Bursztyn.