Sensacja w Pucharze Polski. Górnik Zabrze odpadł z II-ligowcem, Piast też pożegnał się z rozgrywkami

Data dodania: 08-11-2022 20:23

Górnik Zabrze i Piast Gliwice to kolejne kluby z PKO BP Ekstraklasy, które pożegnały się z Fortuna Pucharem Polski. Pierwszy śląski zespół przegrał z rzutami karnymi - wcześniej padło 6 goli w tym 2 w doliczonym czasie gry - z II-ligowym KKS 1925 Kalisz. Drugi poległ po dogrywce z Górnikiem Łęczna, który latem spadł do I ligi.

Na wcześniejszych etapach z Pucharu Polski odpadły już Miedź Legnica, Widzew Łódź (karnymi z KKS 1925 Kalisz), Korona Kielce, Stal Mielec, Lech Poznań, Cracovia, Wisła Płock, Warta Poznań i Zagłębie Lubin. Lech, Stal i Wisła przegrały z rywalami z Ekstraklasy.

Teraz z rozgrywkami pożegnały się Piast i Górnik. O ile gliwiczanie przegrali ze spadkowiczem z Ekstraklasy, I-ligowym obecnie Górnikiem Łęczna, to zabrzanie odpadli z II-ligowym KKS 1925 Kalisz.

Piast przegrał 0:1 po dogrywce i przygoda Aleksandara Vukovicia na ławce trenerskiej tego klubu nie zaczyna się udanie. Co prawda przed końcem regulaminowego czasu gry Górnik stracił po czerwonej kartce Łychowydkę, ale to gospodarze w 102. minucie za sprawą Kryeziu objęli prowadzenie i nie oddali go do końca.

Z kolei Górnik Zabrze zaczął fatalnie mecz w Kaliszu, bo szybko stracił gola, a w II połowie nie minął kwadrans i było już 2:0 dla miejscowych. Trener gości Bartosch Gaul już w I połowie dokonał dwóch zmian i szukał poprawy gry swojego zespołu, ale długo nie dawało to skutku. W 60. minucie gola udało się jednak Górnikowi strzelić, wykorzystując stały fragment gry. Piłkę do siatki skierował Paluszek. Niespełna kwadrans później wyrównał Piotr Krawczyk i wydawało się, że faworyt jednak przechyli szalę zwycięstwa na swoje konto.

Tymczasem w 91. minucie Kalisz oszalał. Wysokiński strzelił bowiem gola na 3:2 i fani miejscowych zaczęli świętowanie. Przedwcześnie. Górnik za sprawą Marosy ekspresowo wyrównał i doprowadził do dogrywki.

W niej lepsi byli goście z Zabrza, ale nie umieli udokumentować swojej przewagi gole. Ostatecznie doszło więc do rzutów karnych. Gospodarze strzelali bezbłędnie, chociaż Bielica był bliski złapania piłki po uderzeniu Lipkowskiego. Z kolei u przyjezdnych pomylił się bohater ostatniej akcji, czyli Marosa. Jego pudło kosztowało Górnika awans do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Mecze 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski

KKS 1925 KALISZ - Górnik Zabrze 3:3, karne: 5:3
Nikodem Zawistowski 8, Néstor Gordillo 57, Mateusz Wysokiński 90 - Aleksander Paluszek 60, Piotr Krawczyk 74, Amadej Maroša 90
Rzuty karne: 1:0 Jakub Wilczyński, 1:1 Erik Janža, 2-1 Kasjan Lipkowski, 2:2 Piotr Krawczyk, 3:2 Adrian Łuszkiewicz, 3:2 Amadej Maroša - obroniony, 4:2 Wiktor Smoliński, 4:3 Robert Dadok, 5:3 Mateusz Gawlik
KKS 1925: 12. Mateusz Górski - 37. Nikodem Zawistowski (74. 17. Jakub Głaz), 42. Wiktor Smoliński, 3. Mateusz Gawlik, 26. Filip Kendzia, 6. Kasjan Lipkowski - 11. Michał Borecki (89. 16. Bartłomiej Putno), 24. Mateusz Wysokiński, 23. Adrian Łuszkiewicz, 10. Néstor Gordillo (106. 71. Kamil Koczy) - 9. Piotr Giel (54. 38. Jakub Wilczyński)
Górnik: 1. Daniel Bielica - 5. Kryspin Szcześniak, 13. Emil Bergström, 4. Aleksander Paluszek (61. 77. Jakub Szymański) - 15. Norbert Wojtuszek (37. 96. Robert Dadok), 7. Dani Pacheco, 23. Jean Mvondo (87. 8. Blaž Vrhovec), 33. Kanji Okunuki (61. 71. Amadej Maroša), 64. Erik Janža - 20. Szymon Włodarczyk (37. 21. Piotr Krawczyk), 10. Lukas Podolski
Żółte kartki: Wysokiński, Smoliński, Koczy, Wilczyński - Paluszek, Janža, Szymański, Mvondo, Pacheco, Vrhovec
Sędziował: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

GÓRNIK ŁĘCZNA - Piast Gliwice 1:0 po dogrywce
Egzon Kryeziu 102
Górnik: 33. Maciej Gostomski - 25. Damian Zbozień (91. 17. Łukasz Szramowski), 14. Souleymane Cissé, 3. Wiktor Łychowydko, 15. Daniel Dziwniel - 7. Patryk Pierzak (66. 11. Dawid Tkacz), 27. Szymon Lewkot, 26. Egzon Kryeziu, 22. Serhij Krykun (116. 32. Karol Turek) - 10. Łukasz Grzeszczyk, 13. Hubert Sobol (66. 21. Karol Podliński)
Piast: 33. Karol Szymański - 77. Arkadiusz Pyrka (71. 19. Michael Ameyaw), 22. Tomasz Mokwa, 4. Jakub Czerwiński, 37. Constantin Reiner, 14. Jakub Holúbek (104. 11. Rauno Sappinen) - 92. Damian Kądzior (71. 6. Michał Chrapek), 16. Patryk Dziczek, 20. Grzegorz Tomasiewicz, 7. Jorge Félix (88. 98. Aléxandros Katránis) - 18. Kamil Wilczek (71. 27. Gabriel Kirejczyk)
Żółte kartki: Łychowydko, Szramowski, Grzeszczyk - Pyrka, Dziczek, Katránis, Chrapek.
Czerwone kartki: Wiktor Łychowydko (89. minuta, Górnik, za drugą żółtą) - Patryk Dziczek (120. minuta, Piast, za drugą żółtą)
Sędziował: Grzegorz Kawałko (Olsztyn)