Udany rewanż Portugalii za MŚ 2018. Przedwczesna radość Ronaldo z dogonienia legendy. Bohaterem okazał się ktoś inny (VIDEO)

Data dodania: 28-11-2022 21:33

Reprezentacja Portugalii dołączyła do Francji i Brazylii w gronie drużyn pewnych udziału w 1/8 finału MŚ 2022 w Katarze. Zespół z południa Europy po dwóch golach Bruno Fernandesa pokonał 2:0 Urugwaj i zagra w fazie pucharowej.

Portugalczycy w I połowie starcia z Urugwajem nie zdołali stworzyć sobie jakiejś dobrej okazji do tego, by strzelić gola. Rywal z Ameryki Południowej, który w 1. kolejce zremisował 0:0 z Koreą Południową, miał jedną szansę, lecz Diogo Costa zatrzymał szarżującego Rodrigo Bentancura.

Jeszcze przed przerwą Portugalia straciła Nuno Mendesa, który dołączył do kontuzjowanych wcześniej Otavio i Danilo Pereiry. Pierwszy zagrał z Ghaną 55 minut, drugi 90, a teraz musieli pauzować z powodu urazów i pewnie nie zagrają też w ostatniej kolejce. Podobnie jak Mendes.

Po zmianie stron Portugalczycy udokumentowali swoją lepszą grę, bardziej niż Urugwaju zorientowaną na to, żeby strzelić gola. Co prawda w 52. minucie po strzale Joao Felixa piłka uderzyła jeszcze tylko w boczną siatkę, ale już w 54. minucie futbolówką wylądowała w bramce. Bruno Fernandes sprytnie dorzucił przed bramkę, w górę wyszedł Cristiano Ronaldo, ale nie trafił w piłkę, czym dodatkowo zaskoczył i zmylił bramkarza - Sergio Rochet nie zdążył z interwencja i było 1:0 dla Portugalii. Początkowo bramkę zapisano co prawda CR7 i miałby on 9 goli w finałach MŚ, co oznaczałoby, że dogonił Eusebio, ale na wyrównanie osiągnięcia legendy będzie musiał jeszcze poczekać. Ostatecznie gola zapisano Fernandesowi.

Potem lekko obudził się Urugwaj, który w ataku ma Luisa Suareza, Edinsona Cavaniego, Darwina Nuneza i... zero goli po dwóch kolejkach (jak Meksyk i Tunezja). W 60. minucie swoją szansę zmarnował Nunez, w 78. minucie wprowadzony za Cavaniego Suarez trafił w boczną siatkę, a w 75. minucie piłka po uderzeniu Maxiego Gomeza zatrzymała się na słupku. W 79. minucie Diogo Costa zatrzymał też Giorgiana de Arrascaetę.

Wynik w 92. minucie ustalił Bruno Fernandes. Wykorzystał on pewnie rzut karny podyktowany za zagranie ręką przez Jose Marię Gimeneza. Potem bohater meczu nie pokonał z bliska Rocheta, bowiem urugwajski bramkarz zareagował kapitalnie, a w 99. minucie Fernandes przymierzył jeszcze w słupek.

Portugalia wygrała, zrewanżowała się Urusom za porażkę w 2018 roku w 1/8 finału mundialu w Rosji i jest pewna awansu. W ostatniej kolejce zagra z Koreą Południową i jeśli wygra, to wpuści do 1/8 finału lepszego z pojedynku Ghana - Urugwaj.