Dramat Urugwaju. Korea Południowa po golu z 91. minuty ograła Portugalię i awansowała do 1/8 finału (VIDEO)

Data dodania: 02-12-2022 17:39

Reprezentacja Urugwaju po dwóch meczach bez gola - 0:0 z Koreą Południową i 0:2 z Portugalią - zdołała w ostatniej kolejce zmagań grupowych pokonać Ghanę i wyrwać awans do 1/8 finału. Bohaterem La Celeste został Giorgian de Arrascaeta, ale ogromny wkład w zwycięstwo miał też bramkarz Sergio Rochet. Przy wygranej Urugwaju szanse na awans miała Korea Południowa, ale musiała wygrać z pewną już wyjścia z grupy Portugalią. Azjaci nie dali rady ograć Cristiano Ronaldo i spółki.

Pierwszy gol w 3. kolejce tej grupy padł już po 5 minutach. Diogo Dalot dostał świetnie podanie na prawe skrzydłow od Pepe. Prawy obrońca Portugalii dograł z flanki przed bramkę, gdzie był Ricardo Horta, który pewnym strzałem trafił do siatki.

Na drugim stadionie w 15. minucie zaczęło się spore zamieszanie, bo Jordan Ayew zszedł ze skrzydła i uderzył ze środka na bramkę. Rochet nie zdołał złapać piłki, odbił ją tylko i musiał się zbierać, bo do futbolówki szybko dopadł Andrew Ayew i próbował uderzyć, ale interweniujący golkiper Urugwaju w ostatecznej ocenie sędziów - po analizie VAR - sfaulował Ghańczyka. Ghana miała rzut karny, do piłki podszedł Andrew Ayew i uderzył fatalnie. Rochet wyczuł jego intencje i odbił piłkę.

Zmarnowana sytuacja zemściła się bardzo szybko. Co prawda w 23. minucie Darwin Nunez po podcince nad bramkarzem nie mógł się cieszyć, bowiem zmierzającą do siatki piłkę wybił Salisu, ale w 26. miniucie było już 1:0. Nunez dosrodkował na pole karne, z 11 metrów uderzył Luis Suarez, piłka odbiła się od rękawic Zigiego i wbić do bramki głową zdołał ją De Arrascaeta. Z kolei w 32. minucie ten sam piłkarz dołożył drugiego gola. Pomocnik Urugwaju świetnie złożył się do strzału po zagraniu górą od Suareza.

Na drugim stadionie udało się Koreańczykom odpowiedzieć Portugalii. W polu karnym najlepiej odnalazł się Kim Young-Gwon i z bliska pokonał Diogo Costę, trafiając do siatki na 1:1. Portugalczycy naciskali po stracie gola, swoje szanse mieli Vitinha i Dalot oraz Horta, lecz do przerwy było 1:1.

W II połowie padła na obu stadionach tylko jedna bramka. Ale jakże ważna. Koreańczycy, którzy mocno naciskali po przerwie i mieli kilka szans, zadali prawie śmiertelny cios... Urugwajowi. W 91. minucie Hwang Hee-Chan dostał piłkę przed bramkę po kontrze wyprowadzonej przez Heung-Min Sona i strzelił na 2:1 dla Korei Południowej. To oznaczało, że Azjaci wskoczyli na 2. miejsce w tabeli, wyprzedzając Urugwaj większą liczbą bramek zdobytych.

Mecz Korei z Portugalią skończył się szybciej. Urugwaj miał więc jeszcze chwilę, by zdobyć bramkę i przeczołgać się do 1/8 finału. Atakował. Szukał. Miał nawet Sebastiana Coatesa, stopera, w ataku. Strzelał Gomez, próbował Cavani i nic. W fazie pucharowej zagrają Portugalia i Korea Południowa.