Dum(a)fries! Oranje lśnią, a Amerykanie kończą mundial i czekają na 2026 rok (VIDEO)

Data dodania: 03-12-2022 17:30

Reprezentacja Holandia została pierwszym ćwierćfinalistą MŚ 2022 w Katarze. Oranje w spotkaniu 1/8 finału pokonali Stany Zjednoczone. Ekipa Louisa Van Gaala zagrała może niezbyt efektownie, ale wystarczająco efektywnie.

Amerykanie zajęli drugie miejsce w grupie B za Anglią, a przed Iranem i Walią, z kolei Holendrzy wygrali grupę A, w której rywalizowali z Senegalem, Ekwadorem oraz Katarem.

Oranje byli na pewno faworytem spotkania z Amerykanami, z którymi ostatni raz grali w 2015 roku, przegrywając towarzysko 3:4. W Katarze wszystko mogło się dla Holendrów zacząć źle, bo już w 3. minucie sam na sam z Noppertem wyszedł Pulisic, ale nie dał rady pokonać bramkarza europejskiego zespołu.

Amerykanie zmarnowali swoją kapitalną szansę, a Holendrzy szybko pokazali im, że to się mści. W 10. minucie precyzyjnie zagrał Denzel Dumfries, który został bohaterem całego meczu, a Memphis Depay wykończył akcję precyzyjnym strzałem na 1:0.

Oranje objęli prowadzenie, ale nie mieli przewagi na boisko. To raczej Amerykanie utrzymywali się dłużej przy piłce i posiadali lekką inicjatywę, lecz niewiele z tego wynikało. Dopiero w 43. minucie ponownie musiał wykazać się Noppert. Mocno z dystansu kropną Timothy Weah, ale wyniku nie zmienił. Po chwili zrobił to za to Daley Blind. Znowu asystował Denzel Dumfries.

II połowa zaczęła się tak jak pierwsza, czyli od zmarnowanej szansy Amerykanów. Już w 49. minucie Holendrów uratował Cody Gakpo, który wybił piłkę sprzed linii bramkowej. W odpowiedzi interweniować musiał Matt Turner, którego po zagraniu Denzela Dumfriesa o mały włos nie pokonał Walker Zimmerman.

Amerykanie szukali swoich szans, ale groźnie było znowu pod ich bramką. W 61. minucie Turner musiał wykazac się po kontrze rywala i strzale Depaya. 10 minut później bramkarz USA interweniował nawet dwa razy - kapitalnie i fenomenalnie. Najpierw przy uderzeniu z dystansu Koopmeinera, a potem przy dobitce głową Depaya.

Dopiero na kwadrans przed końcem Amerykanie zdobyli bramkę. W 75. minucie jeszcze się nie udało. Błąd popełnił Depay, trafił prosto w Hajiego Wrighta, ten minął już wychodzącego z bramki Nopperta, ale uderzał z ostrego kontra i na drodze piłki do siatki stanął Dumfries. Nie udało się w tej akcji, udało się w kolejnej. Zagrał w pole karne Pulisic, przed bramkabył Haji Wright i przy sporej dozie szczęścia piłka lobem wpadła do siatki. Amerykanie odzyskali nadzieję.

Szybko pozbawił ich większej wiary Dumfries. Mający dużo czasu Blind dograł z lewej strony, a niepilnowany Dumfries pewnie uderzył do siatki na 3:1.

Amerykanie jeszcze walczyli, ale nie potrafili już, chociaż momentami oblegali bramkę Oranje, zdobyć bramki kontaktowej i jeszcze rzucić się szturmem po wyrównanie. Holandia zagra w ćwierćfinale z Argentyną lub Australią, a Amerykanie z głowami w górze wracają do kraju i czekają na mundial 2026, który zostanie rozegrany na ich stadionach oraz w Meksyku i Kanadzie.