Leo Messi znowu najlepszy. Wrócił na tron po dwóch latach panowania Roberta Lewandowskiego
Dodał: Futbol.pl
Data dodania: 27-02-2023 23:13
W poniedziałkowy wieczór odbyła się gala FIFA The Best. Najlepszym piłkarzem 2022 roku został wybrany Leo Messi. Wybrano też jedenastkę roku i przyznano kilka innych wyróżnień, w tym nagrodę im. Ferenca Puskasa, którą za najładniejszą bramkę roku zdobył polski ampfutbolista Marcin Oleksy.
35-letni Messi w 2022 roku osiągnął wymarzony sukces, czyli poprowadził reprezentację Argentyny do zdobycia tytułu mistrza świata podczas finałów rozegranych w Katarze. Został MVP turnieju.
Nic dziwnego, że kapituła nagrody FIFA The Best przyznała mu tytuł piłkarza 2022 roku. Wrócił na tron po dwóch latach przerwy, gdy najlepszy w oczach głosujących selekcjonerów, kapitanów drużyn narodowych oraz dziennikarzy był Robert Lewandowski. W finale w tym roku pokonał Karima Benzemę i Kyliana Mbappe.
Dla Messiego to drugi tytuł w plebiscycie organizowanym przez FIFA od 2016 roku - po rozłamie z "France Football", z którym przez kilka lat Światowa Federacja Piłkarska przyznawała wymyśloną przez francuską gazetę Złotą Piłkę. Po dwa razy FIFA The Best wygrywał już też wspomniany Lewandowski i Cristiano Ronaldo, a raz Luka Modrić.
- To jest niezwykłe. Przede wszystkim chciałem powiedzieć, że się cieszę, że tu jestem i podziękować. To był fantastyczny rok. Chcę podziękować kolegom z reprezentacji Argentyny i selekcjonerowi Lionelowi Scaloniemu, bo bez nich, by się nie udało i by mnie tu nie było. Wszyscy są częścią tego sukcesu. Osiągnąłem to, o czym marzyłem. W końcu po latach się udało. To jedna z najlepszych rzeczy, jakie mi się przydarzyły w karierze. Każdy tego chce, ale nie każdemu się udaje - mówił Messi.
???? ???????????????????? ????
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) February 27, 2023
#TheBest FIFA Men’s Player Award 2022 goes to Lionel Messi! ???????? pic.twitter.com/HXEugVH1t9
Messi znalazł się też oczywiście w jedenastce roku. Tutaj głosy oddają tylko zawodnicy zrzeszeni w związku zawodowych piłkarzy, czyli FIFAPro. Raczej trudno byłoby wybrany zespół wypuścić na boisko, bo ustawienie jest ultraofensywne, ale plebiscyt przyjmie wszystko. W efekcie skład marzeń z 2022 roku wygląda następująco: Thibaut Courtois - Achraf Hakimi, Virgil van Dijk, Joao Cancelo - Kevin De Bruyne, Luka Modrić, Casemiro - Leo Messi, Kylian Mbappe, Karim Benzema, Erling Haaland. Jeden stoper, czterech napastników...
Zwraca uwagę także fakt, że w bramce postawiono na Thibauta Courtoisa, chociaż nagrodę FIFA The Best dla najlepszego bramkarza zgarnął reprezentant Argentyny Emiliano Martinez.
Official 2022 FIFA World XI: Courtois; Hakimi, Van Dijk, Cancelo; De Bruyne, Casemiro, Modrić; Leo Messi, Benzema, Haaland, Mbappé ???? #TheBestAwards pic.twitter.com/KLIRUPXGy7
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) February 27, 2023
Futbol.pl











