Gdyby nie on, to Arkadiusz Milik byłby bohaterem Juventusu. Zdjął piłkę z głowy Polaka i dał Starej Damie remis w 97. minucie (VIDEO)

Data dodania: 11-05-2023 22:57

Federico Gatti zdjął piłkę z głowy Arkadiusza Milika w 97. minucie spotkania półfinałowego Ligi Europy z Sevilla FC i uratował Juventusowi remis w pierwszym meczu. W drugim spotkaniu LE AS Roma ograła Bayer Leverkusen. W półfinałach Ligi Konferencji u siebie przegrała Fiorentina, która wyeliminowała Lecha Poznań. Na włoskiej ziemi zwycięstwo odnieśli Szwajcarzy z FC Basel. Triumfował też West Ham United.

W Turynie przez ponad godzinę było 1:0 dla Sevilla FC. Ekipa z LaLiga mogła przegrywać z Juve, ale najpierw przestrzelił minimalnie Filip Kostić, a potem Dusan Vlahović zmarnował dwie szanse. O ile w pierwszej i tak był na spalonej, o tyle w drugiej po prostu spudłował z pięciu metrów, mając przed sobą pustą bramkę.

Zmarnowane okazje zemściły się w 26. minucie. Sevilla FC ruszyła z kontrą, Lucas Ocampos znalazł w polu karnym Youssefa En Nesyriego, a ten spokojnie posłał piłkę do siatki obok bezradnego Wojciecha Szczęsnego.

Juventus dał się zaskoczyć, ale i tak może mówić o szczęściu, bo w I połowie mógł stracić kolejne gole. Najpierw jednak Szczęsny zatrzymał Rakiticia, a potem En-Nesyri posłał piłkę obok słupka.

Gospodarze w II połowie zaczęli w końcu przeważać. Swoje szanse zmarnowali Federico Chiesa, który nie wykorzystał 100-procentowej okazji oraz Illing-Junior, którego zatrzymał Bono. W 62. minucie Massimiliano Allegri wpuścił na boisko Arkadiusza Milika i Federico Gattiego, a kilka minut później Paula Pogbę. Dwaj ostatni zostali bohaterami Starej Damy, chociaż to miano mogło przypaść też Milikowi. W 97. minucie Chiesa dośrodkował w pole karne, zgraną głową piłkę przed bramkę podał jeszcze Pogba, a z metra czy dwóch także głową do siatki wepchnął futbolówkę Gatti. Tuż za nim był Milik i pewnie też by trafił, ale... Gatti wykonał robotę sam. Turyn oszalał, bo Juventus uratował remis.

W drugim półfinale Ligi Europy AS Roma pokonała 1:0 Bayer Leverkusen. triumfator Ligi Konferencji Europy z poprzedniego roku zrobił spory krok do kolejnego europejskiego pucharu dzięki bramce 20-letniego wychowanka. W 63. minucie Edoardo Bove dobił piłkę do siatki po strzale Tammy'ego Abrahama i dał Romie zwycięstwo 1:0. Czy dojdzie do włoskiego finału w Lidze Europy?

W półfinałach Ligi Konferencji Europy oba mecze zakończyły się zwycięstwem 2:1 jednej z drużyn. Do Fiorentiny, która rundę wcześniej pokonała Lecha Poznań, przyjechał FC Basel. Szwajcarzy do przerwy przegrywali z Violą 0:1 po bramce Arthur Cabrala, który do Fiorentiny trafił latem 2021 roku z... Basel. Brazylijczyk strzelił gola, ale po meczu nie mógł mieć zadowolonej miny, gdyż jego były klub po przerwie odwrócił wynik. Bramki dla gości strzelili Diouf w 71. minucie oraz Amdouni w 3. minucie doliczonego czasu gry.

Podobnie wyglądała sytuacja w Londynie. West Ham przegrywał 0:1 do przerwy z AZ Alkmaar po bramce Reijndersa z 41. minuty. Po zmianie stron wyrównał w 67. minucie Benrahma, a po 9 minutach bramkę na 2:1 dla Młotów zdobył Antonio.

W bramce WHU stanął Alphonso Areola, bowiem Łukasz Fabiański w rozgrywkach europejskich odpoczywa. Francuski zmiennik Polaka nie może być zadowolony ze swojego występu, bo po strzale Reijndersa piłka przeszła mu po rękach i wpadła do siatki.

Rewanże w Lidze Europy i Lidze Konferencji już 18 maja.