Jagiellonia nie zrobiła gigantycznego kroku do mistrzostwa. Wypuściła zwycięstwo z Pogonią. Ważna wygrana Piasta przybliża go do utrzymania (VIDEO)

Data dodania: 26-04-2024 22:30

Liderująca w tabeli PKO BP Ekstraklasy Jagiellonia Białystok mogła zrobić wielki krok w kierunku mistrzostwa Polski. Zespół Dumy Podlasia podniósł się i po stracie gola wyszedł na prowadzenie w meczu z Pogonią Szczecin u siebie, ale nie wygrał. Ważne zwycięstwo odniósł Piast Gliwice.

Jagiellonia zmierza po mistrzostwo Polski i w piątek mogła wygraną z Pogonią wyciągnąć rękę po trofeum. Już w 4. minucie zespół Adriana Siemieńca powinien wyjść na prowadzenie, ale Afimico Pululu nie trafił do siatki po świetnym podaniu Kristoffera Hansena.

W 15. minucie cios zadała Pogoń. Wahan Biczachczjan zagrał perfekcyjnie do Kamila Grosickiego, ten wpadł w pole karne i pomiędzy nogami Zlatana Alomerovicia trafił do siatki.

Jagiellonia do remisu doprowadziła całkiem szybko. W 24. minucie swoją szansę wykorzystał Pululu. Zagrał do Nene i dostał podanie zwrotne, po czym trafił na 1:1.

Na przerwę Jagiellonia schodziła z murawy, prowadząc 2:1. Bartłomiej Wdowik zagrał idealnie do Jesusa Imaza i Hiszpan bez większego problemu pokonał Valentina Cojocaru.

Po przerwie Jagiellonia nie poszła za ciosem, a inicjatywę przejęła Pogoń. Już na początku świetnie interweniował Alomerović. To była 48. minuta. 10 minut później bramkarz Jagiellonii skapitulował. Wyrównał Leo Borges.

Potem gola strzelił Koulouris, ale jego bramka na 3:2 nie została uznana. Pogoń nadal jednak przeważała, grała lepiej niż Jagiellonia, ale w ostatniej minucie doliczonego czasu gry mogła przegrać. Świetnie znalazł się w polu karnym Dominik Marczuk. I uderzył w boczną siatkę. Wściekły na niego był Jesus Imaz, który był sam przed pustą bramką, ale nie dostał podania.

W tabeli Jagiellonia ma na 4 kolejki przed końcem 56 punktów i wyprzedza o 5 oczek Śląsk Wrocław i Lecha Poznań, które dopiero zagrają w tej kolejce i wyścig o mistrzostwo może nabrać wielkich rumieńców. Pogoń, która jest 4. traci do Jagiellonii 8 punktów. Portowców po tej kolejce mogą wyprzedzić Górnik Zabrze, Legia Warszawa i Raków Częstochowa.

W następnej kolejce Jagiellonia bez zawieszonego za żółte karki Tarasa Romanczuka zagra na wyjeździe ze Stalą Mielec, a Pogoń podejmie Puszczę Niepołomice.

***

Wielki krok w kierunku utrzymania uczynił Piast Gliwice. Ekipa Aleksandara Vukovicia nie zachwycała formą wiosną, ale wygrała trzeci mecz z rzędu. Znowu 2:0. Wcześniej pokonała tak Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin, a teraz Wartę Poznań u siebie. Warto dodać, że Warta przyjechała do Gliwic po dwóch zwycięstwach.

Gospodarze objęli prowadzenie w końcówce I połowie. Najpierw w 42. minucie w poprzeczkę trafił Miłosz Szczepański, ale po chwili było już 1:0, a piłkę do siatki posłał Kamil Wilczek. Doświadczony napastnik strzelił pierwszego gola w tym sezonie Ekstraklasy.

Po zmianie stron Warta, które coraz mocniej zagraża w oczy widmo spadku, zaatakowała. Najpierw jednak gości zatrzymał Frantisek Plach, a potem słowackiemu bramkarzowi pomógł słupek po strzale rodaka Adama Zrelaka w 72. minucie.

Piast rozstrzygnąć losy meczu powinien w 84. minucie. Do piłki dopadł Michał Chrapek, ale oddał zły strzał i Jędrzej Grobelny zdążył zatrzymać piłkę. Bramkarz Warty tu się spisał, ale zawalił w 89. minucie. Po strzale Serheja Krykuna piłka zmierzała już za bramkę, lecz Grobelny rzucił się do niej i... wybił prosto pod nogi Grzegorza Tomasiewicza, który zdobył bramkę na 2:0.

Piast w tabeli ma teraz 38 punktów i przesunął się na 9. lokatę. Nad Wartą, która jest na 13. lokacie ma 4 punkty przewagi. Jednocześnie gliwiczanie są o 8 oczek nad Koroną Kielce, która otwiera strefę spadkową, ale swój mecz w tej kolejce dopiero zagra.

Piast w 31. kolejce zmierzy się w Kielcach z Koroną, a Wartę czeka domowe spotkanie z Widzewem Łódź.