Ustawienia Twojej prywatności

Strona korzysta z plików Cookies, aby zapewnić Ci maksymalny komfort korzystania z serwisu oraz jego usług oraz dostosować treści do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce.

Nie tylko Liga Mistrzów. KP Starogard Gdański, klub z miasta Kazimierza Deyny

Dodał: Grzegorz Sawicki
Data dodania: 02-05-2019 9:22
Nie tylko Liga Mistrzów. KP  Starogard Gdański, klub z miasta Kazimierza Deyny

Witam czytelników po przerwie spowodowanej hakerskim atakiem na nasz portal. Po wielu perypetiach wracamy do działalności, a ja kontynuować będę swoją wędrówkę po futbolowej Polsce. Niestety, wszystkie poprzednie publikacje z mojego cyklu nie będą mogły być przeczytane przez nowych sympatyków naszej redakcji, ponieważ utraciliśmy bazę danych z okresu 2016-2019. To tyle tytułem informacji.

Dziś przedstawię klub z miasta, w którym stawiał swoje pierwsze futbolowe kroki legendarny, nieodżałowanej pamięci, Kazimierz Deyna. Bohaterem dzisiejszej publikacji jest trzecioligowy KP Starogard Gdański.

Bogate tradycje piłkarskie w Starogardzie Gdańskim sięgają lat przedwojennych. W latach późniejszych w mieście istniało wiele klubów piłkarskich tj. Włókniarz Starogard, SKS Start Starogard, Unia Starogard, Famor Starogard. Najbogatszą historię ma Włókniarz, który występował przez lata w III lidze i wychował najwybitniejszego piłkarza w naszym kraju Kazimierza Deynę. W roku 1978 powstała Wierzyca Starogard, również zaliczająca występy na szczeblu trzeciej ligi.

Nasz klub który powstał w 2008 r. jest spadkobiercą tradycji piłkarskich w Starogardzie. Celem wszystkich osób działających w klubie i nie tylko była możliwość gry w III lidze. W sezonie 2017/18 ten cel się ziścił i KP Starogard reprezentowało nasze miasto na tym szczeblu. Liga obejmuje znaczną część Polski (województwo wielkopolskie, województwo zachodnio- pomorskie, województwo kujawsko- pomorskie, województwo pomorskie). Rywalizacja na tym szczeblu to wielki zaszczyt dla miasta, klubu, kibiców i mieszkańców. Bardzo dobra promocja Starogardu poprzez sport i realizacja strategii miasta - mówi Adam Sobiecki, wiceprezes Zarządu KP Starogard.

Klub Piłkarski Starogard od początku swojego istnienia tj. od 2008 r. posiada drużynę seniorów. Założycielom klubu zależało, aby kontynuować bogate tradycje piłkarskie w mieście z którego pochodzi najwybitniejszy polski piłkarz Kazimierz Deyna. Na kanwie doświadczeń poprzedników, zaangażowaniu wielu sympatyków piłki nożnej, którym na sercu leży dalszy rozwój tej dyscypliny w Starogardzie mógł powstać klub piłkarski, który na dzień dzisiejszy zrzesza ponad dwieście osób. Członkom założycielom oprócz stworzenia silnego klubu, który byłby wizytówką miasta zależało na odpowiedniej nazwie. Podjęto jednogłośnie decyzję, iż ze względu na promocję miasta na Pomorzu i w całym kraju klub zostanie nazwany "Starogard", aby przy każdej okazji rywalizacji sportowej utożsamiać się z naszym miastem i jednocześnie je promować. Nazwa „Starogard” jest prezentowana na strojach zawodników, stronie internetowej, materiałach promocyjnych klubu.

W przeciągu pierwszych trzech lat zespół seniorów Klubu Piłkarskiego "Starogard" awansował corocznie do wyższej ligi. W sezonie 2010/11 odnotował kolejny sukces awansując do IV ligi. W następnych sezonach zajmował trzykrotnie miejsce w pierwszej trójce tych rozgrywek. W sezonie 2016/17 cel się ziścił i od sezonu 2017/18 mamy III ligę piłki nożnej w Starogardzie. Przypomnijmy, iż minęło blisko 20 lat od ostatnich występów starogardzkiego klubu tj. Wierzycy Starogard na trzecioligowym szczeblu.

******

Bogate tradycje piłkarskie naszego miasta i zainteresowanie społeczne, które potwierdza duża frekwencja publiczności na meczach ligowych i pucharowych zobowiązują nasz klub do ich kultywowania. Postać Kazimierza Deyny, który do dziś dnia jest ikoną polskiej piłki jest przez nas pieczołowicie rozpowszechniana wśród młodzieży, kibiców i mieszkańców Starogardu- podkreśla pan Sobiecki.

Drużyna ze Starogardu zagościła na łamach prasy sportowej, portali piłkarskich i w programach telewizyjnych w maju 2018. Reprezentacja Polski rozegrała spotkanie kontrolne przed Mundialem w Rosji właśnie z trzecioligowym klubem z miasta Kazimierza Deyny. Mecz ten wypromował klub, a każdy, nawet niedzielny kibic dowiedział się o istnieniu sympatycznego zespołu ze Starogardu.

Prężnie działające władze klubu postanowiły w ubiegłym roku uczcić 10- lecie istnienia , nadając temu wydarzeniu niesłychanie podniosły charakter. Głównym punktem uroczystości był mecz z Lechią Gdańsk, który odbył się 13 października 2018 r. Należy zauważyć, że włodarze KP Starogard niesamowitą wagę przykładają do promocji swojego ukochanego dziecka, jakim jest klub.

Nasze przedsięwzięcia, które  realizujemy w ciągu roku kalendarzowego promują samą postać Kazimierza Deyny, ale także Szlak Deyny, który znajduje się w Starogardzie i Stadion Miejski jego imienia. Władze klubu postawiły sobie za cel stworzenie w najbliższych latach silnej drużyny piłkarskiej. Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny, który ze względu na nowoczesność i funkcjonalość jest dumą Starogardu, zasługuje na widowiska piłkarskie z prawdziwego zdarzenia. Tak wspaniały obiekt z widownią na blisko 3500 miejsc, którego zazdroszczą nam w całej Polsce powinien tętnić życiem. Szkolenie młodzieży w naszym klubie poparte kwalifikacjami trenerów, wsparciem merytorycznym i organizacyjnym ze strony programu "Piłkarska przyszłość z Lotosem" ma sprawić, iż w najbliższym czasie drużyna oparta na swoich wychowankach będzie odnosić oczekiwane sukcesy- podkreśla Adam Sobiecki.

******

Zespół po zrealizowaniu celu, jakim było utrzymanie się w rozgrywkach III ligi w poprzednim sezonie, obecnie zajmuje miejsce w środkowej strefie tabeli. Dorobek punktowy zdobyty do tej pory (39 pkt po 25 kolejkach) zapewnia ligowy byt. Sztab szkoleniowy może ze spokojem myśleć o następnym sezonie, gdzie być może drużyna pokusi się o wyższe cele. Przedstawiciele kilku rywali KP Starogard, w nieoficjalnych rozmowach, mocno chwalą styl gry drużyny, której opiekunem jest Łukasz Kowalski. Szkoleniowiec KP przez wiele lat reprezentował barwy Arki Gdynia, a co ciekawe jest wychowankiem gdańskiej Gedanii. Oprócz pierwszego trenera w skład sztabu szkoleniowego wchodzą: drugi trener Błażej Mierzejewski, trener bramkarzy Mariusz Kuchta, fizjoterapeuta Daniel Tuskowski, kierownik drużyny Sylwester Michałowski.

W kadrze zespołu mamy m.in. takich graczy jak Rafał Grzelak (niegdyś ŁKS,Widzew, Boavista Porto, Steaua Bukareszt, MSV Duisburg), Kacper Łazaj, Wojciech Zyska, Bernard Powszuk (trójka byłych zawodników Lechii Gdańsk)- informuje wiceprezes Sobiecki.

Wartym podkreślenia jest fakt, że kilku naszych zawodników poprzez grę w naszym klubie wypromowało się i zostało zauważonych przez kluby z wyższych klas rozgrywkowych. Po zakończeniu poprzedniego sezonu Jakub Wawszczyk (był u nas na wypożyczeniu z Arki)  trafił do Radomiaka Radom. Michał Wrześniewski przeszedł do  Garbarni Kraków, a Damian Zagórski do Elany Toruń- dodaje pan Adam.

******

Drużyna z malowniczego Starogardu występuje drugi sezon w rozgrywkach III ligi, która wymaga dużo większych nakładów finansowych. Często ten fakt jest ogromnym problemem, z którym borykają się zespoły bezpośrednio po awansie. Pod względem sportowym KP poradził sobie doskonale, a jak wygląda trzecioligowa rzeczywistość od tej drugiej, organizacyjnej strony? Posłuchajmy wiceprezesa klubu.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę to nie możemy narzekać. Mecze rozgrywamy na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny pojemność 3200 miejsc. Treningi odbywają się na trzech innych obiektach w zależności od pory roku: obiekt przy ul. Harcerskiej (trawa naturalna), boisko PSP 1 (trawa sztuczna), boisko OSiR( trawa sztuczna).

Organizacja klubu na szczeblu trzecioligowym to jest to ogromny przeskok w porównaniu z IV ligą. Można powiedzieć - inna piłka,  inny świat. Dalekie wyjazdy, noclegi, organizacja meczów, to wszystko kosztuje. Jeżeli chodzi  o budżet jesteśmy zapewne średniakiem. Nie dysponujemy takimi środkami jak KKS Kalisz, Radunia Stężyca czy Kotwica Kołobrzeg. Zarząd klubu pod przewodnictwem prezesa zarządu Jacka Meiera pozyskał grono sponsorów, które pomaga  w funkcjonowaniu zespołu na trzecioligowym szczeblu. Miasto Starogard również w postaci dotacji wspiera naszą drużynę. Powstał również Klub 100, który ma za zadanie zachęcić osoby kochające futbol do pomocy KP Starogard.

Bardzo rozbudowaliśmy drabinkę szkoleniową, kładziemy wielki nacisk na pracę z młodzieżą. Posiadamy aż 11 zespołów od sześciolatka do juniora starszego . Rywalizujemy na wszystkich szczeblach w rozgrywkach wojewódzkich. W poprzednim sezonie zespół junioró starszych, po wygraniu rozgrywek wojewódzkich walczył o Centralną Ligę Juniorów.

******

 Futbol i możliwość promocji zarówno klubu jak i samego miasta Starogard Gdański, traktowana jest przez działaczy jako wielka przygoda. Rywalizacja na trzecioligowym szczeblu stwarza szansę rywalizacji z drużynami, które mają w swoich składach zawodników z ekstraklasową nawet, przeszłością.

W naszej krótkiej, bo niespełna jedenastoletniej historii osiągnęliśmy naprawdę wiele: 3 liga, mecz z Reprezentacją Narodową, gra w 1/16 Pucharu Polski!!!- mocno podkreśla wiceprezes Sobiecki.

Plany klubu są uzależnione od środków finansowych jakie uda nam się pozyskać. Dzisiaj możemy powiedzieć, iż w  drugim historycznym sezonie na szczeblu III ligi uda nam się ją dla Starogardu utrzymać. Z czego jako zarząd i klub jesteśmy dumni- dodaje na zakończenie mój rozmówca.

Tylko tak chciałbym zawsze kończyć swoje publikacje w cyklu "Nie tylko Liga Mistrzów". Duma z tego, że można sprawiać radość mieszkańcom swojego miasta, sportowymi sukcesami. Czy to nie fantastyczne? Ja, osobiście, również jestem dumny, iż mogę przedstawiać czytelnikom właśnie takich ludzi i takie kluby. To oni przecież piszą prawdziwą historię polskiej piłki, a nam-pasjonatom futbolu, pozwalają wierzyć, że tam, gdzieś na niższych szczeblach rozgrywkach istnieje jeszcze prawdziwy, nieskażony brudem futbol. 

                                                                                                                 Grzegorz Sawicki

 

Zdjęcia do publikacji udostępnił Adam Sobiecki, wiceprezes Zarządu KP Starogard Gdański.

Zachęcam do odwiedzania mediów społecznościowych klubu https://www.facebook.com/KlubPilkarskiStarogard/ http://kpstarogard.pl/ 

TAGI

Inne artykuły