Zasłużony polski klub nad przepaścią. „Można już gasić światło”
Dodał: Mateusz Połuszańczyk
Data dodania: 23-02-2022 16:00
GKS Bełchatów nie zdołał utrzymać się na futbolowej mapie Polski. Klub poinformował, że wyczerpał wszelkie opcje odkładania spłat długów, przez co nie może zapewnić możliwości przystąpienia do dalszej części rozgrywek II Ligi.
Bełchatowianie ostatnio radzili sobie coraz gorzej. W poprzednim sezonie z wielkim hukiem spadli z I Ligi, zajmując ostatnie miejsce w tabeli. Na trzecim poziomie rozgrywkowym nie wiodło się im wcale lepiej. Po rundzie jesiennej drużyna okupuje miejsca w strefie spadkowej, zajmując obecnie szesnastą pozycję na osiemnaście zespołów. Sytuację niewiele poprawiałoby nawet przywrócenie czterech punktów, które zostały karnie odebrane.
Kierownictwo GKS-u starało się wzmocnić skład zimą, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wysiłki poszły na marne. Zatrudniony w listopadzie ubiegłego roku szkoleniowiec Kamil Socha za pośrednictwem Twittera dał kibicom jasno do zrozumienia, że klubowe realia prezentują się wręcz fatalnie.
Można już gasić światło…
— Kamil Socha (@SochaKamil) February 23, 2022
Konkretniejsze informacje podaje Maciej Szcześniewski, zajmujący się komentowaniem meczów II i III Ligi. Ostatecznie klub nie otrzyma środków od PGE, które miały uratować go przed upadkiem. W związku z zaistniałą sytuacją piłkarze otrzymali od działaczy wolną rękę w poszukiwaniu nowych pracodawców. Komunikat o możliwości odejścia otrzymał również sztab szkoleniowy GKS-u Bełchatów.
Potwierdzam. PGE nie dało środków. Zawodnicy wolna ręka, sztab też na wypowiedzeniu. Nie wiadomo czy wystartują a jeśli nawet to będzie chyba bardzo ciężko. Szok. Na 3 dni przed ligą. @GKSBelchatow_ @_2liga_ https://t.co/h8f5nv8BWY
— Maciek Szcześniewski (@MaciekSzcz) February 23, 2022
Klub wydał specjalne oświadczenie dotyczące sprawy na oficjalnej stronie internetowej.
Po uzyskaniu dostępu do dokumentów finansowych Rada Nadzorcza GKS „Bełchatów” S.A. oraz większościowy akcjonariusz przeprowadzili weryfikację stanu organizacyjno-finansowego Spółki. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy sprawozdania finansowego oraz stojące przed Spółką zagrożenia.
W konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań Spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne. Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych. Decyzje podjęte w roku poprzednim spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS „Bełchatów" S.A., a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań publiczno-prawnych, których data wymagalności przypada na najbliższe miesiące.
Do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania ww. zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej Spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.
Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław.
W następnych dniach podejmowane będą kolejne kroki dotyczące przyszłości Spółki i drużyny.