Wrócił śląski klasyk. Lukas Podolski poprowadził Górnik do wielkiego zwycięstwa (VIDEO)

Data dodania: 21-09-2024 22:03

Pozbierał się Górnik Zabrze po trzech kolejnych ligowych porażkach i wygrał śląski klasyk, czyli pierwsze po 19 latach spotkanie z GKS Katowice na poziomie Ekstraklasy. Ekipa Jana Urbana rozbiła beniaminka aż 3:0.

Górnik z GKS ostatni mecz w elicie zagrał w 2005 roku. Wówczas w Katowicach było 1:0 dla gospodarzy. Kilka miesięcy wcześniej Górnik u siebie zwyciężył 4:1. Potem były jeszcze mecze w I lidze - dwie wygrane Górnika i dwa remisy oraz dwie wygrane Górnika w Pucharze Polski w 2022 i 2023 roku.

W sobotę śląski klasyk wrócił na poziom Ekstraklasy. Górnik przystąpił do niego po przegranych bojach z Cracovią, Lechią Gdańsk i Motorem Lublin. GKS w pięciu ostatnich meczach zanotował 3 remisy, porażkę i zwycięstwo (z Jagiellonią Białystok).

Już w 4. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Klasę w ważnym dla kibiców meczu pokazał Lukas Podolski. Doświadczony as zabrzan oszukał na zamach Martena Kuuska i swoją niepowtarzalną lewą nogą pokonał Dawida Kudłę.

Podolski strzelił gola, mając 39 lat i 109 dni, więc pobił rekord Radosława Sobolewskiego i stał się najstarszym autorem bramki w historii Ekstraklasy. "Sobol" miał 39 lat i 5 dni, gdy trafił do siatki.

Górnik przeważał i szybko miał kolejną szansę, lecz Luka Zahovic przestrzelił z kilku metrów. Potem zablokowany został Ismaheel, który dostał dobre podanie od Podolskiego. GKS odpowiedział przewrotką Bergiera, ale Michał Szromnik nie miał problemów ze skuteczną interwencją. Podobnie jak Dawid Kudła, który złapał piłkę po strzale Podolskiego.

Blisko wyrównania przed przerwą był Oskar Repka. Stoper GKS uderzył, ale na drodze do szczęścia stanął słupek. Z drugiej strony Kudła złapał piłkę przed linią bramkową po uderzeniu Lukoszka.

Już na początku II połowie Górnikowi dopisało szczęścia. Po sprytnym rozegraniu rzutu rożnego piłka ugrzęzła pod nogami Repki i trafiła do Josemy, a obrońca zabrzan zorientował się w sytuacji i trafił na 2:0.

Górnik był lepszy i wygrał ostatecznie 3:0. Wynik spotkania ustalił lewą, jakby inaczej, nogą Lukas Podolski, który świetnie uderzył w 64. minucie sprzed pola karnego po wyłożeniu od Lukoszka.

Kolejne gole nie padły, ale kibice Górnika i tak mogli świętować. A kolejny raz ich bohaterem został Lukas Podolski.

W tabeli Górnik ma 11 punktów i wskoczył na 9. lokatę. GKS ma 9 oczek i jest na 12. lokacie. W następnej kolejce zabrzanie zagrają w Warszawie z Legią, a katowiczanie podejmą Pogoń Szczecin.