Szok w Monachium. Rumunia znokautowała Ukrainę. Drugie zwycięstwo na Euro po 24 latach! (VIDEO)

Data dodania: 17-06-2024 16:21

Reprezentacja Rumunii wygrała swoją grupę w kwalifikacjach do Euro 2024 bez porażki i przyjechała do Niemiec na finały mistrzostw Europy po 8 latach od poprzedniego występu. Z założeniem, że wypadnie lepiej niż we Francji i już pierwszym spotkanie z Ukrainą poprawiła się w stosunku do poprzedniego występu. Zespół Edward Iordanescu rozbił Ukrainę aż 3:0! Dla Rumunów to druga wygrana w historii gry w europejskim czempionacie.

Rumuni przyjechali na swoje szóste Euro. Tylko raz udało się im wyjść z grupy. W 2000 roku zaskoczyli, bo po remisie z Niemcami i porażce z Portugalią pokonali w ostatnim meczu 3:2 Anglię i zajęli 2. miejsce w grupie. W ćwierćfinale przegrali już z Włochami. Wygrana z Synami Albionu pozostawała do poniedziałku jedynym zwycięstwem Rumunii w mistrzostwach Europy.

W swoim pierwszym spotkaniu Euro 2024 drużyna Iordanescu napisała kolejną historię, chociaż wydawało się, wbrew kwalifikacjom, że to Ukraina, która przebiła się do turnieju po barażach, jest faworytem. I faktycznie to zespół Serhija Rebrowa zaczął spotkanie od ataków, ale nie potrafił stworzyć poważniejszego zagrożenia. Na podania czekał Artem Dowbyk, król strzelców LaLiga w barwach Girony, szarpał na boku Michajło Mudryk z Chelsea, szarżował Witor Cygankow, ale bez skutku.

Rumuni okazali się konkretniejsi. W 31. minucie wykorzystali błąd Andrija Łunina. Bramkarz Ukrainy zagrał fatalnie ze swojego pola karnego. Piłka trafiła pod nogi Stanciu, a ten fantastycznym strzałem pokonał golkipera rywala.

W tym momencie Rumuni złapali wiatr w żagle. Co prawda w 36. minucie zapachniało golem samobójczym po tym, jak tor lotu piłki ryzykownie przeciął Dragusin, ale skończyło się na strachu, bo futbolówka poleciała nad poprzeczką.

W odpowiedzi Rumuni odbili poprzeczkę bramki Łunina. Była 41. minuta. Przed przerwą więcej zagrożeń nie było.

Po zmianie stron Rumuni byli nadal bardziej zdeterminowani, energetyczni i waleczni. Pokazała to chociażby akcja w 56. minucie. Podopieczni Iordanescu ruszyli do kontry. Nie wszystko wyszło perfekcyjnie w szybkim ataku, ale gdy wydawało się, że Man zaprzepaści szansę, to piłka trafiła pod nogi Marina, a ten precyzyjnym strzałem zdobył bramkę na 2:0!

Ukraińcy się załamali. Zanim zdołali się podnieść, przegrywali już 0:3. W 59. minucie rywale zaskoczyli ich zagraniem z rzutu rożnego. Szybkie rozegranie akcji i z bliska nokautujący cios wyprowadził Dragus.

Starali się Ukraińcy wrócić trochę do gry, poprawić sobie nastroje chociażby jednym golem lub przynajmniej groźnym strzałem, udaną akcją. Ostatecznie Florin Nita nie musiał wyjmować piłki z siatki, a zawdzięcza to nie tylko swojej postawie, ale też dobrze grającym swoim kolegom w linii defensywnej oraz nieudolności Ukraińców w ofensywie. Nawet jeśli rywale tworzyli groźniejszą okazję, to czegoś brakowało. Jak Jaremczukowi w doliczonym czasie gry, gdy piłka po jego strzale uderzyła w zewnętrzną część poprzeczki i wyszła poza pole gry.

W drugiej kolejce Rumuni w niedzielę, 22 czerwca powalczą z Belgią. Dzień wcześniej na boisko wyjdą znowu Ukraińcy, a ich rywalem będzie Słowacja.

Mecz grupy E, 17.06.2024, Allianz Arena (Monachium)
RUMUNIA - UKRAINA 3:0
Stanciu 29, Marin 53, Dragus 57
Rumunia: Florin Nita - Andrei Ratiu, Radu Dragusin, Andrei Burca, Nicusor Bancu - Dennis Man (62. Ianis Hagi), Razvan Marin, Marius Marin (75. Adrian Rus), Nicolae Stanciu (87. Bogdan Racovitan), Florinel Coman (62. Valentin Mihaila) - Denis Dragus (75. George Puscas)
Ukraina: Andrij Łunin - Juchym Konopla (72. Ołeksandr Tymczyk), Illa Zabarny, Mykoła Matwijenko, Ołeksandr Zinczenko - Wiktor Cyhankow (62. Andrij Jarmołenko), Taras Stepanenko (62. Wołodymyr Brażko), Heorhij Sudakow (83. Rusłan Malinowski), Mykoła Szaparenko (62. Roman Jaremczuk), Mychajło Mudryk - Artem Dowbyk.
Żółta kartka: Razvan Marin - Juchym Konopla
Sędzia: Glenn Nyberg (Szwecja)
Widzów: 66 000