Dwie sensacje w Pucharze Polski. Dwa kluby z Ekstraklasy już za burtą. Przegrały z III-ligowcem i beniaminkiem II ligi. Finalista ubiegłej edycji gra dalej

Data dodania: 24-09-2024 21:33

Trzecioligowa Sandecja Nowy Sącz, lider swojej grupy, oraz wicelider II ligi Pogoń Grodzisk Mazowiecki sprawiły we wtorek sensacje w rozgrywkach Pucharu Polski. Pierwszy zespół wyeliminował po dogrywce Cracovię, a drugi pokonał karnymi Lechię Gdańsk. W pozostałych spotkaniach I rundy Pucharu Polski większych niespodzianek nie było, chociaż problemy miał do przerwy Widzew, a Wisła Płock, wicelider I ligi, był jednak faworytem spotkania z Wartą Poznań, która po spadku z Ekstraklasy jest tuż nad kreską na jej zapleczu. Dalej gra finalista ubiegłej edycji Pogoń Szczecin.

Lechia rozczarowała w meczu z beniaminkiem II ligi. Pogoń Grodzisk Mazowiecki mogła objąć prowadzenie w starciu z Biało-Zielonymi już trochę po pół godzinie gry, ale karnego po faulu Neugebayera na Apolinarskim nie wykorzystał Odolak, którego uderzenie obronił Sarnawskij.

Gdy na początku II połowy Lechii udało się po zagraniu Sezonienki i wepchnięciu piłki do siatki przez D'Arrigo objął prowadzenie, wydawało się, że gdańszczanie wywalczą awans. Pogoń walczyła jednak uparcie o dogrywkę i w doliczonym czasie gry po strzale Noiszewskiego dopięła swego!

W dogrywce najbliższy szczęścia był Apolinarski. Po jednym z jego uderzeń piłka odbiła się od poprzeczki, od słupka i nie wpadła do siatki.

W rzutach karnych pierwsi pomylili się gospodarze, ale po chwili był już remis. W 5. serii nie trafił Wjunnyk, a Niewiadomski zapewnił Pogoni awans.

***

W Toruniu Widzew mógł w 22. minucie objąć prowadzenie w starciu z Elaną, ale po strzale Łukowskiego piłka odbiła się od poprzeczki. 7 minut później łodzianie więc... przegrywali. Z rzutu karnego prowadzenie gospodarzom dał Kuropatwiński. Widzew do przerwy nie dał rady wyrównać na boisku III-ligowca.

Do remisu doprowadził dopiero w 65. minucie Sebastian Kerk. Pomocnik Widzewa popisał się świetnym uderzeniem z rzutu wolnego i zrobiło się 1:1.

W samej końcówce napór Widzewa przyniósł skutek. W 87. minucie Kwiatkowski dał gościom prowadzenie, a w doliczonym czasie gry resztek nadziei pozbawił gospodarzy Łukowski.

***

W Nowym Sączu skompromitowała się Cracovia. Pasy, które są wiceliderem PKO BP Ekstraklasy, odpadły z Sandecją Nowy Sącz. Do przerwy na boisku trzecioligowca było 0:0. Cracovia była lepsza i miała przewagę, ale nie wykorzystała kilku swoich okazji.

To zemściło się po przerwie. W 55. minucie na 1:0 w sytuacji sam na sam z Jakubem Burkiem trafił Jakub Wilczyński. Pasy rzuciły się do odrabiania strat, miały strzał w słupek, ale na gola musiały poczekać do 81. minuty. Wówczas do remisu doprowadził Virgil Ghita. Już w 85. minucie na 2:1 dla faworyta strzelił Ajdin Hasić i wydawało się, że ekipa Dawida Kroczka awansuje. Nic z  tego. W końcówce do dogrywki doprowadził 18-letni Piotr Kowalik.

W dogrywce Sandecja niespodziewanie nie pozwoliła Cracovii za zbyt wiele i po bramce w 117. minucie, ponownie Wilczyńskiego, III-ligowiec wygrał, awansował i sprawił gigantyczną sensację.

***

Pewnie awansowała Pogoń Szczecin. Wygrała 3:0 ze Stalą w Rzeszowie.

Prowadzenie Portowcom dał w 24. minucie Rafał Kurzawa. Pomocnik Pogoni świetnie przymierzył zza pola karnego i efektownie wykończył zespołową akcję gości.

Stal kilka razy wybroniła się ledwo, ledwo w I i II połowie, ale w końcu przyjęła drugi cios. W 71. minucie dobrze dośrodkował Grosicki, a ładnie głowa uderzył Koulouris.

Na 3:0 wynik ustalił w 85. minucie Biczachczjan. Ormianin uderzył równie efektownie, trafił z dystansu i przypieczętował awans finalisty ubiegłej edycji.

Wtorkowe mecze I rundy Pucharu Polski

POGOŃ GRODZISK WIELKOPOLSKI - LECHIA GDAŃSK 1:1, karne 4:3
Karol Noiszewski 90 - Louis D'Arrigo 50
W 33. minucie Kamil Odolak nie wykorzystał rzutu karnego - Bohdan Sarnawśkyj obronił
karne: 0:1 Rifet Kapić, 1:1 Damian Jaroń, 1:2 Iwan Żelizko, 1:2 Kacper Łoś - obroniony, 1:2 Bujar Pllana - obroniony, 2:2 Matheus Dias, 2:3 Loup-Diwan Guého, 3:3 Karol Noiszewski, 3:3 Bohdan Wjunnyk - obroniony, 4:3 Jakub Niewiadomski
Pogoń: 1. Dmytro Sydorenko - 7. Jakub Apolinarski, 21. Kacper Łoś, 16. Aleksander Gajgier, 6. Grzegorz Skowroński (59. 99. Karol Noiszewski), 20. Nikodem Niski (66. 17. Jakub Niewiadomski) - 4. Igor Korczakowski (59. 10. Damian Jaroń), 5. Matheus Dias, 23. Kacper Sommerfeld (59. 8. Erwin Bahonko), 11. Dawid Dzięgielewski (103. 27. Piotr Urbański) - 9. Kamil Odolak
Lechia: 29. Bohdan Sarnawśkyj - 11. Dominik Piła, 4. Andrei Chindriș, 94. Loup-Diwan Guého, 23. Miłosz Kałahur - 79. Kacper Sezonienko (67. 17. Anton Carenko), 19. Serhij Bułeca (67. 5. Iwan Żelizko), 99. Tomasz Neugebauer (90. 42. Adam Kardaś), 6. Karl Wendt (76. 8. Rifet Kapić), 16. Louis D'Arrigo (77. 44. Bujar Pllana) - 9. Bohdan Wjunnyk
Żółte kartki: Skowroński, Korczakowski, Noiszewski, Jaroń, Odolak - Neugebauer, Bułeca, D'Arrigo, Guého, Sarnawśkyj, Kapić
Sędziował: Piotr Idzik (Poznań)

PODBESKIDZIE II BIELSKO-BIAŁA - ODRA OPOLE 0:5
Jordan Domínguez 9, Mateusz Kamiński 36, Szymon Szkliński 38, 57, Bartosz Czupryński 87 sam.
Podbeskidzie II: 33. Maksymilian Manikowski - 4. Nikodem Gancarczyk, 28. Filip Piecuch (79. 7. Filip Iwański), 3. Paweł Szumiński (68. 11. Maksymilian Biskup), 6. Maksymilian Świta, 22. Hubert Szatanik (79. 17. Filip Harężlak) - 19. Maciej Felsch, 16. Piotr Szumiński, 15. Adam Waśko (62. 20. Bartosz Czupryński) - 10. Bartosz Martosz, 23. Michał Studnicki (46. 21. Krzysztof Twardosz)
Odra: 1. Józef Burta - 41. Tomáš Přikryl (46. 94. Konrad Nowak), 3. Jiří Piroch (61. 19. Marco Wollny), 27. Mateusz Kamiński (46. 17. Jakub Bartosz), 47. Wojciech Błyszko, 24. Jakub Szrek (62. 14. Szymon Sikorski) - 77. Szymon Szkliński, 8. Jordan Domínguez, 13. Adrian Purzycki (46. 7. Adrian Łyszczarz), 90. Daniel Dudziński - 16. Dawid Wolny
Żółta kartka: Studnicki
Sędziował: Paweł Pskit (Łódź)

ŁKS II ŁÓDŹ - KOTWICA KOŁOBRZEG 2:3
Mateusz Wzięch 66, Kacper Popławski 90 - Nicolas Rajsel 47, Jonathan Júnior 48, 72 (k)
W 30. minucie Jonathan Júnior Kotwica nie wykorzystał rzutu karnego - strzelił w słupek
ŁKS II: 1. Tomasz Kucharski - 8. Marcel Wszołek (75. Błażej Tłaczała), 5. Aleksander Ślęzak, 88. Krzysztof Fałowski, 23. Mateusz Książek - 77. Patryk Grabowski (62. Franciszek Saganowski), 7. Aleksander Iwańczyk (62 Jakub Pawłowski), 29. Maksymilian Rozwandowicz, 21. Mateusz Wzięch, 17. Lamine Coulibaly (62. Oliwier Sławiński) - 9. Alan Siwek (82. Kacper Popławski)
Kotwica: 1. Kacper Krzepisz - 40. Cadu, 21. Michał Kozajda, 66. Piotr Witasik, 15. Miłosz Kurowski - 9. Filip Kozłowski, 6. Kamil Kort, 8. Lucas Ramos (46. Aleksander Biegański), 80. Zvonimir Petrović, 32. Nicolas Rajsel - 39. Jonathan Júnior
Żółte kartki: Iwańczyk, Fałowski, Wzięch, Saganowski - Lucas Ramos, Kort
Sędziował: Damian Gawęcki (Kielce)

ELANA TORUŃ - WIDZEW ŁÓDŹ 1:3
Kamil Kuropatwiński 29 k. - Sebastian Kerk 65, Paweł Kwiatkowski 87, Jakub Łukowski 90
Elana: 93. Wojciech Pawłowski - 24. Kacper Kamiński, 5. Arkadiusz Korpalski, 34. Aleksander Kowalski, 8. Maciej Andrzejewski (59. 6. Filip Hartwich), 7. Paweł Karbowiński (85. 3. Miłosz Raniszewski) - 21. Jakub Stawski, 14. Kamil Woroniecki, 16. Kamil Piskorski (85. 11. Kacper Kowalski), 22. Kamil Kuropatwiński - 18. Marcin Kościelecki (51. 19. Dominik Stolc)
Widzew: 31. Mikołaj Biegański - 62. Lirim Kastrati, 21. Paweł Kwiatkowski, 5. Kreshnik Hajrizi (62. 3. Samuel Kozlovský), 2. Luís Silva - 77. Jakub Sypek (61. 10. Fran Álvarez), 44. Noah Diliberto (61. 37. Sebastian Kerk), 25. Marek Hanousek, 7. Jakub Łukowski, 47. Antoni Klimek (46. 78. Kamil Cybulski) - 99. Saïd Hamulic (61. 17. Hubert Sobol)
Żółte kartki: A.Kowalski, Korpalski - Biegański
Sędziował: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn)

WISŁA PŁOCK - WARTA POZNAŃ 0:1
Bramka: Dawid Kocyła 59 sam.
Wisła: 99. Bartłomiej Gradecki - 16. Fabian Hiszpański (46. 66. Iban Salvador), 17. Przemysław Misiak, 77. Jakub Szymański (82. 11. Maciej Famulak), 19. Andrias Edmundsson, 21. Miłosz Brzozowski - 6. Krystian Pomorski, 8. Dani Pacheco (46. 9. Dawid Kocyła), 14. Dominik Kun (64. 18. Jime) - 20. Łukasz Sekulski, 22. Piotr Krawczyk (73. 27. Bartosz Borowski)
Warta: 42. Leo Przybylak - 2. Jakub Bartkowski (46. 20. Bartosz Szeliga), 34. Wiktor Pleśnierowicz, 44. Iwajło Markow - 26. Kacper Michalski (46. 27. Kacper Przybyłko), 15. Michał Kopczyński (59. 5. Jurij Tkaczuk), 65. Shun Shibata, 77. Filip Waluś, 7. Damian Gąska (76. 10. Maciej Żurawski), 29. Mateusz Maćkowiak - 9. Maciej Firlej (59. 21. Rafał Adamski)
Żółte kartki: Kocyła - Shibata, Szeliga, Przybylak, Maćkowiak, Tkaczuk
Sędziował: Wojciech Myć (Lublin)
Widzów: 4013

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA - GKS KATOWICE 1:2
Kacper Karasek 45 - Bartosz Jaroszek 19, Jakub Antczak 66
Bruk-Bet Termalica: 1. Adrián Chovan - 21. Damian Hilbrycht (74. 17. Taras Zawijśkyj), 29. Gabriel Isik, 3. Arkadiusz Kasperkiewicz, 23. Lukas Spendlhofer, 6. Maciej Wolski - 8. Andrij Dombrowśkyj, 28. Maciej Ambrosiewicz (46. 53. Andrzej Trubeha), 86. Igor Strzałek (18. 77. Artem Putiwcew) - 7. Morgan Faßbender (74. 25. Kamil Zapolnik), 10. Kacper Karasek (90. 22. Noah Mrosek)
GKS: 32. Rafał Strączek - 30. Alan Czerwiński, 13. Bartosz Jaroszek, 6. Lukas Klemenz, 14. Aleksander Komor, 17. Mateusz Marzec (60. 16. Grzegorz Rogala) - 74. Jakub Antczak (90. 28. Alan Bród), 22. Sebastian Milewski, 77. Mateusz Kowalczyk (61. 5. Oskar Repka), 8. Borja Galán (61. 11. Adrian Błąd) - 10. Mateusz Mak (61. 7. Sebastian Bergier)
Żółte kartki: Spendlhofer - Galán, Marzec
Czerwona kartka: Arkadiusz Kasperkiewicz (13. minuta, Bruk-Bet Termalica, za faul taktyczny)
Sędziował: Piotr Urban (Warszawa)

SANDECJA NOWY SĄCZ - CRACOVIA 3:2 po dogrywce
Jakub Wilczyński 56, 117, Piotr Kowalik 90 - Virgil Ghiță 81, Ajdin Hasić 85
Sandecja: 91. Martin Polaček - 17. Tomasz Nawotka, 23. Piotr Kowalik, 24. Kamil Słaby, 26. Michał Rutkowski, 77. Patryk Bryła (90. 6. Peter Kolesár) - 11. Daniel Pietraszkiewicz (46. 9. Wiktor Kłos), 19. Tomasz Kołbon (87. 27. Eryk Pieczarka), 74. Przemysław Skałecki, 10. Jakub Sangowski (46. 99. Jakub Wilczyński) - 7. Rafał Wolsztyński (78. 29. Patryk Peciak)
Cracovia: 26. Jakub Burek - 5. Virgil Ghiță, 22. Arttu Hoskonen, 3. Andreas Skovgaard - 77. Patryk Janasik (59. 25. Otar Kakabadze), 8. Jani Atanasov (69. 88. Patryk Sokołowski), 6. Amir Al-Ammari, 18. Filip Rózga (46. 14. Ajdin Hasić), 17. Mateusz Bochnak (59. 11. Mikkel Maigaard), 16. Bartosz Biedrzycki (59. 19. Davíð Kristján Ólafsson) - 9. Benjamin Källman
Żółte kartki: Kołbon, Wolsztyński, Skałecki, Kłos, Słaby, Polaček - Rózga, Kakabadze, Maigaard, Sokołowski, Al-Ammari
Sędziował: Patryk Świerczek (Brzesko)

STAL RZESZÓW - POGOŃ SZCZECIN 0:3
Rafał Kurzawa 24, Efthýmis Kouloúris 71, Wahan Biczachczjan 85
Stal: 12. Jakub Raciniewski - 2. Patryk Warczak, 39. Marcin Kaczor, 4. Michał Synoś, 91. Paweł Oleksy (75. 51. Artur Gaża) - 48. Kacper Plichta (46. 11. Andreja Prokić), 7. Karol Łysiak (84. 53. Illa Postupalśkyj), 31. Sébastien Thill, 21. Szymon Kądziołka (84. 44. Benedykt Piotrowski), 18. Krystian Wachowiak - 9. Tomasz Bała (59. 27. César Peña)
Pogoń: 31. Krzysztof Kamiński - 28. Linus Wahlqvist, 23. Benedikt Zech, 4. Léo Borges, 32. Leonárdo Koútris - 27. Olaf Korczakowski (46. 10. Adrian Przyborek), 7. Rafał Kurzawa (87. 35. Maciej Wojciechowski), 20. Alexander Gorgon, 8. Fredrik Ulvestad (46. 22. Wahan Biczachczjan), 11. Kamil Grosicki (75. 51. Patryk Paryzek) - 9. Efthýmis Kouloúris (80. 19. Kacper Łukasiak)