Liga Mistrzów bez kilku znanych firm! Ależ mecze w III rundzie eliminacji. Fatalna połowa Porto, dramat Celtiku, 22 karne w Kopenhadze!

Data dodania: 13-08-2019 21:50

W Lidze Mistrzów 2019-2020 nie zagrają m.in. Dynamo Kijów, FC Basel, Celtic Glasgow i FC Porto! Wszystkie te ekipy odpadły w III rundzie eliminacji. Najbolesniejszej porażki doznały Smoki.

Porto po wygranej 1:0 z FK Krasnodar na wyjeździe przeżyło szok na swoim stadionie. Na Estadio do Dragao już w 3. minucie goście wyrównali stan rywalizacji, a po kolejnych 10 minutach prowadzili 2:0 w rewanżu. Gdy w 34. minucie strzelili gola na 3:0, a potem sędzia odgwizdał przerwę, było jasne, że Smoki w II połowie muszą strzelić aż 3 gole, by awansować do IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Strzeliły dwa i nie dały rady odrobić potężnej straty, chociaż walczyły dzielnie.

W Lidze Mistrzów nie zagra też Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą - 90 minut Polaka -  w składzie. W Brugii Ukraińcy przegrali tylko 0:1, a w rewanżu już w 6. minucie odrobili straty. Do przerwy był jednak remis, ale 5 minut po rozpoczęciu II połowie Dynamo zadało drugi cios, chociaż przy 2:1 dla gospodarzy nadal awans dzierżyli w rękach Belgowie. Dynamo przycisnęło, gdy wynik nie ulegał zmianie, ale w 88. minucie, gdy obie ekipy grały już w dziesiątkę, to Brugge strzeliło gola. Potem go prawda Dynamo w doliczonym czasie gry miało jeszcze wynik 3:2 i iskierkę nadziei, ale zgasił ją w 95. minucie Openda.

Szalę awansu na swoją stronę przechylił Ajax. Półfinalista poprzedniej edycji zremisował najpierw na wyjeździe z PAOK Saloniki, a w rewanżu w Amsterdami przegrywał od 23. minuty. W 32. minucie wyrównać mógł Dusan Tadić, ale zmarnował rzut karny. Nie zraził się jednak i 11 minut później strzelił gola na 1:1 właśnie z 11 metrów, nie pudłując przy drugiej szansie z wapna. Przy stanie 1:1 na boisko wszedł w PAOK Karol Świderski, ale Polak nie został bohaterem. W 79. minucie był nim Tagliafico. Obrońca Ajaksu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego trafił głową na 2:1, a kropkę nad i nad awansem Holendrów do IV rundy eliminacji postawił... z rzutu karnego Tadić.  Gol Biseswara z 94. minuty dla Greków nic nie zmienił.

O odpadnięcie kilka razy prosił się wręcz Celtic i odpadł. Szkoci w Rumunii zremisowali z CFR Cluj 1:1, a na swoim stadionie do przerwy przegrywali! Gdy jednak w 51. minucie Forrest, a w 61. minucie Edouard zmienili wynik na 2:1, wydawało się, że The Bhoys spokojnie będą świętowali po końcowym gwizdku. W 74. minucie Omrani wyrównał, a Celtic Park musiał huknąć dopingiem, by 2 minuty później eksplodować z radości po bramce Christiego na 3:2! Euforia zgasła w 80. minucie za sprawą Omraniego i jego gola na 3:3! Potem Rumunii zdołali nawet zdobyć bramkę na 4:3.

W wielkim stylu awansowało Dinamo Zagrzeb. Chorwaci po remisie u siebie z Ferencvarosem rozbili go w Budapeszcie aż 4:0! W składzie ekipy prowadzonej przez Nenada Bjelicy nawet na ławce zabrakło Damiana Kądziora, który pierwsze spotkanie przesiedział właśnie za linią boczną.

Z eliminacjami już na pierwszej przeszkodzie pożegnał się FC Basel. Szwajcarzy dwukrotnie 1:2 i 1:3 ulegli LASK Linz. W Austrii zdołali nawet wyrównać na 1:1 i mieli nadzieję na to, że w ostatnich 10 minutach doprowadzą do dogrywki, ale to gospodarze zadali cios, a potem kolejny. la Basel to drugi rok z rzędu bez fazy grupowej Champions League, a dla LASK wielka szansa na spełnienie marzeń.

Trochę niespodziewanie dalej gra APOEL. Cypryjczycy odrobili w Azerbejdżanie niewielką stratę z meczu u siebie i wyrzucili Karabach z eliminacji Ligi Mistrzów. Awans do IV rundy potwierdził za to pewnie Rosennborg, także u siebie, podobnie jak w Słowenii, ogrywając NK Maribor 3:1.

Tylko w Kopenhadze doszło do dogrywki i rzutów karnych, bowiem Crvena Zvezda tuż przed przerwą dała sobie wyrwać prowadzenie, a w II połowie gole nie padły, chociaż goście grali od 54. minuty w osłabieniu. Siły wyrównały się dopiero w II połowie dogrywki, ale wynik nie uległ zmianie. W konkursie jedenastek z pierwszych sześciu strzałów tylko trzy wpadły do siatki, a dwa razy pomylili się Serbowie. Po czwartej serii był jednak remis, bo nie trafił Bengtsson. Po piątej nadal był remis, tak jak i po 6., z tą różnicą, że najpierw oba strzały były celne, a potem nie wykorzystali swoich szans Jovancić i ku rozpaczy gospodarzy, którzy byli o włos od wygrania także N'Doye. Kolejną szansę Duńczycy mieli po chwili, bo spudłował Simić. Kibice na Telia Parken czekali na to, co zrobo Bartolec. Ten kropnął nad poprzeczką. Po 7 seriach było tylko 3:3. Potem zaczęli już trafiać. Było 4:4 po 8. kolejce i 5:5 po 9. W 10. kolejce do piłki podchodzili bramkarze i też trafili. Zabawę poniekąd trzeba było zaczynać od nowa, bo przecież obie ekipy miały tylko po 10 piłkarzy. W 11. kolejce gola strzelił Pankov, a pomylił się Wind i to Crvena Zvezda walczy dalej.

Wyniki rewanżowych spotkań III rundy eliminacji Ligi Mistrzów:

FC Porto - FK KRASNODAR 2:3; pierwszy mecz: 1:0
Ze Luis 57, Diaz 76 - Vilhena 3, Sulejmanow 13, 34

Karabach Agdam - APOEL NIKOZJA 0:2; pierwszy mecz 2:1
De Vincenti 34 k., Matić 68
Czerwona kartka: Richard (Karabach, 90+4)

ROSENBORG TRONDHEIM - NK Maribor 3:1; pierwszy mecz: 3:1
Soderlund 53, Konradsen 61, 81 - Vancas 45+2

Dynamo Kijów - CLUB BRUGGE 3:3; pierwszy mecz 0:1
Bujalskij 6, Szepelew 50, Mechele 90+3 sam. - Deli 38, Vormer 88, Openda 90+5
Czerwone kartki: Burda (Dynamo, 82) - Tau (Club Brugge, 84)

Ferencvaros Budapeszt - DINAMO ZAGRZEB 0:4; pierwszy mecz 1:1
Ademi 16, Petkociv 47, Olmo 55, Gojak 79
Czerwona kartka: Civić (Ferencvaros, 69)

LASK LINZ - FC Basel 3:1; pierwszy mecz: 2:1
Ranftl 59, Goiginger 89, Raguz 90+4 - Ademi 80

OLYMPIAKOS PIREUS - Basaksehir 2:0; pierwszy mecz: 1:0
Semedo 55, Valbuena 78 k.

AJAX AMSTERDAM - PAOK Saloniki 3:2; pierwszy mecz: 2:2
Tadić 43 k., 84 k., Tagliafico 79 - Biseswar 23, 90+4' w 32. minucie Tadić (Ajax) nie wykorzystał karnego (bramkarz obronił)

6:7 Wind x
czerwone kartki: Mas (Kobenhavn, 112) - Milunović (Crvena Zvezda, 54)