Anglicy i Amerykanie z awansem. Synowie Albionu rozbili Walię, USA lepsze od Iranu (VIDEO)

Data dodania: 29-11-2022 21:44

Anglia i USA awansowały do 1/8 finału MŚ 2022 w Katarze po zwycięstwach w ostatniej kolejce w grupie B mundialu. Synowie Albionu rozbili sąsiadów z Walii aż 3:0, zadając im dwa bolesne ciosy na początku II połowy, a Amerykanie w spotkaniu jak zawsze z podtekstami niepiłkarskimi, ograli 1:0 Iran.

W dwóch pierwszych kolejach Anglia wygrała z Iranem i zremisowała z USA, Amerykanie podzielili się też punktami z Walią, a Iran ekipę Czerwone Smoka ograł. Przed ostatnią serią spotkań każdy miał więc szanse na awans.

Do przerwy w obu spotkaniach padła tylko jedna bramka. W 38. minucie meczu Iranu z USA zdobył ją Christian Pulisic, który powalczył do końca i doszedł do podania Sergino Desta, wpychając piłkę do siatki. Zamiast wybuchu euforii padł na murawę z bólem, bo ostro potraktował go jeden z rywali i musiał opuścić boisko, ale potem już miał okazję się uśmiechnąć. Najbardziej po spotkaniu, bo ostatecznie okazało się, że jego trafienie przesądziło o wygranej USA 1:0 i awansie do 1/8 finału z 2. miejsce w grupie B.

Gola do przerwy nie strzelili Anglicy, chociaż mieli kilka okazji. Pierwszą w 10. minucie, ale wówczas spisał się jeszcze Danny Ward, który w sytuacji sam na sam zatrzymał późniejszego bohatera Synów Albionu, czyli Marcusa Rashforda. Potem strzelali Harry Kane, Phil Foden czy Harry Maguire, ale piłka do siatki nie wpadła. Walijczycy po stronie strat zapisali więc tylko i aż Neco Williamsa, który został mocno trafiony piłką i po kilku minutach przebywania na murawie musiał zejść z boiska, bo lekarze nie wyrazili zgody na jego dalszą grę.

Strzelili drugiego gola Amerykanie, którzy w I połowie sprawiali lepsze wrażenie niż Iran. W 7. minucie doliczonego czasu gry do siatki trafił Weah, który posłał piłkę do siatki sprytnym udrzeniem z ostrego kąta. Gol nie został uznany z powodu spalonego. Sytuacja była stykowa, ale zespół sędziowski ostatecznie uznał, że bramki uznać nie można, więc w II połowie było jeszcze nerwowo. Irańczycy po zmianie stron zaatakowali, ale nie dali rady pokonać Matt Turnera. Do ostatniego gwizdka starali się zdobyć bramkę, namawiali nawet sędziego Lahoza to odgwizdania rzutu karnego, ale niczego nie wskórali.

W meczu Walii z Anglią po przerwie działo się więcej. Czerwone Smoki wyszły na II połowę bez Garethe'a Bale'a, a Anglicy rozjechali jego kolegów. W 50. minucie kapitalnie z rzutu wolnego przymierzył Marcus Rashford, a 2 minuty później Ben Davies stracił piłkę, Rashford zagrał do Harry'ego Kane'a, który dośrodkował przed bramkę, gdzie był Phil Foden i trafił na 2:0. Kilka minut później Gareth Southgate zdjął z boiska Kane'a, Kyle'a Walkera i Declana Rice, będąc jakby pewnym zwycięstwa i awansu, chociaż chwilę wcześniej Walia była bliska gola kontaktowego po strzale Kieffera Moore'a.

W 68. minucie było już po nadziejach Walii. Marcus Rashford uderzył w środek bramki, tam gdzie stał Danny Ward, ale bramkarz nie popisał się i przepuścił piłkę między nogami. Nokaut. 3:0 dla Anglii. A mogło być więcej, gdyby nie Ward, który w 72. minucie dał radę tym razem zatrzymać Rashforda. Potem jeszcze John Stones przestrzelił z 5 metrów i sędzia zakończył mecz. Anglicy mogli się cieszyć z 1. miejsca w grupie, a Walia wiedziała, że kończy rywalizację na 4. lokacie z punktem, golem i 6 straconymi bramkami.

W 1/8 finału Anglia zagra z Senegalem, a Stany Zjednoczone zmierzą się z Holandią. Ten drugi mecz w sobotę, 3 grudnia o 16:00, a pierwszy dzień później o 20:00.