Polska reprezentacja wraca do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Emocjonujący finisz eliminacji

Data dodania: 28-03-2023 17:03

Reprezentacja Polski U-19 wraca po 17 latach do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Zespół Marcina Brosza w niezwykłych okolicznościach wywalczył awans z turnieju eliminacyjnego rozgrywanego w Polsce.

Polacy przed ostatnią kolejką zmagań mieli na koncie 4 punkty, podobnie jak Izrael. 3 oczka miała natomiast Serbia, a jedno Łotwa. Do finałów ME, które odbędą się na Malcie, awansować miał tylko jeden zespół.

W ostatniej kolejce Polacy grali z Serbią. Nawet zwycięstwo nie gwarantowało im awansu, ale znacząco zwiększało szanse. Tymczasem w pewnym momencie Biało-Czerwoni przegrywali 0:2 po bramkach straconych w 32. minucie z karnego i w 59. minucie. Co gorsza drugą bramkę stracili z przeciwnikiem grającym od 43. minuty w osłabieniu po czerwonej kartce.

Losy meczu zaczęły się odwracać w 77. minucie, gdy po akcji Igora Strzałka piłkę do swojej bramki skierował Jan-Carlo Simić. 10 minut później do remisu doprowadził Wiktor Matyjewicz.

Polacy zagrali w składzie:  1. Oliwier Zych - 7. Dawid Bugaj (46. 20. Igor Strzałek), 16. Wiktor Matyjewicz, 4. Miłosz Matysik (85. 13. Alex Da Graça Marques), 2. Igor Drapiński, 11. Miłosz Brzozowski (69. 3. Jakub Lewicki) - 14. Maximillian Oyedele, 6. Antoni Kozubal (46. 9. Levis Pitan), 10. Kacper Urbański - 19. Jordan Majchrzak (69. 18. Szczepan Mucha), 21. Tomasz Pieńko.

Remis nie gwarantował awansu, ale na szczęście w drugim meczu Izrael tylko zremiował z Łotwą 1:1 i to Polacy zajęli 1. miejsce w grupie. Biało-Czerwoni wywalczyli 5 punktów i mieli bilans bramek 6:3, a Izrael skończył z 5 punktami i bramkami 5:3! Kluczowe okazało się więc ogranie 3:0 Łotwy w drugim meczu Polaków w turnieju.

Finały ME U-19 zostaną rozegrane na Malce w dniach 3-16 lipca. W turnieju zagrają na pewno Norwegia, Włochy, Portugalia, Polska i gospodarz. Do obsadzenia zostały tylko 3 miejsca.