Co za mecze w ćwierćfinale Pucharu Polski. Wielkie emocje, kontrowersje i gole na wagę awansu w ostatnich chwilach dogrywek (VIDEO)

Data dodania: 28-02-2024 22:59

Jagiellonia Białystok i Wisła Kraków dołączyły do Piasta Gliwice oraz Pogoni Szczecin w gronie półfinalistów Fortuna Pucharu Polski. Lider Ekstraklasy wydarł awans po dogrywce w spotkaniu z Koroną Kielce, która wcześniej wyeliminowała Legię Warszawa. Bohaterem Dumy Podlasia został Afimico Pululu, a w Krakowie działo się mnóstwo, też potrzebna była dogrywka i kilka razy VAR, ale po bramce Szymona Sobczaka górą w starciu z Widzewem była Wisła.

Jagiellonia w ostatnich meczach u siebie zawiodła. Najpierw przegrała z Lechem Poznań, a potem tylko zremisowała z przedostatnim w ligowej stawce Ruchem Chorzów. Z Koroną zespół Adriana Siemieńca miał pokazał, że zadyszka była chwilowa.

Jagiellonia do przerwy miała swoją znakomitą szansę jedną i drugą, lecz po strzale Kubickiego piłka trafiła w słupek, a uderzenie Lewickiego zatrzymał Dziekoński. Po zmianie stron ożywiła się Korona i w 58. minucie bohater ligowego meczu z Legią Martin Remacle dał kielczanom prowadzenie w Białymstoku.

Po stracie gola Jagiellonia musiała się mocniej otworzyć, zaryzykować i zaatakować zdecydowaniej. Przez pewien czas biła głową w mur, ale w 80. minucie Afimico Pululu dostał mocne podanie w pole karne, uprzedził obrońcę i trafił na 1:1!

W Białymstoku doszło do dogrywki. W niej Jagiellonia miała świetne okazje Jesusa Imaza, ale Dziekoński dwukrotnie zatrzymał doświadczonego Hiszpana. W końcu jednak bramkarz Korony skapitulował po raz drugi. W doliczonym czasie gry w II połowie dogrywki pokonał go ponownie Pululu, który trafił na raty do bramki gości.

***

Mnóstwo niebywałych rzeczy działo się w Krakowie, gdzie Wisła podejmowała Widzew.

Do przerwy powinni prowadzić gospodarze. Zawodnicy Białej Gwiazdy mieli na co narzekać, bo w 23. minucie z woleja po podaniu z autu uderzył Sobczak i trafił w poprzeczkę. Napastnik Wisły był mocno pilnowany, ale niewiele mu zabrakło, by pokonać Rafała Gikiewicza. Po chwili świetną okazję po podaniu Szoty miał Bregu, lecz piłka nie wpadła do siatki. Ten sam zawodnik w 33. minucie trafił w słupek. I jeszcze w 45. minucie Gikiewicz uratował Widzew po strzale Kacpra Dudy.

Po zmianie stron zaatakował Widzew. Łodzianie w 52. minucie mieli świetną okazję, lecz po dośrodkowaniu Klimka i strzale Sancheza znakomicie zachował się w bramce Wisły Raton.

Wielkie zamieszanie powstało na boisku w 72. minucie. Rondić strzelił gola dla Widzewa i zaczął się cieszyć, ale przedwcześnie. Sędzia odgwizdał spalonego i zaczęła się analiza VAR. Ostatecznie gol nie został uznany z powodu ofsajdu, ale sędziowie dopatrzyli się wcześniej faulu Urygi na Nunesie i podyktował jedenastkę dla łodzian. Szansy z 11 metrów nie zmarnował Pawłowski.

Sędzia w końcówce regulaminowego czasu gry uznał, że trzeba doliczyć aż... 17 minut. I Wisła w ostatnich chwili wyrównała. Gikiewicz wypiąstkował dośrodkowaną piłkę, lecz ta trafiła do Rodado, który strzelił na 1:1. Sędziowie jeszcze przez dłuższą chwilę analizowali sytuację i sprawdzali, czy faulowany nie był Mateusz Żyro, ale ostatecznie uznali, że nie i zaliczyli gola.

W dogrywce kolejną szansę miał Sobczak dla Wisły, ale nieprawdopodobne rzeczy wydarzyły się w 107. minucie. Uryga wznowił grę z piątego metra podaniem do bramkarza, a Raton wdał się w głupi drybling i piłka odbita od Rondicia wpadła do siatki. Wydawało się, że Wisły nic nie uratuje, ale sędziowie dopatrzyli się, że gracz Widzewa za szybko wbiegł w pole karne i bramkę anulowali.

Wisła się uratowała i jeszcze przed końcem dogrywki sama zadała bolesny cios. Niezbyt udany strzał oddał w polu karnym Goku Roman, ale wyszła mu z tego asysta. Szymon Sobczak w 119. minucie doczekał się swojego gola tego wieczoru i dał Wiśle awans.

Ćwierćfinałowe mecze Fortuna Pucharu Polski

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - KORONA KIELCE 2:1 po dogrywce
Afimico Pululu 80, 120 - Martin Remacle 58
Jagiellonia: 50. Sławomir Abramowicz - 16. Michal Sáček, 72. Mateusz Skrzypczak, 17. Adrián Diéguez, 36. Jakub Lewicki (57. 27. Bartłomiej Wdowik) - 7. Dominik Marczuk (80, 18. Tomasz Kupisz), 6. Taras Romanczuk, 39. Aurélien Nguiamba (57. 8. Nené), 14. Jarosław Kubicki (57. 10. Afimico Pululu), 99. Kristoffer Hansen (67. 77. Wojciech Łaski) - 11. Jesús Imaz
Korona: 55. Xavier Dziekoński - 28. Marcus Godinho, 2. Dominick Zator, 66. Miłosz Trojak (46. 4. Piotr Malarczyk), 23. Marcel Pięczek - 6. Jacek Podgórski (46. 11. Nono), 88. Martin Remacle, 18. Yoav Hofmeister, 21. Danny Trejo (68, 98. Mateusz Czyżycki), 71. Mariusz Fornalczyk (83. 17. Dawid Błanik) - 20. Adrián Dalmau (46. 9. Jewgienij Szykawka)
Żółte kartki: Pululu - Czyżycki
Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków)
Widzów: 7280

WISŁA KRAKÓW - WIDZEW ŁÓDŹ 2:1 po dogrywce
 Ángel Rodado 90+19, Szymon Sobczak 119 - Bartłomiej Pawłowski 80 k.
Wisła: 93. Álvaro Ratón - 43. Dawid Szot, 26. Igor Łasicki, 5. Joseph Colley (64. 6. Alan Uryga), 52. Jakub Krzyżanowski (84. 25. Bartosz Jaroch) - 77. Ángel Baena (84. 9. Ángel Rodado), 41. Kacper Duda, 8. Marc Carbó, 17. Jesús Alfaro (90. 14. Michał Żyro), 11. Dejvi Bregu (63. 22. Joan Román) - 23. Szymon Sobczak
Widzew: 1. Rafał Gikiewicz - 23. Paweł Zieliński (46. 62. Lirim Kastrati), 4. Mateusz Żyro, 15. Juan Ibiza (31, 5. Serafin Szota), 2. Luís Silva - 10. Fran Álvarez, 22. Dominik Kun (90. 44. Noah Diliberto), 19. Bartłomiej Pawłowski - 92. Fábio Nunes, 9. Jordi Sánchez (63. 99. Imad Rondić), 47. Antoni Klimek (90. 78. Kamil Cybulski)
Żółte kartki: Łasicki, Colley, Sobczak, Carbó, Uryga, Szot - Fábio Nunes, Rondić, Kastrati, Cybulski, Szota
Sędziował: Damian Kos (Gdańsk)
Widzów: 26 742

Losowanie par 1/2 finału już 1 marca o godz. 12:00. Półfinały zaplanowano na 3 kwietnia, a finał tradycyjnie 2 maja w Warszawie na PGE Narodowym.