Manchester City mistrzem Anglii. Phil Foden przypieczętował tytuł The Citizens. 4 raz z rzędu, 10 w historii. Liverpool wygrał na pożegnanie Juergena Kloppa (VIDEO)

Data dodania: 19-05-2024 19:12

Manchester City nie wypuścił szansy i po raz czwarty z rzędu, a dziesiąty w historii został mistrzem Anglii. W ostatniej kolejce sezonu 2023-2024 The Citizens pokonali West Ham United i nie dali się na finiszu wyprzedzić Arsenalowi.

City mieli przed ostatnią kolejką dwa punkty przewagi nad Arsenalem i mecz u siebie z West Hamem. Gigant z Etihad Stadium był zdecydowanym faworytem tego starcia i nie zawiódł.

Już w 2. minucie prowadzenie gospodarzom dał Phil Foden. Anglik przymierzył kapitalnie z dystansu i Alphonse Areola mógł tylko patrzeć, jak piłka ląduje w siatce.

Niewiele ponad kwadrans później było już 2:0. Phil Foden po raz drugi pokonał Areolę i mistrzostwo było na wyciągnięcie ręki. Potem szansę miał Erling Haaland, ale Norweg zmarnował okazję i... Młoty złapały kontakt. W 42. minucie Ortegę uderzeniem przewrotką zaskoczył Mohammed Kudus, zdobywając przepięknego i spektakularnego gola.

Na swojego lokalnego rywala liczył Arsenal. Kanonierzy do przerwy mieli jednak problemy, bo tylko remisowali z Evertonem. Na bramkę Gueye z 40. minuty odpowiedział Tomiyasu w 43. minucie.

Nadzieje Arsenalu zabił w 59. minucie Rodri. To Hiszpan trafił na 3:1 dla Manchesteru City w starciu z WHU. A Arsenal wciąż remisował. W samej końcówce The Gunners zdobyli bramkę na 2:1 - piłkę w siatce umieścił Kai Havertz - ale to nic nie dało w kontekście walki o mistrzostwo. Tytuł znowu zgarnęli The Citizens.

Trzecie miejsca zajął Liverpool FC, który w pewnym momencie odpadł z wyścigu o mistrzostwo. The Reds w ostatnim spotkaniu Juergena Kloppa na ławce 2:0 wygrał z Wolverhampton Wanderers. Wilki w 28. minucie straciły po czerwonej kartce Semedo, a potem szybko dwa gole - w 34. minucie trafił Mac Allister, a w 40. Quansah.

W Lidze Mistrzów zagra też Aston Villa. Do Ligi Europy dostał się Tottenham Hotspur, a 6. lokata wystarczyła Chelsea do przepustki do Ligi Konferencji Europy. Poza pucharami znalazły się 7. Newcastle United i 8. Manchester United, który na koniec ograł 2:0 Brighton&Hove Albion na wyjeździe.

Z Premier League poza zdegradowanymi wcześniej Sheffield United i Burnley spadł po rocznym pobycie Luton Town. Przegrał u siebie 2:4 z Fulham, ale nawet zwycięstwo nic by nie dało, bo Nottingham Forest pokonał Burnley i byłby nie do dogonienia.