To się naprawdę wydarzyło! Co za awans Wisły Kraków w Lidze Konferencji Europy (VIDEO)

Data dodania: 15-08-2024 23:44

W niesamowitych okolicznościach Wisła Kraków awansowała do ostatniej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Biała Gwiazda przy Reymonta 22 odrobiła straty ze Słowacji, gdzie przegrała ze Spartakiem Trnava 1:3, a że w dogrywce nie doszło do rozstrzygnięcia, to potrzebne były rzuty karne. Szalony konkurs jedenastek, swoistą wojnę nerwów wygrali ostatecznie gospodarze.

Wisła po pożegnaniu z kwalifikacjami Ligi Europy po klęsce z Rapidem Wiedeń przegrała w pierwszym meczu III rundy eliminacji Ligi Konferencji ze Spartakiem Trnava na wyjeździe 1:3. Wydawało się, że trudno będzie ekipie Kazimierza Moskala wyrwać awans, ale polski I-ligowiec dobrze zaczął rewanż.

W 11. minucie piłkę do siatki gości posłał Angel Rodado. Gol hiszpańskiego snajpera nie został jednak uznany z powodu spalonego. Radość gospodarzy była przedwczesna, ale ta sytuacja pokazała Wiśle, że można ten mecz wygrać. Biała Gwiazda atakowała, szukała swoich szans i dopięła swego w 40. minucie. Azango sfaulował w polu karnym Kissa i sędzia podyktował rzut karny. Jedenastkę wykorzystał Rodado i krakowianie poczuli krew...

Wisła po zmianie stron atakowała i w 60. minucie doprowadziła do remisu w dwumeczu. Po długim podaniu i błędzie obrońcy przed szansą stanął młody Piotr Starzyński i zachował się jak stary wyjadacz, sprytnie trafiając do siatki na 2:0.

Wisła naciskała i mogła rozstrzygnąć losy awansu w regulaminowym czasie gry. Swoje dwie szanse miał Rodado, ale przegrał pojedynki z Frelihem. Potem zmarnował jeszcze jedną szansę. Biała Gwiazda grała ofensywnie i wyrosła na faworyta do awansu.

W dogrywce pierwszy zaatakował Spartak. Szansę miał w 93. minucie Azango, lecz uderzył obok słupka. Wisła odpowiedziała w najlepszy możliwy sposób. W 98. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę do siatki posłał głową Alan Uryga.

Wisła miała przewagę i awans w ręku, ale go wypuściła. W 107. minucie do remisu w dwumeczu doprowadził Duris, który lewą nogą pokonał Kamila Brodę. Więcej goli w dogrywce nie było, chociaż sytuację sam na sam z Frelihem zmarnował Mikulec, a w 118. minucie do siatki trafił nawet Baena, ale jego gol nie został słusznie uznany z powodu spalonego.

W konkursie rzutów karnych działo się sporo. Potrzebnych było aż 14 serii strzałów. Najpierw trafił Uryga, a w Spartaku zmarnował szansę Duris. Radość po stronie Wisły szybko została zmącona, bo strzał Biedrzyckiego został obroniony, a Jaroch trafił w słupek. Tymczasem Słowacy dwa razy trafili i prowadzili. Potem nie spudłowali Rodado, Kratochvil i Carbo. Konkurs mógł zakończyć Bainović, lecz były zawodnik Górnika Zabrze trafił w poprzeczkę. Następnie bramkarze nie mogli zatrzymać kolejnych ośmiu graczy rywala, w tym siebie... Co ciekawe w 11. kolejce Kamil Broda nie strzelił karnego - Frelih obronił, ale po analizie VAR dostał szansę powtórki i tym razem nie zawiódł. Rywal też trafił. W 14. kolejce tym razem piłkę do siatki posłał Jaroch, a ponownie zawalił Bainović, którego zatrzymał Broda i Wisła mogła zacząć świętować awans.

Wisła Kraków w IV rundzie eliminacji zmierzy się z Cercle Brugge. Pierwsze spotkanie z 4. zespołem minionego sezonu ligi belgijskiej odbędzie się w Krakowie 22 sierpnia. Rewanż 29 sierpnia.

Rewanżowy mecz III rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy
WISŁA KRAKÓW - Spartak Trnava 3:1, karne: 12:11; pierwszy mecz: 1:3
Angel Rodado 43 k., Piotr Starzyński 60, Alan Uryga 98 - Michal Ďuriš 106
Rzuty karne: 1:0 Alan Uryga, 1:0 Michal Ďuriš - obroniony, 1:0 Wiktor Biedrzycki - obroniony, 1:1 Jakub Paur, 1:1 Bartosz Jaroch - słupek, 1:2 Miloš Kratochvíl, 2:2 Ángel Rodado, 2:3 Sebastian Kóša, 3:3 Marc Carbó, 3:3 Filip Bainović - poprzeczka, 4:3 Rafał Mikulec, 4:4 Vojtěch Kubista, 5:4 Frederico Duarte, 5:5 Milan Corryn, 6:5 Patryk Gogół, 6:6 Hugo Ahl, 7:6 Ángel Baena, 7:7 Libor Holík, 8:7 Mariusz Kutwa, 8:8 Philip Azango, 9:8 Kamil Broda, 9:9 Žiga Frelih, 10:9 Alan Uryga, 10:10 Jakub Paur, 11:10 Wiktor Biedrzycki, 11:11 Miloš Kratochvíl, 12:11 Bartosz Jaroch, 12:11 Sebastian Kóša - obroniony
Wisła: 1. Kamil Broda - 25. Bartosz Jaroch, 6. Alan Uryga, 97. Wiktor Biedrzycki, 30. Giánnis Kiakós (74. 4. Rafał Mikulec) - 22. Piotr Starzyński (106. 50. Mariusz Kutwa), 8. Marc Carbó, 19. Olivier Sukiennicki (61. 21. Patryk Gogół), 9. Ángel Rodado, 13. Tamás Kiss (61, 10. Frederico Duarte) - 99. Łukasz Zwoliński (90. 77. Ángel Baena)
Spartak: 1. Žiga Frelih - 4. Libor Holík, 52. Erik Sabo (99. 17. Jakub Paur), 13. Marek Ujlaky (46. 14. Miloš Kratochvíl), 26. Sebastian Kóša, 29. Martin Mikovič (90. 25. Filip Bainović) - 11. Philip Azango, 80. Adrian Zeljković (106, 8. Milan Corryn), 6. Roman Procházka (67. 27. Vojtěch Kubista), 7. Róbert Pich (46. 16. Hugo Ahl) - 57. Michal Ďuriš
Żółte kartki: Kiakós, Jaroch - Sabo, Ďuriš, Kubista, Paur, Frelih
Sędziował: Donald Robertson (Szkocja)