Górnik Zabrze i Pogoń Szczecin jednak bez pucharów? Ostatnio grają gorzej i znowu się potknęły (VIDEO)

Data dodania: 17-05-2024 22:33

Walczące o awans do europejskich pucharów Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze straciły punkty w piątkowych meczach 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Portowcy tylko zremisowali ze Stalą w Mielcu, a zabrzanie strzelili gola u siebie w osłabieniu, ale pozwolili potem Puszczy Niepołomicy odpowiedzieć bramką.

Pogoń po przegraniu finału Pucharu Polski gra źle. Co prawda bezpośrednio po wpadce z Wisłą Kraków pokonała Puszczę Niepołomice w lidze, ale potem poległa w Częstochowie z Rakowem, a teraz tylko zremisowała ze Stalą Mielec. I najprawdopodobniej po tej kolejce straci szanse na awans do europejskich pucharów.

Szczecinian zatrzymał w piątek Mateusz Kochalski. Bramkarz Stali Mielec po raz kolejny pokazał klasę w tym sezonie. Błysnął szczególnie w drugiej połowie. W 54. minucie zatrzymał w sytuacji sam na sam Adriana Przyborka, a po chwili obronił dobitkę Linusa Wahlqvista.

Potem Kochalski nie dał się też pokonać Kamilowi Grosickiemu. Ten wpadł w pole karne, ale nie dał rady umieścić piłki w siatce. Na tym nie był koniec popisów Kochalskiego. W 78. minucie bramkarz Stali kapitalnie obronił też uderzenie Benedikta Zecha. Osttecznie gole nie padły.

W drugim piątkowym meczu rozczarował też Górnik Zabrze. Jeszcze niedawno ekipa Jana Urbana była nawet typowana do miana czarnego konia i miała się włączyć do walki o mistrzostwo Polski. W maju jednak ostro wyhamowała. Zaczęło się od 0:5 z Cracovią, potem było 1:1 ze Stalą Mielec, a teraz w Zabrzu cenny punkt w walce o utrzymanie zdobyła Puszcza Niepołomice.

Górnikowi ten mecz się nie ułożył. W 19. minucie w walce o piłkę w środku pola ostro zaatakował Dani Pacheco i został ukarany czerwoną kartką za faul na Wojciechu Hajdzie.

Możliwe, że to był ostatni akcent Pacheco w Górniku, bo kontrakt pomocnika wygasa już po sezonie.

Górnik w osłabieniu strzelił gola. W 36. minucie po akcji i podaniu Lukasa Podolskiego piłkę do siatki posłał Adrian Kapralik.

Potem Górnik przeważał i mógł podwyższyć prowadzenie. Dwie sytuacje - jedną przed, a drugą po przerwie zmarnował jednak Kapralik. To się zemściło. W 79. minucie Puszcza zdobyła bramkę jak Puszcza, czyli po stałym fragmencie gry. Do remisu doprowadził po rzucie rożnym Jakub Bartosz.

Kilka chwil później wyrównały się też siły na boisku. Za uderzenie Erika Janży z boiska wyleciał Thaigo, ale Górnik nie potrafił już zadać ciosu na 2:1 i wygrać.

W tabeli Górnik jest na 4. lokacie z 53 punktami, ale na 3 oczka może mu odskoczyć Legia Warszawa, a wyprzedzić Raków Częstochowa i Lech Poznań. Pogoń ma oczko mniej i jest na 7. pozycji. Stal Mielec z 43 punktami zajmuje 9. miejsce, a Puszcza ma 37 oczek i jest na 13. lokacie, o krok od utrzymania.

W ostatniej kolejce Pogoń zagra u siebie z Górnikiem. Stal jedzie do zdegradowanego, zajmującego ostatnie miejsce ŁKS Łódź, a Puszcza podejmie Piasta Gliwice.

Mecze 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy
STAL MIELEC - POGOŃ SZCZECIN 0:0
Stal:
1. Mateusz Kochalski - 27. Alvis Jaunzems, 3. Bert Esselink, 21. Mateusz Matras, 55. Maksymilian Pingot, 23. Krystian Getinger - 10. Maciej Domański (81. 37. Mateusz Stępień), 16. Matthew Guillaumier, 18. Piotr Wlazło, 86. Igor Strzałek (61. 8. Kōki Hinokio) - 17. Ilja Szkurin (90. 25. Łukasz Wolsztyński).
Pogoń: 77. Valentin Cojocaru - 28. Linus Wahlqvist (57. 33. Mariusz Malec), 68. Danijel Lončar, 23. Benedikt Zech, 61. Kacper Smoliński (57. 4. Léo Borges) - 15. Marcel Wędrychowski (67. 22. Wahan Biczachczjan), 8. Fredrik Ulvestad, 20. Alexander Gorgon, 73. Adrian Przyborek (84. 51. Patryk Paryzek), 11. Kamil Grosicki - 9. Efthýmis Kouloúris
Żółte kartki: Szkurin - Lončar
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)
Widzów: 6353

GÓRNIK ZABRZE - PUSZCZA NIEPOŁOMICE 1:1
Adrián Kaprálik 36 - Jakub Bartosz 73
Górnik: 1. Daniel Bielica - 2. Boris Sekulić (88. 16. Paweł Olkowski), 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 26. Rafał Janicki, 64. Erik Janža - 7. Adrián Kaprálik (78. 17. Kamil Lukoszek), 6. Damian Rasak (78. 23. Filipe Nascimento), 8. Dani Pacheco, 10. Lukas Podolski (74. 25. Michal Sipľak), 11. Lawrence Ennali - 9. Sebastian Musiolik (88, 21. Piotr Krawczyk)
Puszcza: 48. Oliwier Zych - 22. Artur Crăciun, 4. Tomasz Wojcinowicz (67. 17. Jakub Bartosz), 27. Łukasz Sołowiej (46. 7. Thiago), 21. Michał Koj - 67. Ioan-Călin Revenco (46, 93. Bartłomiej Poczobut), 14. Jakub Serafin, 16. Michał Walski (46. 6. Lee Jin-hyun), 70. Wojciech Hajda (7. 23. Jordan Majchrzak), 3. Roman Jakuba - 96. Maciej Firlej
Żółte kartki: Janža - Firlej, Lee, Majchrzak.
Czerwone kartki: Dani Pacheco (19. minuta, Górnik, za brutalny faul) - Thiago (82. minuta, Puszcza, za uderzenie przeciwnika)
Sędziował: Karol Arys (Szczecin)
Widzów: 19 552