Atalanta Bergamo zdemolowała Bayer Leverkusen w finale Ligi Europy. Piękne gole złożyły się na hat-trick snajpera (VIDEO)

Data dodania: 22-05-2024 23:07

Atalanta Bergamo sięgnęła po pierwsze w historii europejskie trofeum. Włoska La Dea zrobiła to w wielkim stylu. Po hat-tricku Ademoli Lookmana przedstawiciel Serie A pokonał Bayer Leverkusen - zespół Xabiego Alonso przegrał pierwszy mecz w sezonie.

Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny wyszły z nastawieniem na wysoki pressing i narzuceniem swojego styly gry rywalowi. Lepiej wyszła na tym Atalanta. Ekipa z Bergramo w 12. minucie objęła prowadzenie. Davide Zappacosta urwał się na prawym skrzydle i zagrał do Lookmana, a ten trafił do siatki na 1:0.

Bayer ruszył do odrabiania strat. Aptekarze szukali okazji do zdobycia bramki, ale nie mógł przebić się pod bramkę. Juan Musso spokojnie złapał piłkę po tym, gdy na bramkę uderzył w końcu Josip Stanisić.

Atalanta była konkretniejsza w ataku. W 26. minucie znowu błysnął Lookman. Nigeryjczyk przyjął piłkę, świetnie minął doświadczonego Granita Xhakę i mierzonym strzałem zdobył bramkę na 2:0.

Bayer został posłany na deski, ale nie było mowy o poddawaniu się. Mistrz Niemiec do przerwy nie potrafił jednak poważniej zagrozić bramke rywala.

W przerwie Xabi Alonso wpuścił na boisko Victora Boniface. Zastąpił Josipa Stanisicia. Roszada nie przyniosła znaczących skutków. Atalanta nadal przeważała, a prym wiódł Lookman. Nigeryjski snajper nie dał rady trafić do siatki przez dłuższy czas II połowy, ale ostatecznie posłał piłkę do bramki jeszcze raz. W 75. minucie ograł Edmonda Tapsobę i huknął w okienko. To był zdecydowanie jego wieczór.

Bayer nie był w stanie nic wskórać. Pojedyncze próby Wirtza czy Boniface nie dały gola i Musso zachował czyste konto, a Atalanta wygrała finał Ligi Europy, sięgając po trofeum.

Dla La Dea to pierwszy europejski triumf. Wcześniej w Italli ekipa z Bergamo zdobyła tylko Puchar Włoch - w 1963 roku. Z kolei Bayer na tytuł w Europie musi jeszcze poczkeać. Jeden jedyny, czyli Puchar Zdobywców Pucharóww, Aptekarze zdobyli w 1988 roku.