JAGIELLONIA Z PIERWSZYM MISTRZOSTWEM POLSKI! Korona Kielce wygrała w Poznaniu z Lechem i się utrzymała. Warta spada z Ekstraklasy (LIVE + VIDEO)

Data dodania: 25-05-2024 17:17

Szybko w ostatniej kolejce Jagiellonia Białystok rozwiała wątpliwości. Zadała trzy ciosy Warcie Poznań i było jasne, że nikt i nic nie zabierze Dumie Podlasia historycznego, bo pierwszego mistrzostwa Polski. Jagiellonia po końcowym gwizdku mogła świętować wielki sukces, a Warta musiała przełknąć gorycz wielkiej porażki, bowiem spadła z PKO BP Ekstraklasy. Zielonym nie pomógł Lech Poznań. Kolejorz prowadził nawet z Koroną Kielce, ale potem w 10-osobowym składzie stracił dwa gole i przegrał, a wygrana przy Bułgarskiej dała Złocisto-Krwistym utrzymanie kosztem właśnie Warty. Na osłodę spadku wygrały na koniec Ruch Chorzów i ŁKS Łódź, które po roku wracają do Fortuna I ligi.

RELACJA LIVE

Punktualnie o 17:30 rozpoczęło się... 8 spotkań w ostatniej kolejce. Z powodu oberwania chmury i zalania boiska przez deszcz sędzia Szymon Marciniak opóźnił mecz Rakowa Częstochowa ze Śląskiem Wrocław.

Mecz kandydata do mistrzostwa Polski został opóźniony. "Hardcorowo pada deszcz" (VIDEO)

Już w 5. minucie spotkania Jagiellonii z Wartą padła bramka na 1:0 dla gospodarzy. W tym momencie Duma Podlasia jeszcze mocniej wyciągnęła ręce w kierunku historycznego, bo pierwszego mistrzostwa Polski. Po ładnej akcji Dominika Marczuka i zagraniu w pole karne piłkę trącił jeszcze Afimico Pululu, wystawiając ją do Nene, który z bliska pokonał Adriana Lisa.

Po chwili padły bramki w Warszawie i w Łodzi. Przy Łazienkowskiej 3 po kontrze w pole karne wpadł Marc Gual, nawinął obrońców i strzelił na 1:0 dla Legii z Zagłębiem Lubin. W Łodzi ŁKS objął prowadzenie w starciu ze Stalą Mielec. Bramkę dla spadającego z Ekstraklasy zespołu strzelił Tejan.

W 10. minucie Jagiellonia zadała cios na 2:0. Bohater jesieni Bartłomiej Wdowik zagrał dośrodkowanie w pole karne, gdzie niepilnowany był Taras Romanczuk i doświadczony pomocnik trafił na 2:0.

W Łodzi ŁKS ładnie żegnał się z ligą i kibicami. W 20. minucie za faul na wychodzącym na czystą pozycję Młynarczyku z boiska wyleciał Ehmann, a z rzutu wolnego kapitalnie przymierzył Hoti i zrobiło się w 22. minucie 2:0.

Na tego gola odpowiedziała... Jagiellonia, która w 26. minucie zamknęła chyba na dobre wyścig o mistrzostwo Polski. Jesus Imaz zadał 3. cios Warcie i w Białymstoku mogli zacząć świętowanie na całego. Warta z kolei musiała zacząć mocno drżeć, by Korona nie wygrała z Lechem w Poznaniu, bo mogłoby się okazać, że to Zieloni spadną z ligi!

Bawiła się też w ostatniej kolejce Legia. Przeważała w starciu z Zagłębiem i czekała na kolejnego gola od 7. minuty, gdy wyszła na prowadzenie. W 39. minucie się doczekała. Kapitalnie zagrał po raz kolejny odchodzący po sezonie kapitan, Portugalczyk Josue. Znalazł podaniem Guala, a Hiszpan znowu wpadła w pole karne, oszukał obrońców dryblingiem i pokonał Jasmina Buricia.

Trochę wcześniej, bo w 34. minucie, prowadzenie objął Radomiak. Grający pierwszy mecz pod wodzą Bruno Baltazara Zieloni strzelili gola Widzewowi i mocno zbliżyli się do utrzymania bez oglądania się na inne wyniki.

W Łodzi ŁKS jeszcze przed przerwą trafił Stal po raz trzeci. Kolejnego gola zza pola karnego strzelił Pirulo. Łodzianie pożegnają się z ligą efektownym zwycięstwem.

W doliczonym czasie gry swoją bramkę zdobył też Lech Poznań. Kończący przegrany sezon Kolejorz wygrywając z Koroną Kielce może pomóc utrzymać się Warcie Poznań. W I połowie Lech grał gorzej od gości, ale zszedł na przerwę prowadząc. Po kontrze z własnej połowy ruszył Mikael Ishak. Szwed ograł Miłosza Trojaka i pokonał Xaviera Dziekońskiego.

Gola przed przerwą strzelił też Ruch. W 4. minucie doliczonego czasu gry Soma Novothny pokonał Lukasa Hrosso w bramce Cracovii.

W opóźnionym meczu Rakowa ze Śląskiem najpierw trafili wrocławianie, ale gol Patrika Olsena nie został uznany z powodu spalonego. W 18. minucie Raków odpowiedział, a jedną z najłatwiejszych bramek w karierze, nawet biorąc pod uwagę bardzo grząską murawę, strzelił Ante Crnac.

W 53. minucie spotkania Lecha z Koroną goście dostali trochę pomocy od Filipa Marchwińskiego. Piłkarz Kolejorza walcząc o piłkę z Martinem Remaclem faulował rywala i zdaniem sędziego Daniela Stefańskiego zasłużył na czerwoną kartkę. Korona w przewadze mogła zacząć szukać zwycięstwa, które może dać jej utrzymanie.

Korona szybko wykorzystał grę w przewadze i w 57. minucie dała sobie wielką nadzieję na utrzymanie. Po składnej akcji w polu karnym znalazł się Jewhienij Szykawka i zdobył bramkę wyrównującą. Przy zwycięstwie w Poznaniu Korona pewnie, by się utrzymała, skoro Warta przegrywała w tym momencie 0:3 w Białymstoku.

W 62. minucie kropkę nad i w walce o utrzymaniu zaczęła stawiać Puszcza Niepołomice. Bramkę głową zdobył Kamil Zapolnik i Żubry mogły odetchnąć zdecydowanie głębiej, bo w tym momencie nieważne było, co zrobi Korona Kielce czy Warta Poznań. Puszcza wyszła na prowadzenie z Piastem, który w I połowie miał kilka okazji, by prowadzić, ale świetnie bronił Olivier Zych.

W 65. minucie Korona objęła prowadzenie przy Bułgarskiej i w wirtualnej tabeli wyskoczyła nad strefę spadkową! Drugi gol Szykawki dał jej wynik 2:1, co przy fatalnym wyniku Warty w Białymstoku oznaczało spadek ekipy Zielonych z Poznania!

Chwilę później Ilija Szkurin strzelił swojego 16. gola w sezonie. Snajper trafił z rzutu karnego, ale do Erika Exposito, mającego 18 bramek, raczej już nie miał szans większych dobić.

Z kolei w walce o miejsce w górnej połówce tabeli Pogoń objęła prowadzenie w starciu z Górnikiem Zabrze. Bramkę, którą długo analizowano w systemie VAR, zdobył Marcel Węrychowski, który pojawił się na boisku chwilę wcześniej. Piłka bez dwóch zdań całym obwodem przekroczyła linię bramkową.

Sporo działo się w Radomiu. Radomiak prowadził 1:0, zdobył drugą bramkę, ale nieuznaną, a potem dwa ciosy zadał w odstępie kilku chwil Widzew. Wyrównał Alvarez w 69. minucie, a w 73. minucie prowadzenie łodzianom dał Sanchez. W obu przypadkach asystował młody Antoni Klimek.

W międzyczasie w dziesiątkę została na murawie Cracovia. Wszystko przez głupie zachowanie Skovgaarda, który uderzył bez piłki Novothny'ego i wyleciał z boiska po interwencji VAR, bo sędzia z boiska nie widział  tego zdarzenia.

W 76. minucie spotkania w Warszawie kontaktowego gola strzeliło Zagłębie. Fatalnie zagrał Morishita, piłka trafiła do Mroza i ten strzałem zza pola karnego zdobył swoją 1. bramkę w sezonie.

W 79. minucie nastąpił kolejny zwrot akcji. Tak się wydawało. Do siatki w Poznaniu trafił Ishak i wyrównał na 2:2. Ale sędzia bramki nie uznał, bo po dośrodkowaniu Kwekweskiriego piłka opuściła już plac gry, więc gol szwedzkiego snajpera Lecha nie mógł zostać uznany.

W końcówce meczów sporo było walki i mało goli. W 88. minucie w Łodzi gola kontaktowego dla grającej w 10 Stali strzelił Łukasz Wolsztyński. W 90. minucie Soma Novothny strzelił zaś na 2:0 dla Ruchu z Cracovią. Bramkę zdobył jeszcze dla Widzewa Dominik Kun na 3:1.

Ostatecznie mistrzem została Jagiellonia, a z ligi spadła obok Ruchu i ŁKS Warta Poznań, bowiem w ostatniej chwili Korona Kielce wyskoczyła ze strefy spadkowej. Korona wyprzedziła jeszcze nawet Radomiak Radom.

Po zakończeniu wszystkich spotkań walka trwała jeszcze w Częstochowie w meczu opóźnionym przez ulewę. Raków prowadził, ale w 49. minucie wyrównał Exposito, pieczętując koronę króla strzelców swoim 19. golem w sezonie, a w 73. minucie po faulu na Hiszpanie Śląsk miał rzut karny, z którego zwycięstwo wicemistrzowi Polski dał Nahuel Leiva.

Porażka Rakowa oznacza, że czwarte miejsce zajęła Pogoń Szczecin, piąte Lech Poznań, szóste Górnik Zabrze, a mistrz Polski z ubiegłego sezonu finiszował dopiero na 7. lokacie. W Częstochowie już czekają na Marka Papszuna i przebudowę kadry.

Mecze 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - WARTA POZNAŃ 3:0
Nene 5, Romanczuk 11, Imaz 26
Jagiellonia: 1. Zlatan Alomerović - 16. Michal Sáček, 72. Mateusz Skrzypczak, 17. Adrián Diéguez, 27. Bartłomiej Wdowik - 7. Dominik Marczuk (86. 18. Tomasz Kupisz), 6. Taras Romanczuk, 8. Nené (81. 14. Jarosław Kubicki), 11. Jesús Imaz (81. 39. Aurélien Nguiamba), 99. Kristoffer Hansen (86. 36. Jakub Lewicki) - 10. Afimico Pululu (67. 9. Kaan Caliskaner)
Warta: 1. Adrian Lis - 22. Konrad Matuszewski, 2. Jakub Bartkowski, 4. Dimítris Stavrópoulos, 21. Mateusz Kupczak, 3. Jakub Kiełb (62. 44. Dawid Szymonowicz) - 28. Filip Borowski, 15. Michał Kopczyński (57. 16. Miguel Luís), 8. Niilo Mäenpää (77. 77. Stefan Savić), 7. Kajetan Szmyt - 99. Adam Zreľák (62. 9. Márton Eppel)
Żółte kartki: Diéguez, Sáček, Nguiamba - Zreľák, Kupczak, Savić
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)
Widzów: 22 021

LECH POZNAŃ - KORONA KIELCE 1:2
Ishak 45+3 - Szykawka 57, 65
Lech: 41. Bartosz Mrozek - 44. Alan Czerwiński (67. 19. Maksymilian Dziuba), 18. Bartosz Salamon, 16. Antonio Milić, 5. Elias Andersson - 2. Joel Pereira, 22. Radosław Murawski, 6. Jesper Karlström (75. 30. Nika Kwekweskiri), 10. Filip Marchwiński, 11. Kristoffer Velde (75. 50. Adriel Ba Loua) - 9. Mikael Ishak
Korona: 55. Xavier Dziekoński - 2. Dominick Zator, 94. Bartosz Kwiecień, 66. Miłosz Trojak, 23. Marcel Pięczek - 6. Jacek Podgórski (80. 8. Dalibor Takáč), 88. Martin Remacle (54. 71. Mariusz Fornalczyk), 18. Yoav Hofmeister, 27. Fredrik Krogstad (46. 20. Adrián Dalmau), 21. Danny Trejo (46. 17. Dawid Błanik) - 9. Jewgienij Szykawka (85. 19. Jakub Konstantyn)
Żółte kartki: Ishak, Karlström, Murawski, Velde, Milić, Mrozek - Krogstad, Podgórski, Hofmeister, Kwiecień, Dalmau, Trojak, Fornalczyk
Czerwona kartka: Filip Marchwiński (53. minuta, Lech, za brutalny faul)
Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz)
Widzów: 20 653

LEGIA WARSZAWA - ZAGŁĘBIE LUBIN 2:1
Gual 7, 39 - Mróz 76
Legia: 1. Kacper Tobiasz - 55. Artur Jędrzejczyk, 24. Jan Ziółkowski, 3. Steve Kapuadi - 25. Ryōya Morishita, 22. Juergen Elitim, 67. Bartosz Kapustka (61. 26. Filip Rejczyk), 27. Josué (90. 11. Qëndrim Zyba), 5. Yuri Ribeiro - 39. Maciej Rosołek (10. 53. Wojciech Urbański), 28. Marc Gual
Zagłębie: 1. Jasmin Burić - 2. Bartosz Kopacz (85. 27. Bartłomiej Kłudka), 25. Michał Nalepa, 5. Aleks Ławniczak, 13. Mateusz Grzybek - 7. Kacper Chodyna (90. 23. Patryk Kusztal), 6. Tomasz Makowski (72. 35. Filip Kocaba), 8. Damian Dąbrowski, 17. Marek Mróz, 77. Mateusz Wdowiak (46. 21. Tomasz Pieńko) - 90. Dawid Kurminowski (72. 18. Juan Muñoz)
Żółte kartki: Jędrzejczyk, Josué - Kurminowski, Makowski, Kocaba
Sędziował: Patryk Gryckiewicz (Toruń)
Widzów: 25 153

ŁKS ŁÓDŹ - STAL MIELEC 3:2
Tejan 7, Hoti 22, Pirulo 45+1 - Szkurin 68, Wolsztyński 88
ŁKS: 99. Dawid Arndt - 8. Kamil Dankowski, 4. Rahil Məmmədov, 2. Levent Gülen, 3. Artemijus Tutyškinas (57. 37. Piotr Głowacki) - 26. Bartosz Szeliga (82. 19. Jędrzej Zając), 30. Oskar Koprowski, 11. Engjëll Hoti (73. 24. Adrien Louveau), 10. Pirulo (46. 17. Aleksander Iwańczyk), 15. Antoni Młynarczyk (73. 7. Mateusz Bąkowicz) - 9. Kay Tejan
Stal: 13. Konrad Jałocha - 7. Łukasz Gerstenstein (90. 34. Alex Cetnar), 5. Marco Ehmann, 21. Mateusz Matras, 55. Maksymilian Pingot (90. 6. Leândro), 11. Krzysztof Wołkowicz (61. 23. Krystian Getinger) - 37. Mateusz Stępień (24. 3. Bert Esselink), 16. Matthew Guillaumier, 22. Rafa Santos (46. 25. Łukasz Wolsztyński), 8. Kōki Hinokio - 17. Ilja Szkurin
Żółte kartki: Pirulo, Məmmədov - Gerstenstein
Czerwona kartka: Marco Ehmann (20. minuta, Stal, za faul taktyczny)
Sędziował: Marcin Kochanek (Opole)
Widzów: 10 212

POGOŃ SZCZECIN - GÓRNIK ZABRZE 1:0
Wędrychowski 67
Pogoń: 77. Valentin Cojocaru - 28. Linus Wahlqvist (72. 33. Mariusz Malec), 68. Danijel Lončar, 23. Benedikt Zech, 32. Leonárdo Koútris - 22. Wahan Biczachczjan (65. 15. Marcel Wędrychowski), 8. Fredrik Ulvestad, 20. Alexander Gorgon, 73. Adrian Przyborek (81. 21. João Gamboa), 11. Kamil Grosicki (80. 4. Léo Borges) - 9. Efthýmis Kouloúris (80. 10. Luka Zahovič)
Górnik: 1. Daniel Bielica - 2. Boris Sekulić (88. 16. Paweł Olkowski), 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 5. Kryspin Szcześniak, 64. Erik Janža - 7. Adrián Kaprálik, 6. Damian Rasak, 23. Filipe Nascimento (62. 21. Piotr Krawczyk), 10. Lukas Podolski, 11. Lawrence Ennali - 9. Sebastian Musiolik
Żółte kartki: Cojocaru, Zech, Gorgon, Ulvestad - Triantafyllópoulos, Podolski, Janža, Szcześniak
Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork)
Widzów: 19 843

PUSZCZA NIEPOŁOMICE - PIAST GLIWICE 1:0
Zapolnik 63
Puszcza: 48. Oliwier Zych - 67. Ioan-Călin Revenco, 22. Artur Crăciun, 3. Roman Jakuba, 21. Michał Koj (89. 4. Tomasz Wojcinowicz) - 17. Jakub Bartosz (60. 9. Artur Siemaszko), 14. Jakub Serafin (88. 93. Bartłomiej Poczobut), 16. Michał Walski, 70. Wojciech Hajda (59. 10. Hubert Tomalski), 6. Lee Jin-hyun - 25. Kamil Zapolnik (82. 96. Maciej Firlej)
Piast: 26. František Plach - 77. Arkadiusz Pyrka, 2. Ariel Mosór, 4. Jakub Czerwiński, 22. Tomasz Mokwa (76. 31. Oskar Leśniak) - 19. Michael Ameyaw (76. 99. Piotr Urbański), 6. Michał Chrapek (63. 20. Grzegorz Tomasiewicz), 16. Patryk Dziczek, 30. Miłosz Szczepański (85. 17. Filip Karbowy), 96. Tihomir Kostadinov (63. 44. Serhij Krykun) - 7. Jorge Félix
Żółte kartki: Koj, Jakuba, Poczobut - Mosór, Czerwiński
Sędziował: Łukasz Kuźma (Białystok)
Widzów: 3369

RADOMIAK RADOM - WIDZEW ŁÓDŹ 1:3
Luis Machado 34 - Alvarez 69, Sanchez 73, Kun 90+5
Radomiak: 1. Filip Majchrowicz - 13. Jan Grzesik, 29. Raphael Rossi, 16. Mateusz Cichocki, 33. Dawid Abramowicz - 7. Lisandro Semedo (60. 23. João Peglow), 66. Bruno Jordão (80. 8. Luizão), 6. Michał Kaput, 70. Vágner Dias, 20. Luís Machado (79. 27. Rafał Wolski) - 9. Leândro (66. 17. Leonardo Rocha)
Widzew: 1. Rafał Gikiewicz - 7. Mato Miloš, 4. Mateusz Żyro, 15. Juan Ibiza, 2. Luís Silva - 92. Fábio Nunes (66. 47. Antoni Klimek), 10. Fran Álvarez (88. 22. Dominik Kun), 25. Marek Hanousek, 44. Noah Diliberto (46. 9. Jordi Sánchez), 78. Kamil Cybulski (80. 8. Dawid Tkacz) - 99. Imad Rondić
Żółte kartki: Luís Machado, Bruno Jordão, Leândro - Diliberto, Fábio Nunes, Hanousek
Sędziował: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn)
Widzów: 8570

RAKÓW CZĘSTOCHOWA - ŚLĄSK WROCŁAW 1:2
Bramka: Crnac 18 - Exposito 49, Leiva 73 k.
Raków: 1. Vladan Kovačević - 7. Fran Tudor, 25. Bogdan Racovițan, 33. Kamil Pestka (85. 88. Matej Rodin) - 21. Dawid Drachal (84. 17. Jakub Myszor), 23. Péter Baráth (85, 66. Giánnis Papanikoláou), 8. Ben Lederman (71, 9. Łukasz Zwoliński), 11. John Yeboah (71. 27. Bartosz Nowak), 30. Władysław Koczerhin, 20. Jean Carlos Silva - 19. Ante Crnac
Śląsk: 12. Rafał Leszczyński - 33. Jehor Macenko, 87. Simeon Petrow, 5. Aleks Petkow, 4. Łukasz Bejger (55. 22. Mateusz Żukowski) - 24. Piotr Samiec-Talar (90. 26. Burak İnce), 16. Peter Pokorný, 8. Patrick Olsen (64. 29. Jakub Jezierski), 17. Petr Schwarz, 10. Nahuel Leiva - 9. Erik Expósito
Żółte kartki: Jean Carlos Silva, Baráth, Racovițan, Myszor - Petkow
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)
Widzów: 5500

RUCH CHORZÓW - CRACOVIA 2:0
Novothny 45+4, 90
Ruch: 36. Dante Stipica - 59. Patryk Stępiński, 20. Szymon Szymański (37. 21. Maciej Sadlok), 6. Josema - 96. Robert Dadok (77. 19. Michał Feliks), 22. Filip Starzyński, 10. Tomasz Foszmańczyk (11. 24. Bartłomiej Barański), 54. Filip Wilak (77. 77. Mateusz Bartolewski), 70. Miłosz Kozak (74. 13. Łukasz Moneta), 5. Tomasz Wójtowicz - 86. Soma Novothny
Cracovia: 31. Lukáš Hroššo - 5. Virgil Ghiță, 15. Kamil Glik, 3. Andreas Skovgaard, 4. Paweł Jaroszyński - 63. Filip Rózga (65. 2. Cornel Râpă), 6. Jani Atanasov (64. 18. Takuto Oshima), 20. Karol Knap (64. 88. Patryk Sokołowski), 7. Patryk Makuch (57. 11. Mikkel Maigaard), 10. Michał Rakoczy - 9. Benjamin Källman (84. 17. Mateusz Bochnak)
Żółte kartki: Novothny, Feliks - Sokołowski
Czerwona kartka: Andreas Skovgaard (71. minuta, Cracovia, za uderzenie przeciwnika)
Sędziował: Damian Kos (Gdańsk)
Widzów: 18 394