Gol rezerwowego w 90. minucie dał Anglii finał Euro 2024! Synowie Albionu znowu zagrają o złoto (VIDEO)

Data dodania: 10-07-2024 22:51

Reprezentacja Anglii, zadając cios w 90. minucie na 2:1, awansowała do finału Euro 2024. Synowie Albionu wyeliminowali Holandię, która pierwsza objęła prowadzenie w półfinale. Bohaterem ostatniej akcji Anglików okazał się wprowadzony z ławki Ollie Watkins.

Anglicy podczas turnieju w Niemczech nie zachwycali we wcześniejszych meczach. Grupę wygrali, ale nie w wielkim stylu - zwycięstwo i dwa remisy, a w fazie pucharowej w ostatniej chwili uratowali się ze Słowacją, strzelając w doliczonym czasie gry gola na wagę dogrywki i karnymi wyeliminowali Szwajcarię.

Teraz w półfinale wpadli na Holandię, która z grupy awansowała z 3. miejsca - za Austrią i Francją, a przed Polską, a potem rozbiła Rumunię i pokonała Turcję. Wielu uważało, że to właśnie Oranje będą minimalnym faworytem starcia z Anglią.

Początek spotkania to potwierdził. Ekipa Ronalda Koemana ruszyła do ataków i szybko objęła prowadzenie. W 7. minucie piłkę stracił Rice, przejął ją Xavi Simons, popędził na bramkę i huknął w okienko bramki Jordana Pickforda. 1:0 dla Holandii.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. W 14. minucie doszło do starcia Harry'ego Kane'a w polu karnym z Denzelem Dumfriesem. Początkow sędzia puścił grę, ale po chwili wstrzymał i zaczęła się analiza tej sytuacji. Po powtórchach w systemie VAR arbiter Felix Zwyer podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Kane i mocnym strzałem pokonał Verbruggena, który nie miał szans na interwencję, chociaż intencje snajpera wyczuł.

Anglicy złapali rytm po strzeleniu gola i dyktowali warunki do końca pierwszej połowy. Świetną okazję zaraz na 2:1 miał Phil Foden. Strzelił jak trzeba, ale na linii bramkowej zatrzymał piłkę w ostatniej chwili Dumfries.

Potem Holendrzy byli bardzo blisko powrotu na prowadzenie. W 30. minucie bliski kolejnej rehabilitacji za karnego był Dumfries. Po jego strzale piłka uderzyła w poprzeczkę.

Anglicy odpowiedzieli kolejną sytuacją Fodena. Z ponad 20 metrów pomocnik uderzył mocno, ale piłka uderzyła w słupek.

Do przerwy był remis. Po zmianie stron Holendrzy zaczęli grać trochę lepiej, chociaż długo w II połowie niewiele działo się pod bramkami. W końcu sygnał do pobudki dał Virgil Van Dijk. Jego strzał zatrzumał jednak świetnie Pickford.

Anglicy w pewnym momencie oddali inicjatywę, Holendrzy szukali swojej szansy, ale nie potrafili zdobyć bramki. Udało się to w 79. minucie Anglikom, lecz Kyle Walker był na spalonym i gol Bukayo Saki, do którego podawał, nie został uznany.

Minęło ponad 10 minut i wydawało się, że wobec 2 doliczonych minut, nic się nie wydarzy i trzeba będzie grać dogrywkę. A jednak. Wprowadzony z ławki Ollie Watkins dostał dobre podanie, oszukał De Vrija, robiąc sobie sprytnie trochę miejsca i strzelił między nogami obrońcy do bramki, zaskakując Verbruggena.

Ten gol dał Anglii awans do finału Euro. Synowie Albionu zagrają o złoto drugi raz z rzędu i jednocześnie w historii. W 2021 roku przegrali z Włochami. Jak będzie z Hiszpanią?

Półfinałowy mecz Euro 2024, 10.07.2024
Signal Iduna Park (Dortmund)
HOLANDIA - ANGLIA 1:2
Xavi Simons 7 - Harry Kane 18 k., Olile Watkins 90+1
Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries (90+4. Joshua Zirkzee), Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake - Jerdy Schouten, Xavi Simons (90+4. Brian Brobbey), Tijjani Reijnders - Donyell Malen (46. Wout Weghorst), Memphis Depay (35. Joey Veerman), Cody Gakpo
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Marc Guehi - Bukayo Saka (90+3. Ezri Konsa), Kobbie Mainoo (90+3. Conor Gallagher), Declan Rice, Kieran Trippier (46. Luke Shaw) - Phil Foden (81. Cole Palmer), Harry Kane (81. Ollie Watkins), Jude Bellingham
Żółte kartki: Denzel Dumfries, Virgil van Dijk, Xavi Simons - Jude Bellingham, Bukayo Saka
Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy)
Widzów: 60926

Finał w Berlinie na Stadionie Olimpijskim zaplanowano na niedzielę, 14 lipca o godz. 21:00.