Raków Częstochowa ze skromną zaliczką. Rykoszet pozwolił ograć Florę Tallinn w el. Ligi Mistrzów (VIDEO)

Data dodania: 11-07-2023 21:47

Raków Częstochowa od skromnego zwycięstwa zaczął sezon 2023-2024. Mistrzowie Polski w pierwszym spotkaniu I rundy eliminacji Ligi Mistrzów pokonali 1:0 Florę Tallinn. Gospodarze mieli przewagę, ale zdobyć bramkę pomógł im rykoszet, a Estończycy też mieli swoje groźne okazje do tego, by cieszyć się z gola.

To był trenerski debiut w oficjalnym meczu nowego szkoleniowca Rakowa Dawida Szwargi. Następca Marka Papszuna nie mógł skorzystać z poważnie kontuzjowanego Iviego Lopeza, lidera zespołu, ale i tak postawił na sprawdzony skład. Na ławce spotkanie zaczęli sprowadzeni latem m.in. John Yeboah i Łukasz Zwoliński.

Do przerwy Raków miał optyczną przewagę i musiał radzić sobie z rol faworyta, a Flora czekała na swoje szanse. Estończycy mieli okazje i tylko dzięki kunsztowi Vladana Kovacevicia w Częstochowie nie było sensacji. Serbski bramkarz popisał się kapitalnymi interwencjami w odstępie kilku sekund.

Od początku II połowy na murawie zameldował się Yeboah, a wszedł także Sorescu. Obaj wnieśli trochę ożywienia, a na pewno zrobił to były as Śląska Wrocław. To przy jego udziale doszło do tego, że w 54. minucie Raków objął prowadzenie. Strzał Niemca z dystansu został zablokowany, ale piłka odbiła się pod nogi Koczerhina, a ten uderzył bez namysłu i po rykoszecie od nóg stopera Flory futbolówka wpadła do siatki.

Rakowowi gol pomógł złapać luz i rytm, ale potem zabrakło już skuteczności. Zarówno pod samą bramką przy okazjach strzeleckich, jak i w kreacji, by te sytuacje wypracowywać jeszcze częściej. Grunvald nie dał się jednak pokazać Cebuli, Sorescu czy Yeboahowi.

W samej końcówce jakiejś kontuzji doznał Fran Tudor i Raków po wykorzystaniu limitu zmian musiał dograć mecz w 10-osobowym składzie.

W barwach Flory pojawił się na murawie m.in. Konstantin Vassiljev, który ma już 40 lat, ale pokazał wielką klasę. To były zawodnik Piasta Gliwice i Jagiellonii Białystok. 90 minut zagrał też Henrik Ojamaa, który był związany z Legią Warszawa, Widzewem Łódź i Miedzią Legnica.