Hiszpanie pokazali wielką formę. Chorwacja brutalnie posłana na deski. Deklasacja w hicie Euro 2024 (VIDEO)

Data dodania: 15-06-2024 19:52

Reprezentacja Hiszpanii pokazała w swoim pierwszym meczu grupowym Euro 2024 wielką klasę i dała wyraźny sygnał, że będzie liczyła się w walce o złote medale turnieju w Niemczech. La Furia Roja pokonała na inaugurację Chorwację aż 3:0.

Hiszpanie przed turniejem rozbili 5:1 Irlandię Północną i 5:0 Andorę, a Chorwaci pokonali Macedonię Północną 3:0 i Portugalię 2:1. Te wyniki sprawiły, że pierwsze spotkanie grupy B zapowiadało się bardzo intrygująco.

Od pierwszego gwizdka do ataku ruszyli zdecydowanie Hiszpanie. Podopieczni Luisa de la Fuente pierwszy strzał oddali w 7. minucie. Zza pola karnego uderzył Alvaro Morata, ale Dominik Livaković złapał piłkę. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego przeważali, ale też mieli momenty, gdy to rywale lepiej operowali piłką. Nic jednak z  tego nie wynikało.

W końcu Hiszpanie opanowali na nowo sytuację i strzelili dwa szybkie gole. W 29. minucie w sytuacji sam na sam z Livakoviciem znalazł się Alvaro Morata i strzelił na 1:0. Dla napastnika to już 7. gol w finałach mistrzostw Europy. Hiszpanowi brakuje tylko 2 trafień do tego, by wskoczyć na 2. miejsce w klasyfikacji wszech czasów i dogonić Michela Platiniego, ale musi pamiętać, że 7 bramek ma też wciąż aktywny w reprezentacji Francji Antoine Griezmann.

Hiszpanie wyszli na prowadzenie, ale mogli dostać szybką odpowiedź. Uderzył groźnie Mateo Kovacić, ale Unai Simon był na posterunku. Po chwili było już 2:0. Fabian Ruiz uderzył płasko z 14. metra i piłka wpadła do siatki.

Chorwaci nie zwiesili głów, lecz znowu zatrzymał ich Simon. W 34. minucie po uderzeniu Marcelo Brozovicia bramkarz Hiszpanów odbił piłkę do boku, a dobitka Lovro Majera trafiła w boczną siatkę. W 41. minucie kontaktowego gola powinien strzelić Ante Budimir, lecz z na trzecim metrze nie trafił w piłkę po zgraniu Josko Gvardiola.

Hiszpanie jeszcze przed przerwą zadali trzeci cios. W doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu Lamine'a Yamala trafił Dani Carvajal. Jeden ma jeszcze 16 lat, drugi już 32...

Po przerwie Hiszpanie mogli szybko strzelić czwartego gola, a szansę miał właśnie Yamal. W 52. minucie strzelał na bramkę, lecz Livaković zdołał zatrzymać piłkę. Kilka chwil później Marc Cucurella ofiarnym wślizgiem nie pozwolił na zagrożenie po strzale Majera.

Chorwaci szukali bramki, chcieli przynajmniej raz trafić do siatki, a potem ruszyć do dalszych ataków. W 78. minucie Hiszpanie sprezentowali im rzut karny. Źle zagrał Unai Simon, a ratujący sytuację Rodri sfaulował Bruno Petkovicia. Do piłki podszedł właśnie poszkodowany i zmarnował okazję! Simon obronił jego strzał. Co prawda dobitka Ivana Perisicia wylądowała w siatce, ale gol został anulowany po analizie VAR, która wykazała, że doświadczony Chorwat za szybko wbiegł w pole karne.

Ostatecznie Hiszpanie wygrali więc 3:0 i zrobili pierwszy ważny krok w kierunku fazy pucharowej. W 2. kolejce La Furia Roja zagra 20 czerwca z Włochami, którzy w sobotni wieczór zmierzą się z Albanią, która z kolei będzie drugim rywalem Chorwacji.