Geniusz Luki Modricia przesądził. Polakom zabrakło jakości, by zrobić krzywdę Chorwacji (VIDEO)

Data dodania: 08-09-2024 21:57

Reprezentacja Polski nie zdołała wywieźć choćby punkty z Osijeku w drugim meczu nowej edycji Ligi Narodów. Biało-Czerwoni po szalonej wygranej ze Szkocją w Glasgow przegrali 0:1 z Chorwacją na wyjeździe. Przepięknego gola strzelił z rzutu wolnego Luka Modrić.

Michał Probierz postawił od początku na bardziej ofensywny wariant. Zrezygnował z typowego "przecinaka", defensywnego pomocnika i postawił w środku pola na debiutującego Mateusza Bogusza, który zbiera świetne recenzje w MLS, Sebastiana Szymańskiego, Piotra Zielińskiego i Kacpra Urbańskiego. To miało być kluczem do zatrzymania Mateo Kovacicia i Luki Modricia.

Od pierwszych minut inicjatywę zgodnie z oczekiwaniami przejęli Chorwaci i próbowali atakować. Łukasz Skorupski, który zastąpił w bramce, jak było umówione, Marcina Bułkę, w 7. minucie obronił uderzenie Duje Calety-Cara.

Potem gospodarze atakowali, ale większego zagrożenia nie stwarzali. Brakowało im dokładności i szczęścia. Polacy rzadko w ogóle próbowali. Dopiero w 40. minucie przed szansą mógłby stanąć Sebastian Szymański, ale kapitalnie wślizgiem zatrzymał go w polu karnym Caleta-Car.

Do przerwy było 0:0, ale już kilka minut po zmianie stron Luka Modrić w przeddzień 39. urodzin pokazał swój najwyższy kunszt. Pięknym golem ukoronował swój kapitalny występ. Doświadczony gracz podszedł do rzutu wolnego z 18 metrów i precyzyjnym strzałem pokonał Łukasza Skorupskiego. Bramkarz polskiej reprezentacji nie miał szans.

Napędzeni i nakręceni Chorwaci atakowali dalej. Dobrze w ataku prezentował się Matanović, szukał w swoim 2. meczu w kadrze premierowego gola, ale nie trafił w bramkę w świetnej sytuacji, a potem trafił w poprzeczkę.

Polacy nie mieli za wielu okazji. A jednak w 70. minucie byli blisko wyrównania. Robert Lewandowski przepchnął - być może sędzia po analizie VAR gwizdnąłby faul - Sutalo, ale uderzył jedynie w poprzeczkę.

Chorwaci spokojnie kontrolowali grę i szukali jeszcze więcej spokoju poprzez strzelenie drugiego gola. Byli blisko po fatalnej stracie Jakuba Modera, ale Kramarić uderzył jednak źle.

W samej końcówce okazję miał jeszcze niespodziewanie Karol Świderski, ale nie trafił czysto w piłkę i nie dał Polsce chociażby punkty w Osijeku.

W październiku Polacy zagrają dwa mecze u siebie. 12 października podejmą Portugalię, która w niedzielę pokonała 2:1 Szkocję i ma komplet punktów, a 3 dni później zagra rewanż z Chorwacją.