Arcyważna wygrana Polaków. Będzie szansa bić się z Niemcami o bezpośredni awans czy trzeba będzie walczyć o wejście furtką?

Data dodania: 10-09-2024 20:39

Młodzieżowa reprezentacja Polski odniosła bardzo cenne zwycięstwo w eliminacjach mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni pokonali na wyjeździe Bułgarię i chociaż bardzo  trudno będzie wyprzedzić Niemców w wyścigu o wygranie grupy, to są spore szanse na awans do finałów w trójce najlepszych wicemistrzów.

Polacy w marcu skomplikowali sobie sprawy, bo przegrali u siebie właśnie z Bułgarią. Przed rewanżem Biało-Czerwoni mieli 3 punkty przed tym rywalem i zdawali sobie sprawę z wagi tego spotkania.

Piłkarze Adama Majewskiego meczu w Bułgarii nie zaczęli jednak za dobrze. Co prawda w 4. minucie do piłki dopadł Patryk Peda, ale nie trafił w bramkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

Bułgarzy odpowiedzieli w 10. minucie. Dobrym strzałem popisał się Sorakow. Uderzył na bramkę strzeżoną przez Kacpra Tobiasza, ale polski bramkarz świetnie zareagował i zbił piłkę na słupek.

W 26. minucie swoją szansę na otwarcie wyniku miał Kacper Kozłowski. Znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale trafił prosto w niego. Ta sytuacja się zemściła w 29. minucie. Po zagraniu z rzutu rożnego Polacy biernie przyglądali się grze Bułgarów i temu, jak Emił Cenow trafia do siatki.

Do przerwy Polacy przegrywali, chociaż mieli jeszcze jedną szansę. Z 10 metrów spudłował jednak Antoni Kozubal.

W II połowie ekipa Biało-Czerwonych szybko jednak odwróciła boiskowy bieg wydarzeń. W 52. minucie do remisu doprowadził głową Filip Szymczak, który dostał dobre podanie od Kacpra Kozłowskiego. Asystent przy pierwszym golu po chwili popisał się drugim otwierającym podaniem. Wyłożył piłkę do Tomasza Pieńki, ten sprytnie ograł dwóch rywali i trafił do siatki na 2:1.

Bułgarzy próbowali gonić wynik. Swoją szansę na 2:2 mieli kwadrans przed końcem, lecz Tobiasz zatrzymał Petkowa. W 78. minucie zrobiło się natomiast 3:1. Rzut karny dla Polski wykorzystał Jakub Kałuziński i ustalił wynik spotkania.

Polacy na dwa mecze przed końcem tracą 4 punkty do liderujących Niemców, z którymi zagrają na koniec u siebie. Wcześniej Niemcy powalczą z Bułgarią na swoim terenie, a Biało-Czerwonych czeka wyjazd do 4. w stawce Kosowa. Jeśli nie uda się wygrać grupy, to można jeszcze dostać się do finałów zaplanowanych na 2025 roku poprzez zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w tabeli wicemistrzów wszystkich grup - Polska jest teraz na 4. pozycji - lub poprzez baraże drugich ekip w grupie.